Організованість як складова особистісної відповідальності



Така риса як організованість включена в систему загальнопрофесійних якостей, які багато в чому визначають успішність різних видів діяльності.

Усі думки, прагнення, справи людини визначаються метою, яку вона ставить перед собою в житті. Характер ставлення людини свідчить про її моральну спроможність, про психологічну готовність завжди, за всіх умов залишитися вірною їй. Це ставлення виявляється у важливих моральних якостях людини: відповідальності, цілеспрямованості, наполегливості, активності й організованості. Чим досконалішими і багатшими є ці якості, тим кращі умови створюються для всебічного розвитку особистості. Життя людини, яка має перед собою суспільно значущі цілі, стає повноцінним, цілеспрямованим та організованим.У боротьбі за своє майбутнє людина і сама розвивається як цілеспрямована, відповідальна й організована індивідуальність, що усвідомлює суспільне значення мети, підпорядковує їй свою поведінку, виявляє готовність і рішучість віддати всі свої сили для досягнення, неухильно прямує до неї, долаючи всілякі перешкоди та труднощі.Необхідність виховання організованості студентської молоді посилюєтьсяі тим, що у процесі фахової підготовки у вищому навчальному закладі особливої актуальності набуває проблема формування організованості не лише як особистісної, але й професійно важливої якості майбутнього спеціаліста.Прагнення до мети, наполегливість, організованість виявляються також в умінні працювати не лише тоді, коли робота легка та цікава,а й тоді, коли вона важка, нудна, але необхідна.

У тлумачному словнику організованість інтерпретується як властивість і стан за прикметником “організований”, який тлумачиться як такий, якому притаманна зосередженість, самодисципліна, уміння діяти точно та планомірно[].

Організованість, цілеспрямованість є прямим відображенням цілеспрямованості й організованості суспільства. Організованість як риса фахівця характеризує прагнення довести почату справу до кінця з максимальним результатом, свідоме висування життєвих цілей, чіткість і порядок у справах, навчанні, думках, паперах, уміння повністю віддаватися роботі в години праці, поважне ставлення до часу та праці інших людей.

Досягнення поставленої мети здійснюється шляхом послідовноговключення у різніформи відповідальної залежності, пов’язаної з виконаннямтих видів діяльності, які надають можливість практично випробувати ізакріплювати сформовані нові погляди та ставлення, позитивну поведінку іпротидію негативним явищам [ ].

Організованість – це якість особистості, що характеризує здатність розумно планувати та впорядковувати свою діяльність. Для її формування потрібно:

– дотримуватися певного порядку, що сприяє успіху діяльності;

– планувати свої дії і розумно їх чергувати;

– раціонально розподіляти час;

– навчитися вносити в свою діяльність певну організацію при зміні

обставин;

– не братися за кілька справ одразу;

– завжди виконувати свої обіцянки;

– чітко додержуватись режиму дня.

Зокрема, організованість містить такі складові елементи як:

дисциплінованість, відповідальність, зібраність, наполегливість, раціональність, самовладання, самоконтроль, самостійність, передбачливість, рішучість, цілеспрямованість тощо. До супутніх властивостей особистості належать: організованість, працездатність, допитливість, самовладання, активність, наполегливість, зосередженість та розподіл уваги.

Організаційні здібності студента слугують не лише організації процесу навчання у вищому навчальному закладі, але й самоорганізації діяльності студента. Серед основних організаторських якостей фахівця банківської справи виокремлюємо такі:

1) спостережливість;

2) самовладання, витримка;

3) товариськість;

4) наполегливість;

5) здатність “заряджати” своєю енергією інших людей;

6) здатність знаходити якнайкраще застосування кожній людині;

7) психологічна вибірковість, здатність розуміти і вірно реагувати напсихологію людей;

8) здатність бачити недоліки у вчинках інших людей – критичність;

9) психологічний такт – здатність встановити міру дії;

10) загальний рівень розвитку як показник кмітливості;

11) геніциативність – творча та виконавча;

12) вимогливість до інших людей;

13) схильність до організаторської діяльності;

14) практичність – здатність безпосередньо, швидко і гнучко

застосовувати свої знання та свій досвід у вирішенні практичних завдань;

15) самостійність навідміну від навіюваності і сліпого копіювання;

16) активність;

17) працездатність;

18) організованість.

Спрямованість та мотивація діяльності, захопленість – риси характеру, які виражають ставлення і спрямованість на справедливість, принциповість, послідовність, сумлінність тощо; вольові: наполегливість, самостійність, цілеспрямованість; якості, пов’язані з темпераментом: розважливість, відповідність реакції зовнішньому збуднику; комунікативні якості:

комунікабельність, почуття міри, товариськість, соціальна чутливість (емпатія).

Інші психічні властивості: високі моральні якості, зрілість, екстравертність, домінантність, емоційна стабільність. Серед особистісних якостей найважливішими у фахівця банківської справи є уважність, стриманість, вимогливість, об’єктивність, справедливість, чесність, принциповість, скромність, життєрадісність.

Соціальне визнання й оцінка професійних досягнень фахівця впливають на формування його самосвідомості, самооцінки

та самореалізації. Самосвідомість і самооцінка сприяють появі у фахівця почуття впевненості, оптимізму, що, у свою чергу, сприяє успішній побудові професійної кар’єри та самореалізації особистості.

Труднощі у формуванні організованості як риси особистості завжди пов’язано з відчуттям певної свободи дій і вибору кожною людиною. Організованість – це, насамперед, бути пунктуальним, виконувати доручення, доводити розпочату справу до кінця,дотримуватися своїх      слівта обіцянок. 

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 721; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!