СТРУКТУРА ВИПУСКНОЇ РОБОТИ ТЕХНОЛОГІЧНОГО ТА НАУКОВОГО СПРЯМУВАННЯ



Структурні частини випускної роботи

Існує певний стандарт викладання випускної кваліфікаційної роботи, який забезпечує найбільшу зручність логічного подання матеріалу та полегшує його засвоєння читачем.

Робота складається з ряду розділів, що змінюють один одного у визначеній логічній послідовності. Кожен розділ має свою назву і повинен бути у певній мірі автономним. Разом з тим така автономія не повинна порушувати цілісного сприйняття всієї роботи.

Випускна робота складається із таких структурних частин:

Титульна сторінка

Завдання для виконання роботи

Зміст

Реферат

Вступ

1.Огляд літератури з теми

2.Умови проведення досліджень

2.1. Організаційно-господарські умови підприємства

2.2. Аналіз кліматичних і погодних умов

2.3. Характеристика ґрунтів

3.Експериментальна частина

3.1. Характеристика об’єктів дослідження

3.2. Методика проведення роботи та обліків

3.3. Результати проведеної роботи та їх аналіз

4.Заходи з охорони праці

5.Охорона навколишнього середовища

Висновки та пропозиції виробництву

Список використаної літератури

Додатки

Зміст розділів випускної роботи

Обсяг дипломної роботи

Як правило, випускна кваліфікаційна робота не повинна перебільшувати 50 – 60 ст. друкованого тексту, включаючи рисунки, таблиці, список літератури.

Назва роботи

Назва випускної роботи повинна бути сформульована достат­ньо точно. Це має значення для тих, хто підбирає літературу з даного питання. Якщо назва не зовсім відповідає змісто­ві роботи, то робота зацікавить тих людей, для яких вона не містить необхідної інформації і навпаки, для кого робота має цінні відомості, залишають її поза увагою. До невдалих слід віднести як дуже загальні, так і вузькі назви робіт, з яких не можна зрозуміти про ще йде мова. Наприклад: «Аналіз технології вирощування деяких декоративних рослин у господарствах» або «Дані з впливу добрив на декоративні рослини» і т.д. Назва повинна бути конкретною.

Природно бажання дипломника відбити у назві роботи всі аспекти вивчення питання, однак назва не повинна бу­ти довгою. Назва у 3 – 4 рядки вже не бажана, а ще більшу можна вважати невдалою. Доцільно, щоб назва роботи складалась із 1 – 1,5 рядків. Зручність при читанні та ясність – ось головні вимоги до назви роботи. Як правило, назва роботи, яка формулюється на початку її виконання, визначає основний напрямок дослідження та його контури. Після закінчення роботи назва може коригуватися у відповідності із реалізацією поставленого завдання, але до її затвердження наказом ректора.

Титульна сторінка

Обов’язковою структурною частиною дипломної роботи є титульна сторінка із зазначенням повної назви вищого учбового за­кладу, кафедри та теми випускної кваліфікаційної роботи без будь-яких скорочень та лапок, прізвища, ім’я та по батькові студен­та із зазначенням курсу та форми навчання, прізвища, ініціалів, вченого ступеня та вченого звання наукового керівника. На титульному аркуші вказуються дати надходження дипломної роботи на кафедру. Зразок титульної сторінки наведено у додатку А.

Завдання для виконання випускної роботи

Завдання складається керівником випускної роботи відповідно до обраної студентом теми, затверджується завідувачем кафедри і видається студенту перед початком переддипломної практики. У завданні повністю вказують назву вищого закладу освіти і факультету, шифр і назву спеціальності, назву кафедри, тему випускної роботи, термін подачі студентом завершеної випускної роботи на кафедру, вихідні дані до випускної роботи, перелік питань, які потрібно опрацювати, перелік графіків і таблиць. Підписують завдання керівник випускної роботи, консультанти і студент. Затверджує завдання завідувач кафедри (додаток Б).

