Міжнародні нормативні акти з охорони праці



 

 3.1. Соціальний діалог як принцип правового забезпечення охорони праці

В Україні правове забезпечення охорони праці здійснюється за до­помогою комплексної системи заходів і засобів, серед яких важливу роль відіграє соціальний діалог, в  якому представлені інтереси працівників, роботодавців та органів виконавчої влади й органів місцевого самоврядування, з питань формування та реалізації державної соціальної та економічної політики, регулювання трудових, соціальних, економічних відносин.

З ухваленням у 2010 році Закону України «Про соціальний діалог» сформовано правову основу функціонування соціального діалогу, визначено його поняття та суб'єктів, систему та рівні. Соціальний діалог здійснюється на двосторонній чи тристоронній основі на національному, галузевому, територіальному та локальному рівнях.

Оцінка відповідності критеріям репрезентативності профспілок та їхніх об'єднань, організацій роботодавців та їхніх об'єднань проводиться Національною службою посередництва і примирення (на національному та галузевому рівнях) та ії відділеннями (на територіальному рівні). Служба веде Реєстр сторін соціального діалогу, які пройшли оцінку репрезентативності. Станом на травень 2013 року зареєстровано 57 профспілок та їхніх об' єднань і 17 організацій та об' єднань організацій роботодавців.

Органи соціального діалогу в Україні також створюються на двосторонній чи тристоронній основі із загальним і спеціальним статусом. Органом із загальним статусом на національному рівні є Національна тристороння соціально-економічна рада, утворена Президентом України (Указ № 347 від 2 квітня 2011 року), на територіальному рівні - територіальні тристоронні соціально-економічні ради в АРК, усіх областях та містах Києві і Севастополі, на галузевому - окремі галузеві дво- та тристоронні соціально-економічні ради (при Міністерстві оборони України, Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України).

Основними формами соціального діалогу є обмін інформацією, консультації, узгоджувальні процедури та колективні переговори з укладення колективних договорів і угод.  

 Укладаючи галузеві та територіальні угоди, колективні договори, сторони присвячують проблемам охорони праці окремі розділи, що конкретизують вимоги законів і підзаконних нормативноправових актів. Колективні договори та угоди також містять додатки, присвячені окремим питанням безпеки й охорони здоров'я на виробництві.

 

Цікавим для України є досвід соціально-партнерських стосунків, що склалися в Європейському Союзі (ЄС). Тут, зокрема, соціальний діалог визнається однією з опор європейської соціальної моделі та його могутності, що й відображено у законодавстві ЄС.  

Соціальний діалог ЄС є двох видів: двосторонній, який відбувається за участі сторони роботодавців та працівників, і тристоронній, який передбачає залучення до його проведення органів ЄС. Як правило, останній здійснюється за участі Європейської комісії, що передбачено статтями 154 та 155 Маастрихтського договору про створення Євросоюзу, 1993 р. Договір передбачає обов'язкову участь соціальних партнерів у формуванні соціальної політики ЄС, тому комісія зобов'язана проводити консультації, перш ніж вона направить пропозиції щодо ухвалення рішень із соціальноекономічних та трудових питань.

Соціальний діалог ЄС у формі дискусій, переговорів, консультацій та інших спільних дій здійснюється на міжгалузевому та галузевому рівнях. Міжгалузевий соціальний діалог охоплює усі галузі економіки та усіх працівників і відбувається щодо найбільш важливих соціальних та трудових питань. Основним органом соціального діалогу на цьому рівні є Комітет з соціального діалогу, що був створений у 1992 році і покликаний сприяти співпраці представників роботодавців і працівників. Результатом цієї співпраці є ухвалення восьми міжгалузевих рамкових угод, положення яких впроваджею у життя шляхом прийняття окремих директив або через механізми, передбачені самими угодами.  


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 320; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!