Аналіз фінансової стійкості підприємств



При вивченні цієї теми студенти повинні:

- отримати уявлення про те, які показники використовують у процесі аналізу та оцінки фінансової стійкості підприємства;

- опрацювати літературні джерела та оволодіти методикою розрахунку узагальнюючих та часткових показників фінансової стійкості підприємства;

- навчитись проводити обчислення фінансових показників та розуміти їх економічну сутність.

Ключові слова:фінансова стійкість, внутрішня стійкість, зовнішня стійкість, загальна стійкість, абсолютна стійкість, нормальна стійкість, передкризовий фінансовий стан, кризовий фінансовий стан, робочий капітал, маневреність робочого капіталу, коефіцієнт заборгованості, показник фінансового важеля.

 

8.1. Значення фінансової стійкості

    8.2. Розрахунок показників оцінки фінансової стійкості підприємства

Значення фінансової стійкості

Заставою виживаності й основою стабільності стану підприємства служить його стійкість.

На стійкість підприємства впливають такі фактори:

положення підприємства на товарному ринку;

виробництво і випуск дешевої, що користається попитом продукції;

його потенціал у діловому співробітництві;

ступінь залежності від зовнішніх кредиторів і інвесторів;

наявність неплатоспроможних дебіторів;

ефективність господарських і фінансових операцій і т.п.

Така розмаїтість факторів підрозділяє і саму стійкість по видах. Так, стосовно до підприємства вона може бути внутрішньою і зовнішньою, загальною (ціновою), фінансовою.

Внутрішня стійкість – це такий загальний ФСП, при якому забезпечується стабільно високий результат його функціонування. Досягається за рахунок активного реагування на зміну внутрішніх і зовнішніх факторів.

Зовнішня стійкість підприємства обумовлена стабільністю економічного середовища, у рамках якого здійснюється його діяльність. Вона досягається відповідною системою управління ринковою економікою в масштабах усієї країни.

Загальна стійкість підприємства – це такий рух грошових потоків, що забезпечує постійне перевищення надходження коштів (доходів) над їхньою витратою (витратами).

Фінансова стійкість є відображенням стабільного перевищення доходів над витратами, забезпечує вільне маневрування коштами підприємства і шляхом ефективного їхнього використання сприяє безперебійному процесу виробництва і реалізації продукції. Тому фінансова стійкість формується в процесі усієї виробничо-господарської діяльності і є головним компонентом загальної стійкості підприємства.

Відповідно до забезпеченості запасів розрізняють чотири типи фінансової стійкості.

Абсолютна стійкість – цей тип фінансової ситуації зустрічається рідко та вказує, що для забезпечення запасів достатньо власного оборотного капіталу, платоспроможність підприємства гарантовано.

Нормальна стійкість – для забезпечення запасів залучають власний (постійний) капітал та довгострокові кредити та позики, платоспроможність гарантовано.

Передкризовий (критичний) фінансовий стан – для забезпечення запасів крім власного оборотного капіталу та довгострокових кредитів і позик залучають короткострокові кредити та позики, платоспроможність порушено, але є можливість її відновити за рахунок скорочення дебіторської заборгованості, прискорення оборотності запасів.

Кризовий фінансовий стан – для забезпечення запасів, не вистачає зазначених джерел їх фінансування, підприємству загрожує банкрутство, поновлення запасів відбувається за рахунок коштів, які сформувалися за рахунок уповільнення оборотності кредиторської заборгованості.

Розрахунок показників оцінки фінансової стійкості підприємства

Фінансову стійкість підприємства характеризують два якісних показники:

1) ступінь забезпеченості підприємства оборотними активами і маневреність цих активів;

2) ступінь залежності підприємства від зовнішніх джерел формування фінансових ресурсів.

    Фінансові ресурси підприємства складаються з власних фінансових ресурсів і зовнішніх ресурсів.

Власні фінансові ресурси формуються за рахунок внутрішніх джерел (прибуток, амортизація, інші фонди) і зовнішніх джерел (акції підприємства).

Зовнішні ресурси складаються з перерозподілених (з бюджету, від вищестоящої організації) і позикових ресурсів (довгострокові позики, стійкі пасиви, короткострокові позики).

Забезпеченість підприємства оборотними активами характеризується величиною власних оборотних коштів.

Оскільки на підприємствах не ведеться облік, з яких коштів формується та чи інша частина активів, то в ході аналізу прибігають до умовних методів визначення величини власних оборотних коштів.

Для оцінки забезпеченості підприємства оборотними активами застосовується більш реалістична величина, що одержала назву «функціонуючий (працюючий) капітал». Для його розрахунку з загальної величини оборотних активів віднімається короткострокова заборгованість підприємства.

Істотне значення має маневреність наявних у розпорядженні підприємства оборотних коштів, що означає можливість використання їх у фінансуванні поточної діяльності підприємства.

Маневреність робочого капіталу визначається як частка від ділення середньої величини виробничих запасів за аналізований період на середню величину працюючого капіталу за цей же період.

Якщо протягом аналізованого періоду цей коефіцієнт росте, то це свідчить про омертвляння оборотних активів у виробничих запасах.

Фінансова стійкість підприємства з погляду його залежності від зовнішніх джерел фінансування оцінюється системою показників, основними з яких є:

коефіцієнт заборгованості;

коефіцієнт фінансового важеля;

коефіцієнт покриття відсотків по позиках.

Коефіцієнт заборгованості визначається як частка від ділення сукупної довго- і короткострокової заборгованості підприємства на загальну величину його активів (тобто на валюту балансу).

Для виробничих підприємств вважається нормальною величина цього коефіцієнта в межах 0,25-0,3.

Якщо ж цей коефіцієнт тривалий час перевищує 0,5, то підприємство попадає в зону ризику втрати економічної самостійності, а банки неохоче кредитують такі підприємства.

Показник фінансового важеля – це частка від ділення довгострокової заборгованості підприємства на власний капітал.

Нормальна величина цього коефіцієнта знаходиться в межах 0,2-0,25 (для промислових підприємств).

Коефіцієнт покриття банківських відсотків характеризує середні темпи покриття обслуговування банківських позик за рахунок операційного прибутку підприємства, тобто прибутку від основної діяльності й обчислюється як частка від ділення операційного прибутку підприємства за минулий рік на сумарну величину обслуговування банківських позик (виплату відсотків).

Вважається, що нормальна фінансова стійкість підприємства буде забезпечена тоді, коли цей коефіцієнт буде дорівнювати не менш 5.

Контрольні питання

1. Які фактори впливають на стійкість підприємства?

2. На які види підрозділяється фінансова стійкість залежно від факторів, що впливають на неї?

3. На які види підрозділяється фінансова стійкість залежно від забезпеченості запасів?

4. Якою системою показників оцінюється фінансова стійкість підприємства в залежності від зовнішніх джерел фінансування?

5. Як визначається коефіцієнт заборгованості?

6. Що являє собою показник фінансового важеля?

7. Як розраховується коефіцієнт покриття банківських відсотків?

 


Дата добавления: 2018-05-01; просмотров: 341; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!