Розгляд справ про адмін. правопорушення



Дана стадія є головною у провадженні справах про адміністративні правопорушення.

Оскільки саме на цій стадії вирішується питання про вину особи та про міру покарання, яке може бути до неї застосоване.

Дана стадія складається із таких етапів:

Підготовка справи до розгляду.Починається із встановлення правильної підвідомчості справи.Підвідомчість – це коло справ, яке може розглядати певний орган чи посадова особа.Розрізняють 4 рівні підвідомчості:

Родова підвідомчість (визначається чи є дана справа адміністративною і чи не повинна вона передаватися на розгляд інших органів).

Видова (предметна) підвідомчість (визначає який орган уповноважений розглядати дану категорію адміністративний справ).

Територіальна підвідомчість (визначає який із територіальних органів даного виду повинен розглядати дану справу). Визначається за місцем вчинення правопорушень. З цього правила існує декілька винятків: справи підвідомчі адміністративним комісіям, розглядаються за місцем проживання порушника; справи про придбання самогону або інших алкогольних напоїв домашнього виготовлення, справи про розпиття спиртних напоїв в громадський місцях або поява в громадських місцях в нетверезому вигляді можуть розглядатися як і за місцем вчинення та і за місцем проживання; справа про порушення правил дорожнього руху розглядається за місцем проживання правопорушника або за місцем обліку транспортного засобу.

Посадова підвідомчість означає яка посадова особа певного органу буде розглядати конкретну справу.Аналіз зібраних матеріалів по справі.

Прийняття постанови в справі про адміністративні правопорушення.

Доведення постанови до відома зацікавлених осіб.

Після того, як була визначена підвідомчість, посадова особа, що розглядатиме справу повинна здійснити такі процесуальні дії:

Перевірити якість протоколу та інших матеріалів справи, яки були їй надіслані.

Після того необхідно сповістити осіб, які беруть участь у справі про час і місце її розгляду.Забороняється проводити розгляд справи про адміністративні правопорушення без участі особи правопорушника. Заочний розгляд можливий у випадку, коли є відомості, що особа була повідомлена про час та місце розгляду справи, але від неї не надійшло клопотання про відкладання слухання справи.Є категорія справ, в яких присутність правопорушника є обов’язковою. Наприклад: дрібна крадіжка, дрібне хуліганство. В таких випадках, якщо порушника відмовляється бути присутнім на розгляді справи, він може бути підданий примусовому приладу.

Має право витребувати необхідні додаткові матеріали по справі та з’ясувати чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягується до відповідальності.Під час розгляду справи необхідно встановити такі факти:

Чи було саме правопорушення.Чи є вина даної особи у його вчинках.Чи підлягає вина адміністративній відповідальності.Чи є обставини, що пом’якшують чи обтяжують відповідальність та інші.

Якщо справа розглядається колегіальним органом, в процесі розгляду справи обов’язково ведеться протокол ходу засідання. Такими колегіальними органами є суди, виконавчі комітети та адміністративні комісії.

В протоколі фіксується дата і місце засідання; склад комісії; зміст справи, що розглядається; перелік відомостей про осіб, які були присутні на засіданнях; пояснення цих осіб; зазначається чи була проголошена постанова; підписи голови комісії та секретаря.

Справа може розглядатися у такі строки: 1, 3, 5, 7, 15 діб. Розмір строку залежить від категорії справи.

Стадія розгляду справи про адміністративні правопорушення завершується складанням такого процесуального документу як постанова.

Постановою встановлюється вина або невинуватість особи у вчиненні правопорушення, постанова містить остаточну кваліфікації діянь особи, а також міру покарання, яку до особи повинно бути застосовано.

Постанова в справі про адміністративні правопорушення повинна містити такі обов’язкові реквізити:Найменування органу чи посадової особи, яка розглядала справу.Дата розгляду справи.Відомості про особу, яка притягується до відповідальності.Викладення обставин, які встановлені при розгляді справи.Стаття нормативного акту, який передбачає відповідальність за правопорушення.Прийняте по справі рішення.Постанова обов’язково повинна бути підписана особою, щодо якої її складену.Постанова оголошується після закінчення розгляду справи, а копія постанови вручається особі, щодо якої її винесено. Копія повинна бути вручено під розписку на протязі 3-х днів з моменту її винесення.Види постанов:Постанова про накладення адміністративного стягнення.Постанова про застосування заходів впливу щодо неповнолітніх.Постанова про закриття справи.

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 313; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!