Інвестиції в основний капітал підприємств в Україні



Реалізація довгострокової стратегії соціально-економічного розвитку країни вимагає нарощування інвестиційних ресурсів, поліпшення структури інвестиційних джерел і оптимізації напрямів їх використання відповідно до пріоритетів економічного зростання.

Тенденцію до зменшення обсягу інвестицій в Україні було подолано в 1998 р. На активізацію інвестиційної діяльності в нашій державі позитивно вплинули такі важливі заходи політики реформ, здійсненні у 1998-2000 рр., як перехід до грошової приватизації та запровадження системи стимулів до розвитку малого підприємництва; зниження податкового навантаження на товаровиробника (і в тому числі - на фонд оплати праці); скасування внесків до Чорнобильського фонду; запровадження фіксованого сільськогосподарського податку; утворення мережі спеціальних економічних зон і територій із спеціальним режимом інвестиційної діяльності; здійснення заходів щодо скорочення немонетарних розрахунків і платежів.

На фоні загальної активізації інвестиційної діяльності у нашій країні помітно поліпшилися технологічна та відтворювальна структури інвестицій в основний капітал.

Збільшення частки затрат на активну частину основних фондів, а також на технічне переозброєння і реконструкцію діючих підприємств свідчить, що вже у 2000 р. почали складатися умови для ефективного використання інвестицій у реальному секторі економіки. Проте зростання зазначених інвестицій тривало до світової фінансово-економічної кризи, що розпочалася у 2007 році як криза іпотечна і розвинулася в економічну. Ця криза охопила усі країни світу й триває донині, про що свідчить важкий фінансовий стан багатьох країн, зокрема Греції, Португалії, Ірландії, Ісландії та інших. Фінансово-економічна криза не оминула й Україну. Натомість є деякі ознаки пожвавлення, що відобразилося на певному зростанні обсягів інвестицій в основний капітал в Україні (рис. 8.1).

Рис.8.1. Динаміка обсягів інвестицій в основний капітал в Україні за 2001-2011 рр.

Слід зазначити, що період пристосування до нової ситуації на ринку капіталу подолали, в першу чергу, ті види економічної діяльності, де підприємства випускають технологічно просту продукцію. Водночас продовження виробництва технологічно складних виробів вимагає комплексної модернізації та фінансово-економічної підтримки підприємств. Втім, більшість з них поки що не здатна нагромаджувати власні кошти для розширення та модернізації виробництва або одержувати довгострокові кредити від комерційних банків. Певною мірою можливості окремих видів економічної діяльності у цій ситуації характеризує показник галузевої структури інвестицій в основний капітал України. У загальному обсягу інвестицій найбільш помітно зросла частка промисловості, транспорту, зв’язку, торгівлі та інформаційно-обчислювального обслуговування. Однак зазначена тенденція стосується не всіх регіонів держави. Так, щодо Львівщини, то ситуація виглядає значно інакше.

Львівська область і її головний промисловий центр – Львів, значною мірою втратили свої позиції у промисловому виробництві у порівнянні з 80 – 90-ми роками минулого століття. Практично припинили діяльність такі велетні промисловості якими були НВО «Електрон», НВО «Кінескоп», ВО «Полярон» у приладобудуванні, ВО «Автонавантажувач» - в автомобілебудуванні. Значно скоротили виробництво та й змінили технологічні схеми на користь крупно вузлового складання Львівський автобусний завод, Завод фрезерних верстатів, Об’єднання «Електрон» (замість телевізійної техніки нині почав випуск трамваїв).

З табл.8.1 видно, що при зростанні обсягу інвестицій у промисловість Львівщини, частка обсягу інвестицій у таку галузь як машинобудування суттєво зменшується. Область набуває іншого галузевого спрямування. Розвиваються, головним чином, туристичний і готельно-ресторанний бізнес. Щоправда, для їх потреб будуються нові будівлі, що дало поштовх будівельній індустрії.

Таблиця 8.1

Інвестиції в основний капітал Львівської області за видами промислової діяльності

 

Галузі та види виробництва

Роки

2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011

млн. грн.

Промисловість 1440,9 1606,6 2233,7 2935,8 1733,4 2093,3 2435,2
Машинобудування 107,2 113,8 209,7 194,4 174,1 116,2 162,2
Частка машинобудування в загальному обсязі інвестицій в промисловість, % 7,44 7,08 9,39 6,62 10,04 5,55 6,66

 

Втрата позицій у машинобудуванні та приладобудуванні свідчить про те, що в області поменшало поле для інноваційної діяльності, для якої саме машинобудування є провідним фактором.

Повернення Львівщиною своїх позицій у провідних інноваційно орієнтованих видах економічної діяльності цілком можливо. Тільки слід зорієнтувати провідні нині туристичну та готельно-ресторанну галузі на замовлення промислової продукції на місцевих підприємствах. При цьому промислові підприємства мають дійсно виробляти якісну інноваційну продукцію, яка дозволяла замовникам надавати послуги вищого ґатунку, які б суттєвим чином відрізняли наш регіон від інших не лише в Україні, але й на світовому ринку туристичних послуг. Завдання є достатньо складним, адже виробники промислової продукції разом із замовниками мають визначити такі параметри своєї продукції, які робили ексклюзивною не лише засоби надавання послуг, а й самі послуги.

 

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 179; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!