Аналітична характеристика майна підприємства



    Загальну оцінку фінансового стану розпочинають з аналізу майна підприємства та джерел його придбання. Майно – це ресурси, контрольовані підприємством в результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до надходження економічних вигод у майбутньому.

    У складі майна виділяють оборотні (мобільні, поточні) і необоротні (іммобілізовані) активи. Майно підприємства може бути використане у внутрішньому обороті або поза його межами тобто іммобілізованим в дебіторську заборгованість, вкладеним в цінні папери або залученим в оборот інших підприємств у вигляді інвестицій.

    В процесі аналізу майна підприємства використовують прийоми горизонтального (визначають абсолютні та відносні зміни різних статей балансу) та вертикального аналізу (визначають питому вагу окремих статей їх змін).

    При проведенні горизонтального аналізу темпи зміни всіх активів і їхніх окремих частин порівнюються з темпами основних фінансових результатів діяльності підприємства (обсяг продажів, прибуток).

    Аналіз якості активів (вертикальний аналіз) націлений на з'ясування:

    зміни частки реальних активів у структурі майна;

    зміни частки оборотних активів;

    зміни частки окремих частин реальних і оборотних активів.

    Під реальними розуміються активи, що забезпечують виробничий потенціал підприємства. До них відносять основні фонди, виробничі фонди, виробничі запаси і незавершене виробництво.

    При аналізі зміни частки реальних активів орієнтуються на сформовані протягом тривалого часу пропорції з урахуванням змін, внесених інфляцією і переоцінкою.

    Питома вага оборотних активів важлива для аналізу структури майна підприємства з погляду забезпечення безперебійної роботи реальних активів.

    Особлива увага приділяється найбільш ліквідній частини активів – грошовим і прирівняним до них коштам.

Важливість грошових і прирівняних до них коштів обумовлена тим, що вони є основним елементом забезпечення платоспроможності підприємства.

Питома вага ліквідних оборотних активів у складі майна підприємства залежить від галузевої характеристики, величини підприємства, характеру продукції і швидкості обороту поточних активів.

 

Аналіз динаміки та структури майна підприємства

    Показники аналізу активів балансу можна об’єднати у три групи:

· структури балансу;

· динаміки балансу;

· структурної динаміки балансу.

Дослідження змін структури активів підприємства дозволяє отримати важливу інформацію. Так, збільшення частки оборотних активів у майні може свідчити про:

формування більш мобільної структури активів, що буде сприяти прискоренню оборотності засобів підприємства;

відвертання частини поточних активів на кредитування споживачів товарів, готової продукції, послуг, дочірніх підприємств та інших дебіторів, що свідчить про фактичну іммобілізацію цієї частини оборотних активів із господарського обороту;

викривлення реальної оцінки основних засобів внаслідок існуючого порядку їх бухгалтерського обліку і т.п.

Основними ознаками “гарного” балансу є:

збільшення валюти балансу;

перевищення темпів росту оборотних активів над темпами росту необоротних;

власний капітал за розміром перевищує позиковий, та темпи його росту вищі ніж позикового;

приблизно однакові темпи приросту дебіторської та кредиторської заборгованості;

частка власного капіталу в оборотних активах перевищує 50%;

в балансі відсутні статті “Непокриті збитки”, “Вилучений капітал”, “Неоплачений капітал”.

Аналіз майна підприємства має важливе значення, так як від його величини та структури залежать обсяги діяльності, соціально-економічний розвиток господарюючого суб’єкту, рівень платоспроможності, ліквідності та фінансова сталість.

Після загальної оцінки динаміки складу і структури активів підприємства необхідно детально вивчити стан, рух, ефективність використання кожного виду майна.

Контрольні питання

1. Розкрийте сутність поняття активів (майна) підприємства.

2. У чому полягає значення аналізу майна підприємства для оцінки фінансового стану підприємства?

3. Якими методами здійснюється аналіз активів підприємства?

4. Дайте характеристику окремих елементів майна підприємства.

