Побудова векторних діаграм для кола з послідовно з’єднаними елементами



Векторні діаграми для діючих значень величин будуємо згідно з другим законом Кірхгофа, записаним у векторній формі: вектор напруги, прикладеної до кола, дорівнює геометричній сумі векторів напруг на окремих її ділянках

,

де  - напруга прикладена до кола.

Векторні діаграми будуємо для трьох випадків:

а) XL  > XC ; б) XL  < XC ; в) XL  = XC.  Причому будемо вважати, що початкова фаза струму .

а) Розглянемо перший випадок: XL  > XC; звідси за величиною UL > UC .

Векторна діаграма для цього випадку наведена на рис.24,а.

 

 


На ній вздовж дійсної осі в обраному масштабі відкладений вектор струму . Потім паралельно до   відкладаємо у масштабі вектор напруги на резисторі . Так як на котушці індуктивності напруга випереджає струм за фазою на 900, то вектор  повертаємо відносно вектора  на 900 проти годинникової стрілки і прикладаємо його до кінця вектора . Вектор   - вектор напруги на конденсаторі, який відстає від вектора струму на кут 900, тому обертаємо його за годинниковою стрілкою на 900 і прикладаємо до кінця попереднього вектора,  .

Кут зсуву   між векторами  та  при XL  > XC є додатним і коло має індуктивний характер.

 

б) Випадок XL  < XC; звідси за величиною UL < UC .

Векторна діаграма приведена на рис.24,б. При XL  < XC зсув фаз між векторами  та  є від’ємним і коло має ємнісний характер.

 

в) При XL  = XC   маємо особливий режим (рис.24,в): так як вектори    і   рівні за величиною, але протилежно направлені (тобто знаходяться в протифазі), тому їх геометрична сума дорівнює нулю. Такий режим називається резонансом напруг.

Як видно з векторної діаграми, при резонансі напруг напруга на вході кола  чисельно дорівнює падінню напруги на активному опорі R, а зсув фаз між векторами  та   дорівнює нулю. Якщо активний опір R малий, то виникає значний струм (рис. 25) та великі напруги на ємності та індуктивності, що можуть бути значно більшими, ніж напруга мережі.

Частоту змінного струму , при якій виникає резонанс, називають резонансною. Її визначають з умови рівності реактивних опорів:

, звідки                 

 

Відношення напруги  і  до напруги  називається добротністю і позначається літерою Q:

.

Добротність визначає, у скільки разів напруга на реактивних елементах перевищує напругу на резистивному елементі.

Оскільки резонансна частота дорівнює , то добротність , де - хвильовий опір. Хвильовим опором називають величину реактивного опору при резонансній частоті:   .

        

Явище резонансу широко використовують в радіотехніці, телебаченні, автоматиці та інших технічних галузях. Але у промисловості резонансні явища пов’язані зі значними підвищеннями напруги на індуктивних та ємнісних елементах, що може привести до пробою їх ізоляції.

 

Трикутник напруг і опорів

а) Трикутник напруг

Аналіз векторних діаграм (рис. 24) показує, що вектор прикладеної до кола напруги можна розглядати як геометричну суму векторів   і . Вектор  (вектор результуючої напруги на активних елементах кола) співпадає за фазою з вектором струму , а вектор (вектор результуючої напруги на реактивних елементах кола) перпендикулярний вектору  і повернутий вліво від нього, якщо φ > 0 - тобто коло має індуктивний характер, або вправо від нього, якщо  < 0 (тобто коло має ємнісний характер).

        

В одержаному трикутнику напруг   (рис.26) співпадає за фазою зі струмом і називається активною складовою напруги: .

Напруга  зсунута за фазою на кут  відносно струму і називається  реактивною складовою напруги: .

   

Виходячи с трикутника (рис.26) напруга на

затискачах кола .

б) Трикутник опорів  одержуємо з трикутника

напруг. 

Довжини сторін трикутника опорів визначаються шляхом ділення відповідних напруг на значення струму (рис.27).

    З трикутника опорів знаходимо співвідношення:

 

; ; ,

 .


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 242; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!