Методичні заходи, хід та процедура констатуючого експерименту



Задля дослідження психологічних чинників узалежнення молоді від азартних ігор нами був проведений констатуючий експеримент на учнях КЗ «Алчевська гімназія».

Директор: Котлярова Наталя Володимирівна - вчитель російської мови та літератури І категорії.

Алчевська гімназія - це навчальний заклад І-ІІІ ступенів навчання з поглибленим вивченням окремих предметів відповідно до економіко-правового профілю.

Заснована у 1993 році, засновники – Алчевська міська Рада депутатів. 1997 р. На базі гімназії працює Алчевське наукове товариство учнів Луганського територіального відділення МАН.

Місія гімназії: створення умов для навчання талановитої, обдарованої молоді, залучення її до систематичної науково-дослідницької, пошукової, експериментальної роботи.

Про рівень викладання профільних дисциплін говорить той факт, що заняття в цих класах ведуть викладачі найвищої кваліфікації. Школа представлена гідними педагогічними кадрами.

Алчевська гімназія у 2008 році створила психологічний гурток, який займається проблемами підлітків та молоді, а саме проблемами наркозалежності, залежності від азартних ігор, тощо. Психологи надають допомогу, психологічну підтримку молоді у складних життєвих обставинах.

Працюють гуртки, клуби, секції за інтересами.

На базі школи працюють багато молодіжних гуртків, які є розвиваючими для сучасної молоді. Вони надають молодим людям змогу реалізувати себе, як підказує серце, займатися в житті тим, чим хочеться більш за все.

Методичними заходами констатуючого експерименту були обрані такі методики :

У дослідженні використовувалися наступні методики:

1. Діагностичний опитувальник.

Анкета була розроблена з використанням методик Томаса Такера. Інструкція (правила) по заповненню анкети і питання 1 - 19 були розроблені самостійно. Зразок розробленої першої частини анкети дивитися у       Додатку А.

2. Опитувальник А. Маслоу

Тест в адаптованому варіанті включає 14 шкал і 126 пунктів. Кожен пункт містить дві альтернативні думки, одне з яких має бути в обов'язковому порядку вибране випробовуваним як найбільшою мірою відповідне його поглядам і переконаннямСамоактуалізація, на думку А. Маслоу - це «потреба людини стати тим, ким він здатний стати». Людина, що досягла цього вищого рівня своїх потреб, добивається повного використання своїх талантів, здібностей і потенціалу особистості. Даний опитувальник призначений для діагностики рівня розвитку самоактуалізациі особистості. Інструкцію та ключ до опитувальника дивитися у Додатку Б.

3. Адаптований характерологічниий опитувальник К. Леонгарда -     Р. Шмішека.

Даний опитувальник складається з 88 питань.. Обробка результатів здійснюється роздільно по кожній акцентуації характеру. Тип характеру, що набрав максимальну кількість балів визначався як домінуючий тип для даної особистості. Максимальна кількість балів - 80, мінімальне - 20 по кожній акцентуації. Текст методики та ключ дивитися у Додатку В

4. Шкала реактивної (ситуативною) і особистостістістної тривожності Ч. Д. Спілбергера - Ю. Л. Ханіна.

Дана методика дозволяє зробити перші і істотні уточнення про якість інтегральної самооцінки особистості: чи є нестабільність цієї самооцінки ситуативною або постійною, тобто особистостістістною. Результати методики відносяться не тільки до психодинамічних особливостей особистості, але і до загального питання взаємозв'язку параметрів реактивності і активності особистості, її темпераменту і характеру. Текст методики та ключ дивитися у Додатку Г.

 

 

Результати констатуючого експерименту та їх узагальнення

 

При аналізі отриманих результатів у уході констатуючого експерименту отримані нами результати можна представити так.

Першим етапом дослідження було виявлення особистістних якостей респондентів, та їхніх соціальних умов життя за допомогою анкети, яка була розроблена з використанням методик Томаса Такера див. Додаток А. Отримані нами результати можна представити таким чином: по-перше, в дослідженні приймали участь 50 респондентів віком від 19 до 27 років, з яких 38 чоловіків та 12 жінок, тобто 76% респондентів чоловічої статі та 24% - жіночої статі. В результаті обробки першої частини анкети (загальні відомості) були виявлені характеристики досліджуваних(див. табл. 2.1).

 

Таблиця 2.1

Характеристика респондентів

Найменування характиристики

Експериментальна група

Люд. %

Стать: чоловіча

38 76

Жіноча

12 24

Вік: мінімальний – максимальний

19-27

Х

Середній

23

Освіта: середня

3 6

середня – спеціальна

18 36

Вища

29 58

Сімейний стан:

34 68

не заміжня / не одружений

12 24

заміжня / одружений , розведена / розведений

4 8

Наявність дітей: так

17 34

Ні

33 66

Матеріальний стан: низький

6 12

Середній

35 70

Високий

9 18

Психічні захворювання в сім’ї: так

3 6

ні

47 94

Залежності членів сім’ї: так

38 76

Ні

12 24

Чи грали члени сім’ї в азартні ігри: так

37 74

 ні

13 26

Частота відвідування ігрових клубів:

3 – 4 рази на тиждень 28 56
1 - 2 рази на тиждень 22 44
1 рази в місяць та менше 0 0
не відвідують 0 0

Нездоланна тяга до гри: так

36 72

ні

14 28

Відвідують ігрові зали: наодинці

35 70

З ким-небудь

15 30

Не відвідують

0 0

З приведених в таблиці даних можна побачити дані про експериментальну групу. Кількість людей, що не полягають в браку, з експериментальної групи була більша, ніж що полягають. Ці відмінності мали статистично достовірний характер. Крім того, члени експериментальної групи мали дітей достовірно рідше. Якщо розглядати залежність членів сім'ї від алкоголю, табакокуріння, наркотиків і ін., то також можна відзначити переважання цього чинника в групі. Також можна відзначити, що сім'ї людей з експериментальної групи частіше захоплювалися азартними іграми. Слід звернути увагу на те, що всі члени експериментальної групи значно часто відвідують ігрові клуби - 1-4 рази на тиждень. Також значна відмінність отримана по чиннику непереборний потяг до гри: більшість членів експериментальної групи відчували непереборний потяг до гри. Крім того, члени експериментальної групи частіше відвідують ігрові зали одні. У членів експериментальної групи переважає негативне відношення близьких людей до гри.

Другим етапом нашого дослідження була діагностика психологічних характеристик за допомогою опитувальника А. Маслоу див. Додаток Б. Отримані результати див. у табл. 2.2.

Таблиця 2.2


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 230; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!