Зміст

Зміст містить у собі відомості про всі розділи та їх роз­ташування у випускній роботі. 3 чергового рядка друкуються назви всіх розділів та підрозділів. Проти кожної назви друкується номер сторінки, на якій починається у тексті вказаний розділ. Назви розділів у тексті та змісті повинні бути однаковими. Номера сторінок, на які вказує зміст, друкуються недалеко від правого поля, всі на однаковій відстані від краю сто­рінки.

Реферат

Реферат – це скорочений виклад змісту виконаної роботи.

У рефераті повинні бути відомості про кількість сторінок, рисунків, таблиць, використаних літературних джерел, додатків, перелік ключових слів, текст реферату.

Перелік ключових слів повинен характеризувати зміст дипломної роботи. Ключові слова – це слова або словосполучення які відбивають суть роботи з точки зору інформаційного пошуку. Пе­релік ключових слів (5 – 10 слів або словосполучень) надається у називному відмінку через коми з абзацу, у рядок. Наприклад, ключові слова: троянди, група флорибунда, стимулятори росту, емістим С, ріст, цвітіння, плодоношення. В тексті реферату повинні бути відображені відомості про мету дослідження, об’єкти та методи, використану апаратуру, основні результати, їх новизну та область використання. Зразок реферату наведений у додатку В.

Реферат має обсяг не більше однієї сторінки стисло викладеної інформації.

Вступ

Актуальність теми. Вступ обґрунтовує актуальність проблеми, пояснює причину проведення даної роботи (для того, щоб підтвердити результати попередніх робіт, перевірити припущення, дослідити нові питання і т.д.).

Вступ повинен бути написаний стисло, наповнений змістом. Не слід робити вказівки на наукові статті та наповнювати його літературними даними. Обсяг цієї частини робот не перебільшує 2 – 3-ох сторінок.

Аргументацією необхідності роботи не може бути посилання на доручення, розпорядження, завдання. Так, виконання даної роботи у зв’язку із планом наукової роботи кафедри не є підставою важливості розробки теми.

Мета і завдання дослідження. Мету виконання роботи, необхідно сформулювати чітко. Те, що зрозуміло для того, хто пише роботу, не означає зрозумілості для читачів, не ознайомлених із змістом роботи. Далі повинні стояти задачі, які необхідно розв’язати для досягнення поставленої мети. Через те, що у значній мірі студент сам вибирає собі тему, розробляє її та формулює задачі, що стоять перед ним, невірно було б підкреслювати, що перед ним були поставлена певні задачі. Краще писати: «Для досягнення мети ми поставили перед собою такі завдання». Надалі треба розкрити такі положення:

- предмет дослідження

- методи дослідження

- наукова новизна одержаних результатів (для робіт наукового спрямування)

- практичне значення одержаних результатів

Доречно висловити подяку тим, хто сприяв виконанню робити. Вступ краще відшліфувати в останньому варіанті тоді, ко­ли буде завершена вся робота.

Огляд літератури з теми

Огляд літератури знайомить із станом тієї проблеми, що вирішується у даній роботі. Аналізується те, що вже досягнуто, які оригінальні напрямки та задуми розвиваються для вирішення даного питан­ня, які існують суперечності, недоробки. Необхід­но за можливістю критично проаналізувати матеріал.

Мета огляду літератури – дати чітке уявлення про сучасний стан питання. Він служить обґрунтуванням виправдання вибору теми. За­гальний обсяг літератури звичайно не перебільшує 15 сторінок, рідко коли 20 – 25 сторінок.

Часто цей розділ дипломної роботи називають тематично. Наприклад, “Агротехнічні заходи вирощування сіянців у розсадниках”. Однак, коли розглядають декілька суміжних проблем, у даному розділі роботи виділяють тематичні підрозділи. Наприклад:

1.1. Роль, задачі , класифікація сучасних розсадників і їх структура.

1.2. Сівозміни у степових розсадниках без зрошення і зі зрошенням.

1.3. Застосування добрив у розсадниках.

