Проблеми охорони праці в Україні та шляхи її вирішення



МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ВНУТРІШНІХ СПРАВ

Кафедра фізичного виховання

 

 

ЛЕКЦІЯ

З дисципліни « Охорона праці в галузі та цивільний захист»

ТЕМА №1. Вступ до охорони праці в галузі. Основні законодавчі та нормативні акти.

 

                                                      (2 години)

 

 

Для студентів юридичного факультету

 

Дніпропетровськ – 2015


 

Лекцію підготував: професор кафедри фізичного виховання, доктор біологічних наук, професор Грибан В.Г.

 

Рецензент:

 

Д.О. Шаповалов, начальник відділу Медичного забезпечення ГУ МВС України у Дніпропетровській області, полковник міліції

 

Лекція обговорена та схвалена на засіданні кафедри цивільно-правових дисциплін  серпня 2015 р., протокол № 1

 


План:

 

Проблеми охорони праці в Україні та шляхи її вирішення

 

2. Законодавча база з охорони праці в Україні.

3. Міжнародні нормативні акти з охорони праці:

3.1. Соціальний діалог як принцип правового забезпечення охорони праці в Україні

3.2. Охорона праці як невід'ємна складова соціальної відпові­дальності

3.3.Конвенції та Рекомендації МОП;

3.4 Нормативні акти Євросоюзу.

4. Міжнародне співробітництво в галузі охорони праці

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА :

Основні законодавчі та нормативні акти

Конституція України

 «Про охорону навколишнього середовища» від 25.06.91.

«Про охорону праці» від 14.10.92.

«Про охорону здоров’я» від 31.12.92.

«Про пожежну безпеку» 17.12.93 р.

«Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1994 р.

«Про використання ядерної енергії і радіаційної безпеки» від 8.02.95р.

«Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 29.09.1999 р.

 «Про рівність прав і можливостей жінок і чоловіків» від 8.02.2005 р.

«Про загалнодержавну прогаму адаптації законодавства України до зауконодавства Є С» від 16 березня 2004 року.

Основна література

1.  Охорона прауі в галузі юриспруденції /За редакцією доктора юридичних наук, професора П.Д.Пилипенка.-К.: Ін Юре, 2013.-272 с.

2. Протоєрейський О. С, Запорожець О. І. Охорона праці в галузі: Навч. посіб. – К.: Книжкове вид-во НАУ, 2005. – 268 с.

3. Грибан В.Г.,Негодченко О.В.Охорона праці: Навч.посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2011.266 с.

       Додаткова література 

1. Беликов А.С., Касьян А.И.. Дмитрюк С.П. и др. Основы охраны труда. Днепропетровск: Журфонд, 2007. – 494 с.

2. Конвенція МОП «Про основи, що сприяють безпеці й гігієні праці».

3. Міжнародний стандарт SA8000: 2001 «Соціальна відповідальність». SAI SA8000: 2001 Social Accountability International.

4. Міжнародний стандарт ISO 26000:2010 – «Настанова по соціальній відповідальності». ISO 26000: 2010 (Draft) Guidance on Social Responsibility.

 

Інтернет-ресурси

1.http://www.dnop.kiev.ua ‑ Офіційний сайт Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду (Держгірпромнагляду).

Мета лекції: ознайомити студентів з метою викладання нормативної дисципліни «Охорона праці в галузі», розкрити її роль та значення у практичній діяльності фахівця-юриста, розглянувши поняття, предмет, метод та систему; ввести студентів у проблематику курсу, надати студентам базових, опорних знань з цієї теми, орієнтувати їх на самостійну роботу з вивчення цієї теми, у тому числі в процесі підготовки до семінарських занять та контрольних заходів, передбачених програмою курсу.

Вступ

 

 

Цією лекцією з теми «Вступ до охорони праці» ми розпочинаємо вивчення навчальної дисципліни «Охорона праці в галузі». Змістом цієї лекції є загальнотеоретичні положення в галузі охорони праці.

Метою цієї лекції є ознайомити студентів зі змістом нормативної дисципліни «Охорона праці в галузі», розкрити її роль та значення у практичній діяльності фахівця-юриста, розглянувши поняття, предмет, метод та систему управління; ввести студентів у проблематику курсу, надати студентам базових, опорних знань з цієї теми, орієнтувати їх на самостійну роботу з вивчення цієї теми, у тому числі в процесі підготовки до семінарських занять та контрольних заходів, передбачених програмою курсу.

Зв'язок лекції з попередніми темами. Лекція з теми «Вступ до охорони праці в галузі» тісно пов’язана із усіма наступними лекціями курсу, має базове теоретичне та методологічне значення для їх опанування студентами.

Зв'язок лекції з іншими навчальними дисциплінами:Охорона праці має тісний зв’язок з такими науками як безпека життєдіяльності, гігієна, санітарія, соціологія, фізіологія людини і фізіологія праці, екологія, технічні науки, фізика та ін. Вона використовує досягнення цих наук для обґрунтування і створення оптимальних умов праці, технічної та пожежної безпеки. Маючи свій науковий метод аналізу і прогнозу, охорона праці використовує наукові методи цих наук при дослідженні умов праці, атестації робочих місць, технологічного устаткування тощо.