5. Що визначається в результаті аналізу якості активів?

6. Охарактеризуйте необоротні активи підприємства та їх складові частини.

7. Дайте характеристику поточних активів підприємства та їх складових части.

8. У чому полягає різниця між оборотними і необоротними активами?

Аналіз оборотних активів

При вивченні цієї теми студенти повинні:

- отримати уявлення про те, які показники використовують у процеси аналізу оборотних активів;

- зрозуміти доцільність розрахунку системи показників, що характеризують стан та ефективність використання оборотних активів підприємства;

- опрацювати літературні джерела щодо методики аналізу оборотних активів підприємства;

- навчитись проводити обчислення фінансових показників та розуміти їх економічну сутність.

Ключові слова:оборотні активи, грошові кошти, кошти у розрахунках, запаси, оборотність оборотних активів, джерела формування оборотних активів, ефективність використання оборотних активів.

4.1. Сутність оборотного капіталу і класифікація оборотних коштів

4.2. Показники оборотності оборотного капіталу

    4.3. Методи визначення потреби в оборотних коштах

 

4.1. Сутність оборотного капіталу і класифікація оборотних коштів

Термін «оборотний капітал» (його синонім у вітчизняному обліку – «оборотні кошти» чи «оборотні активи») відноситься до поточних активів підприємства. Оборотні кошти забезпечують безперервність виробничого процесу.

У практиці планування, обліку й аналізу оборотний капітал можна підрозділити по таких ознаках.

1. У залежності від функціональної ролі в процесі виробництва – оборотні фонди і фонди обертання. До оборотних фондів відносять виробничі запаси (сировина, матеріали, паливо), незавершене виробництво, напівфабрикати власного виробництва, витрати майбутніх періодів. Фонди обертання – це готова продукція і товари для перепродажу, товари відвантажені, кошти, розрахунки з ін. підприємствами й організаціями. Такий розподіл необхідно для роздільного аналізу часу перебування оборотних коштів у процесі виробництва і обертання.

2. У залежності від практики контролю, планування і управліннянормовані оборотні кошти і ненормовані оборотні кошти. На підприємстві можуть бути норми на виробничі запаси, напівфабрикати власного виробництва, готову продукцію.

3. У залежності від джерел формування оборотного капіталувласний оборотний капітал і позиковий оборотний капітал.

Позикові оборотні кошти формуються у формі банківських кредитів, а також кредиторської заборгованості. Вони надаються підприємству в тимчасове користування.

4. У залежності від ліквідності – абсолютно ліквідні кошти, швидкореалізуємі оборотні кошти, повільнореалізуємі оборотні кошти.

5. У залежності від ступеня ризику вкладення капіталу:

- оборотний капітал з мінімальним ризиком вкладень – кошти, короткострокові фінансові вкладення;

- оборотний капітал з малим ризиком вкладень – дебіторська заборгованість (за винятком сумнівної), виробничі запаси (за винятком залежалих), залишки готової продукції і товарів (за винятком тих, що не користуються попитом);

- оборотний капітал із середнім ризиком вкладень – малоцінні і швидкозношувані предмети, незавершене виробництво, витрати майбутніх періодів;

- оборотний капітал з високим ризиком вкладень – сумнівна дебіторська заборгованість, залежалі виробничі запаси, готова продукція і товари, що не користуються попитом.

6. У залежності від матеріально-речовинного зміступредмети праці (сировина, матеріали, паливо й ін.), готова продукція і товари, кошти і кошти в розрахунках.

На тривалість перебування коштів в обороті впливають фактори зовнішнього і внутрішнього характеру.

Внутрішні фактори – цінова політика підприємства, структура активів, методика оцінки запасів.

До факторів зовнішнього характеру відносяться сфера діяльності підприємства, галузева приналежність, масштаби підприємства, економічна ситуація в країні і зв'язані з нею умови господарювання підприємства.

 


Дата добавления: 2018-05-01; просмотров: 426; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!