В огляді літератури потрібно розглядати питання, які мають тільки пряме відношення до роботи. На початку подаються найбільш загальні відомості з даної проблеми, що допомагає вникнути в сутність проблеми. Потім висвітлюються матеріали, що стосуються тієї частини проблеми, яка розглядається в роботі.

Для написання літературного огляду за темою студент повинен проаналізувати не менше ніж 30 літературних джерел: навчальних посібників, монографій, наукових статей у збірниках і періодичних виданнях тощо.

Як уже було відмічено, уміле висвітлення зробленого і того, що ще необхідно зробити далі, можливе лише на основі ретельного аналізу та глибокого осмислення всіх робіт, що цитуються. Не слід перевантажувати літературній огляд всіма вивченими літературними джерелами, значну частину їх можна використовувати при аргументації власних даних, висновків, при порівнянні отриманих результатів із даними і висновками інших дослідників.

Використання літературних джерел в їх аналітичному огляді подаються у таких формах посилань:

· Установлено, що кращим варіантом підживлення чайно-гібридних троянд є …..[посилання]

· Аналізуючи результати досліджень А.І. Іванова з питань…[номер джерела у списку літератури], слід звернути увагу на те, що ….

· В.А. Кучерявий [ ] вважає, що … далі пишуть тезу про встановлені цим автором фактичні положення, які належать до проблеми, що вивчалась.

При цьому доречно користуватися такими словами: установлено, виявлено, показано, обґрунтовано, досліджено, проаналізовано тощо.

Умови проведення досліджень

2.1. Організаційно-господарські умови

У цьому розділі дають стислу характеристику господарства, вказується площа ділянок, зайнятих під вирощування декоративних культур. Надається характеристика культиваційних приміщень (парників, теплиць і оранжерей), машин та обладнання, що використовуються у технологічних операціях. Якщо робота виконується у лісопарку, парку, заповіднику, наводиться відомість інвентаризації насаджень (додаток Г), асортименту дерев і кущів (додаток Д).

При виконанні роботи в умовах парку крім зазначених таблиць наводяться техніко-економічні показники об’єкту (додаток Є), асортимент квітникових рослин (додаток Е), газонних трав (додаток Ж).

2.2. Аналіз кліматичних і погодних умов.

В розділі надаються показники багаторічної норми за даними найближчої до місця проведення дослідів   метереологічної станції або з агрокліматичного довідника. Ця інформація складається з основних метереологічних показників (середні помісячні температури повітря, швидкість вітру, кількість опадів, середньорічна роза вітрів, сума активних температур за вегетаційний сезон, промерзлість грунту). Надають порівняльну оцінку погодних умов у роки досліджень з багаторічними середніми показниками. Це необхідно для того, щоб при обговоренні результатів проаналізувати зміни росту, цвітіння, плодоношення, загальної продуктивності рослин та інші показники, якщо такі досліджують, з відхиленнями погодних умов у період вегетації від середньої норми.

2.3. Характеристика ґрунтів.

У підрозділі надається аналіз структури ґрунтового покриву, вміст гумусу, основних елементів живлення (N,P,K), ємність поглинання катіонів, рН ґрунтової витяжки. Як правило, користуються даними, які надає агрономом розсадника, розарію, дендрарію, парку, підприємства з вирощування декоративних культур, лісового господарства за місцем проведення роботи.

Експериментальна частина

Експериментальна частина містить ряд підрозділів.

У підрозділі 3.1. «Характеристика об’єктів дослідження» наводяться назви рослин на українській та латинській мовах, їх систематична належність. Надається коротка характеристика об’єктів дослідження.

Якщо робота має технологічне спрямування, то у цьому підрозділі надають базову інформацію про стан об’єкту у господарстві за останні три роки, декоративність, рентабельність вирощування, звертають увагу на стан технології чи частини технології, яка підлягає вивченню у випускній роботі. Цей підрозділ містить вихідні данні для виконання роботи.