Також можна простежити тісний взаємозв’язок дисципліни «Охорона праці в галузі» з правовими науками, такими, як трудове право, конституційне право, адміністративне право та кримінальне право.

Проблеми охорони праці в Україні та шляхи її вирішення

Конституція України гарантує кожній особі право на належні, безпечні і здорові умови праці. Це конституційне положення ста­ло своєрідним принципом, на якому вибудовується цілий комплекс правових, соціально-економічних, санітарно-гігієнічних і лікувально­профілактичних заходів та засобів, що формують систему охорони праці усіх зайнятих громадян.

Вимоги щодо забезпечення належних умов праці особливо зроста­ють у сучасний період. Навіть попри певні позитивні зрушення в еко­номіці рівень виробничого травматизму в Україні все ще залишається досить високим порівняно з більшістю розвинених країн світу.

В ухваленій розпорядженням Кабінету Міністрів України «Кон­цепції Загальнодержавної цільової програми поліпшення стану без­пеки, гігієни праці та виробничого середовища на 2012-2013 роки» зазначається, що за даними Міжнародної організації праці смертель­ний травматизм в Україні є одним із найвищих порівняно з іншими європейськими країнами та США: з розрахунку на 100 тис. працівни­ків. Він, порівняно з Німеччиною, вищий у 2,5 разу, із США - У 2 рази, з Італією - в 1,3 разу. При цьому він  за останні два роки навіть зріс. Якщо у світі лише кожен трьохсотий випадок виробничого травматизму є смертельним, то в Україні – кожен двадцятий. Так, за даними Держгірпромнагляду України у 2011 р. загальна кількість нещасних випадків, пов’язаних із виробництвом, порівняно з 2010 р. зменшилась на 9%, або на 1041 випадок (на підприємствах України у 2011 р. травмовано 10657 осіб, у 2010 р. – 11698 осіб), а кількість нещасних випадків із смертельним наслідком, пов’язаних із виробництвом, порівняно з минулим роком збільшилась на 41 нещасний випадок, або на 6% (на підприємствах України у 2011 р. смертельно травмовано 685 осіб, у 2010 – 644 особи)

Понад 23 % осіб працюють в умовах, що не відповідають санітарно­гіІієнічним нормам. Почастішали випадки виявлення кількох профе­сійних захворювань в одного працівника.

Близько 17 тисяч осіб щороку стають інвалідами праці, понад 313 тис. осіб одержують компенсацію за відшкодування шкоди внаслі­док трудового каліцтва або професійного захворювання, з них близь­ко 50 тис. осіб отримують пенсію у зв'язку із втратою годувальника.

 Як зазначається у «Загальнодержавній соціальній програмі по­ліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на 2014-2018 роки», сучасний стан охорони праці потребує вжиття за­ходів загальнодержавного рівня, оскільки стосується практично усіх видів економічної діяльності та охоплює весь виробничий потенціал країни.

Передбачається, зокрема, що проблеми у сфері охорони праці можуть бути вирішені шляхом:

- підвищення ефективності державного управління охороною пра­ці;    

- удосконалення системи державного нагляду і громадсько­го контролю за додержанням вимог законодавства з охорони праці;  

 - проведення моніторингу розроблення, впровадження та функціо­нування систем управління охороною праці на державному, галузево­му та регіональному рівнях, зокрема шляхом застосування принципів управління професійними та виробничими ризиками;

 - розроблення та впровадження механізму економічного стимулю­вання роботодавців залежно від рівня безпеки, травматизму, професій­ної захворюваності та фактичного стану охорони праці на виробництві;

- підвищення відповідальності роботодавців за створення безпеч­них та здорових умов праці;  

- удосконалення системи ведення обліку та аналізу даних про ви­падки травматизму на виробництві та професійних захворювань;

- удосконалення механізму виявлення фактів приховування випад­ків травматизму на виробництві та професійної захворюваності;

  - розроблення державних вимог до системи навчання працівників, підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів із пи­тань охорони праЦІ;

  - підвищення рівня культури безпеки праці шляхом пропагуван­ня безпеки праці та способів запобігання виникненню ризиків ви­робничого травматизму, професійних захворювань та аварій на ви­робництві, формування відповідального ставлення працівників до особистої безпеки та безпеки оточуючих, а також до виробничого се­редовища та навколишнього природного середовища;

- підвищення рівня наукових і науково-технічних досліджень стану охорони праці;  

- використання передового вітчизняного та зарубіжного досвіду з питань поліпшення умов і безпеки праці на основі міжнародного спів­робітництва та ін.

Запорукою успішного вирішення завдань дотримання правил охо­рони праці у різних галузях економіки має стати також навчання ви­сококваліфікованих фахівців, які пройшли відповідну теоретичну і практичну підготовку та здобули відповідні знання з охорони пра­ці.

Висновок до першого питання: Стан охорони праці в Україні на теперішній час є незадовільний. Має місце висока травмованість працівників, професійні захворювання, втрата людських ресурсів, що потребує вжиття за­ходів загальнодержавного рівня, оскільки ця проблема стосується практично усіх видів економічної діяльності та охоплює весь виробничий потенціал країни.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 420; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!