Глава 1. Передісторія інформатики      



Часто запитують: чому зараз не вживається слово "кібернетика"?

Як відомо, цей термін ввів в 1948 році Норберт Винер для позначення нового наукового напряму, що вивчає в найбільш загальній формі процеси управління і зв'язку. У 1958 році А.Н. Колмогоров, в статті "Кібернетика" (БСЭ, т. 58), визначив кібернетику як науку, що вивчає "машини, живі організми і їх об'єднання виключно з точки зору їх здатності сприймати певну "інформацію", зберігати цю інформацію в "пам'яті", передавати її по "каналах зв'язку" і переробляти її в "сигнали", що направляють їх діяльність у відповідну сторону".

Схожість між цими двома визначеннями - очевидне. Проте в 60-і і 70-і роки минулого століття область кібернетики швидко розширювалася. У міру розвитку наукових напрямів, що входили в кібернетику, виникали нові завдання і теорії, формувалися напрями досліджень, що охоплюють теорію алгоритмів, теоретичне і прикладне програмування, теорію комп'ютерів і інформаційних мереж, бази даних, комп'ютерну лінгвістику, штучний інтелект і т. д. В той же час, бурхливий розвиток мікроелектроніки і засобів зв'язку створював нові можливості.

                               

Глава 2. Норберт Винер і його "Кібернетика"           

Як ми знаємо, в 1948 році вийшла у світ книга американського математика Норберта Вінера "Кібернетика або управління і зв'язок в тварині і машині". З цієї миті ім'я "Вінер" і слово "кібернетика" нерозривно пов'язані з новим науковим напрямом і його численними застосуваннями, які зараз об'єднуються термінами інформатика і інформаційні технології.

Насправді, різні автоматичні пристрої, так само, як і теорія управління такими пристроями розроблялися задовго до Вінера. Так само, в медицині і фізіології були накопичені цінні матеріали про процеси, що управляють функціонуванням живих організмів. Норберт Винер був, передусім, видатним математиком з широким кругозором і філософським складом розуму. Крім того, він мав великий досвід вивчення і успішного проектування складних автоматичних пристроїв (зокрема, для управління вогнем зенітної артилерії).

                    

Глава 3. Коротка історія обчислювальної техніки   

Кібернетика не виникла раптом, на порожньому місці. До моменту її появи (40-і роки минулого століття) в цілому ряду природничонаукових і технічних дисциплін були отримані окремі теоретичні результати, накопичені численні знання і факти, які можна назвати витоками або коренями кібернетики. Сюди відносяться:

- Системи автоматичного регулювання і управління. Розробка таких систем і їх вивчення привели до створення загальної теорії автоматичного регулювання, яка стала однією з найважливіших складових частин кібернетики.

- Методи і системи моделювання, починаючи з побудови і випробування діючих моделей технічних пристроїв (до їх втілення в істинних масштабах) і включаючи математичне моделювання, коли замість реальної фізичної системи вивчаються (за допомогою тих або інших математичних інструментів) системи рівнянь, що описують її функціонування. У цій області були розроблені і широко застосовувалися аналогові обчислювальні машини.

- Одним з важливих витоків кібернетики були роботи із створення приладів для управління артилерійським зенітним вогнем (ПУАЗО). Треба відмітити, що участь Н. Вінера в розробці теорії ПУАЗО виявилася для нього корисною при формулюванні деяких ідей кібернетики.

- Цифрові обчислювальні машини - технічна база кібернетики - мають важливу і дуже цікаву історію. Ми розглядаємо її в декількох лекціях. Тут слідує, проте, виділити такі "корені" кібернетики, як фон Нейманівська архітектура, теорія автоматів, теорія релейно-контактних схем, програмування для ЦВМ.

- Теорія і практика інформаційних процесів. Задовго до появи кібернетики існували всілякі вимірювальні системи і системи зв'язки, завданням яких було отримання інформації і її передача. Сигнальний, інформаційний характер цих технічних пристроїв робить їх прямими попередниками кібернетики.

- До важливих витоків кібернетики належать біомедичні дослідження, особливо - дослідження фізіологічних процесів.

Відомо, що Н. Вінер поширював принципи кібернетики, зокрема, на громадські структури і явища.

        


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 372; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!