У підрозділі 3.2. «Методика проведення роботи» в роботі наукового спрямування точно і повно описуються варіанти досліду, методики, характер та природа проведених вимірів. У даному підрозділі наводяться відомості про число повторностей проведених дослідів, способи обробки первинних даних. Якщо використовувалась стандартна методика, то на описанні її зупинятися не слід, роблять тільки посилання на джерело. Однак, якщо методика була модифікована, необхідно висвітлити сутність цих змін. Обсяг даного підрозділу звичайно складає 2 – 3 сторінки. Якщо випускна робота технологічного спрямування, роблять посилання на основні агротехнічні методи вирощування декоративної культури, що були застосовані, вказують які машини і механізми, пристрої використовують при застосуванні даної технології.

При проведенні роботи у теплицях, оранжереях потрібно наводити дані з тривалості світлового дня, при якій вирощували рослини, характеристик ламп, що використовуються для штучного освітлення, описується схема поливу тощо.

При обробці даних на комп‘ютері наводяться відомості про пакет використаних програм.

В підрозділі 3.3. «Результати дослідів та їх обговорення»викладаються результати власних дослідів, обговорюється достовірність отриманих результатів, надається їх трактовка. Власні дані порівнюються із аналогічними результатами інших авторів. Такі порівняння повинні носити конкретний характер із вказівкою подібності та різниці в одержаних даних. Якщо аналогічних результатів у літературі немає, необхідно вказати на цю обставину.

При аналізі технології вирощування декоративної культури на підприємстві, де проходила виробнича практика, важливо звернути увагу на всі технологічні операції, глибоко розкрити смисл кожної з них, провести порівняння з літературними даними з цього питання, або досвідом інших господарств.

Перелік підрозділів у розділі залежить від об’єкта дослідження (деревні, квіткові, газонні рослини), характеру виконаної практичної роботи. При викладенні матеріалу необхідно висвітлити систему основного і передпосівного обробітку ґрунту, підготовки насіння до сівби, вказати строки сівби, глибину загортання насіння, описати агротехніку післяпосівного обробітку ґрунту і догляду за посівами (полив, підживлення тощо). Якщо необхідно, проводять обчислення доз добрив, розраховують продуктивність культури. При обговоренні результатів акцентують увагу на перевазі тих чи інших агротехнічних прийомів, різних варіантів технологій вирощування.

Студент складає технологічну карту декоративної культури за фактично здійсненою роботою на підприємстві під час проходження виробничої практики.

За можливістю розрахувати економічний ефект, співставляючи вартість додаткової продукції (при вирощуванні садивного матеріалу або квітів на продаж), одержаної у варіанті з кращою технологією, з витратами, пов’язаними з одержанням приросту продукції. Різниця між вартістю приросту продукції і додатковими витратами на її одержання становить умовно чистий прибуток.

Необхідно чітко відокремлювати в роботі власні результати і ті, які для порівняння або з іншою метою запозичуються в інших авторів. Це відноситься не лише до фактів, але й до уявлень міркувань та фраз. Можливу неясність у цьому відношенні можна виключити, якщо є посилання на джерело запозичення.

Заходи з охорони праці.

Цей розділ пов’язується з темою випускної роботи. У ньому відображується питання техніки безпеки у виробництві, які запобігають травматизму машинами та приладами, отруєнню ядохімікатами тощо. Рекомендується загальний обсяг розділу «Охорона праці» до 7 сторінок. Він може мати такі підрозділи:

4.1. Аналіз стану охорони праці у визначеному господарстві (підприємстві, об‘єкті проектування): дотримання трудового законодавства, паспортизація робочих місць, контроль служби охорони праці, аналіз виробничого травматизму.

4.2. Пожежна безпека.

4.3. Аналіз небезпечних та шкідливих виробничих факторів.

4.4. Пропозиція щодо покращання охорони праці. Пропозиції мають бути стислими, змістовними, придатними до впровадження на підприємстві.

4.5. Аналіз виробничого травматизму.

4.6. Вимоги безпеки при виконанні робіт.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 102; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!