Аналіз ліквідності і платоспроможності підприємств



При вивченні цієї теми студенти повинні:

- отримати уявлення про те, які показники використовують у процесі аналізу платоспроможності та ліквідності підприємства;

- опрацювати літературні джерела та оволодіти методикою розрахунку показників платоспроможності та ліквідності підприємства;

- навчитись проводити обчислення фінансових показників та розуміти їх економічну сутність.

Ключові слова:платоспроможність, ліквідність балансу, ліквідність активів, ліквідність підприємства, поточна ліквідність, швидка

Ліквідність, абсолютна ліквідність.

7.1. Поняття платоспроможності та ліквідності

    7.2. Розрахунок показників ліквідності

 

Поняття платоспроможності та ліквідності

 Особливе місце серед показників, які характеризують фінансовий стан підприємства, належить показникам платоспроможності та ліквідності. Сутність платоспроможності трактується як наявність власних оборотних коштів та здатність покривати збитки, або як здатність підприємства виконувати свої зобов’язання.

Показником платоспроможності підприємства на певну дату є відсутність прострочених боргів банку, бюджету, постачальникам, своїм робітникам та службовцям.

Оцінка платоспроможності здійснюється на основі характеристики ліквідності поточних активів, тобто часу, необхідного для перетворення їх у готівку. Поняття платоспроможності і ліквідності дуже близькі, але друге більш ємне. Від ступеня ліквідності залежить платоспроможність. У той же час ліквідність балансу характеризує не тільки поточний стан розрахунків, але і перспективу.

Всі активи підприємства в залежності від ступеня ліквідності можна умовно підрозділити на наступні групи.

1. Найбільш ліквідні активи (А1) – суми по всіх статтях коштів, що можуть бути використані для виконання поточних розрахунків негайно. У цю групу включають також короткострокові фінансові вкладення (цінні папери).

2. Швидкореалізуємі активи (А2) – активи, для обертання яких у наявні кошти потрібно визначений час. У цю групу можна включити дебіторську заборгованість (платежі по який очікуються протягом 12 місяців після звітної дати), інші оборотні активи.

3. Повільнореалізуємі активи (А3) – найменш ліквідні активи: запаси, дебіторська заборгованість (платежі по який очікуються більш ніж через 12 місяців після звітної дати), податок на додаткову вартість по придбаних цінностях.

4. Важкореалізуємі активи (А4) – активи, що призначені для використання в господарській діяльності протягом тривалого періоду часу. У цю групу включаються необоротні активи.

Пасиви балансу по ступеню зростання термінів погашення зобов'язань групуються в такий спосіб.

1. Найбільш термінові зобов'язання (П1) – кредиторська заборгованість, розрахунки по дивідендах, інші короткострокові зобов'язання, а також позички не погашені в термін.

2. Короткострокові пасиви (П2) – короткострокові позикові кредити банків, інші позики, що підлягають погашенню протягом 12 місяців після звітної дати.

3. Довгострокові пасиви (П3) – довгострокові позикові кредити та інші довгострокові пасиви – статті III-го розділу пасиву балансу «Довгострокові зобов'язання».

4. Постійні пасиви (П4) – статті I-го розділу пасиву балансу «Власний капітал», II-го «Забезпечення майбутніх витрат і платежів» і V-го розділу пасиву балансу «Доходи майбутніх періодів».

 

Розрахунок показників ліквідності

Загальну оцінку платоспроможності дає коефіцієнт покриття, що також в економічній літературі називають коефіцієнтом поточної ліквідності, коефіцієнтом загального покриття.

Коефіцієнт покриття дорівнює відношенню поточних активів до короткострокових зобов'язань і визначається в такий спосіб:

А1 + А2 + А3

Кп = --------------------- .

П1 + П2

Коефіцієнт покриття вимірює загальну ліквідність і показує, якою мірою поточні кредиторські зобов'язання забезпечуються поточними активами, тобто скільки грошових одиниць поточних активів приходиться на 1 грошову одиницю поточних зобов'язань. Якщо співвідношення менше ніж 1:1, то поточні зобов'язання перевищують поточні активи.

Установлено норматив цього показника, рівний 2, для оцінки платоспроможності і задовільної структури балансу.

Якщо коефіцієнт покриття високий, то це може бути зв'язане з уповільненням оборотності коштів, вкладених у запаси, невиправданим ростом дебіторської заборгованості.

Постійне зниження коефіцієнта означає зростаючий ризик неплатоспроможності. Доцільно цей показник порівнювати із середніми значеннями по групах аналогічних підприємств.

Коефіцієнт швидкої ліквідності (строгої ліквідності) є проміжним коефіцієнтом покриття і показує, яка частка поточних активів за мінусом запасів і дебіторської заборгованості, платежі по який очікуються більш ніж через 12 місяців після звітної дати, покривається поточними зобов'язаннями.

Коефіцієнт швидкої ліквідності розраховується по формулі:

          А1 + А2

Кшв.лік. = ----------------- .

         П1 + П2

Він допомагає оцінити можливість погашення підприємством короткострокових зобов'язань у випадку його критичного стану, коли не буде можливості продати запаси.

Цей показник рекомендується в межах від 0,8 до 1,0, але може бути надзвичайно високим через невиправданий ріст дебіторської заборгованості. У роздрібній торгівлі цей коефіцієнт може знижуватися до 0,4-0,5.

Коефіцієнт абсолютної ліквідності визначається відношенням найбільш ліквідних активів до поточних зобов'язань і розраховується по формулі

       А1 

Каб.лік. = --------------- .

          П1 + П2

    Цей коефіцієнт є найбільш твердим критерієм платоспроможності і показує, яку частину короткострокової заборгованості підприємство може погасити найближчим часом. Величина його повинна бути не нижче 0,2.

Різні показники ліквідності важливі не тільки для керівників і фінансових працівників підприємства, але становлять інтерес для різних споживачів аналітичної інформації: коефіцієнт абсолютної ліквідності – для постачальників сировини і матеріалів, коефіцієнт швидкої ліквідності – для банків, коефіцієнт покриття – для покупців і власників акцій і облігацій підприємства.

Якщо в підприємства показники відхиляються від значень, що рекомендуються, то аналітик повинний з'ясувати їхню причину.

Контрольні питання

1. У чому полягає сутність ліквідності і платоспроможності та їх значення для оцінки фінансового стану підприємства?

2. Розкрийте завдання і методичні підходи до аналізу показників платоспроможності і ліквідності підприємства.

3. Чи є тотожними поняття “ліквідність” і “платоспроможність”?

4. Які поняття ліквідності розрізняють у фінансовому аналізі?

Дайте характеристику активів підприємства за рівнем ліквідності.

6. Як групуються пасиви балансу залежно від терміновості погашення зобов'язань?

7. Наведіть алгоритм розрахунку коефіцієнту поточної ліквідності. Яке оптимальне значення він має?

8. Наведіть алгоритм розрахунку коефіцієнту швидкої ліквідності. Яке оптимальне значення він має?

9. Наведіть алгоритм розрахунку коефіцієнту абсолютної ліквідності. Яке оптимальне значення він має?

 


Дата добавления: 2018-05-01; просмотров: 604; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!