Значення кластерів для підприємств в Україні



Порівняно з кластерами в розвинутих країнах, такі об’єднання в країнах, що розвиваються, мають не тільки меншу кількість учасників, а й спираються на іншу соціальну структуру. Часто вони набувають форми ієрархічного, керованого з центру мережного виробництва і групуються навколо кількох великих підприємств та концернів. Комунікація у них обмежена, і зв’язки між підприємствами та організаціями не дуже добре розвинуті. На противагу цьому кластер у розвинутих країнах характеризується міцним сплетінням .зв’язків і відносин, які постійно розвиваються.

Останнім часом в Україні все частіше починають розглядатися питання піднесеня економіки регіонів на основі кластерних моделей.Кластери вже увійшли до порядку денного регіональних і місцевих органів управління. Нині планується розроблення Національної програми підвищення конкурентоспроможності економіки України на базі кластерних моделей.

Незважаючи на вже здійснений ряд заходів, що спрямовані на підвищення конкурентоспроможності України та її окремих регіонів на базі кластерів, і зростаючий інтерес до нових виробничих систем, кількість кластерів в Україні не збільшується. Розвиток кластерів у різних галузях економіки має велике значення.

По-перше, це дозволить знайти ефективні шляхи розв’язання проблем регіонального характеру. Окремо ж узятим підприємствам, які мають намір створити вертикально інтегровані компанії для розв’язання регіональних проблем і побудови технологічних вертикалей потрібні роки. Будь-яка галузь, у якій існують кластери, стає привабливою та вигідною як для підприємців, так і для держави. Тільки за такого підходу українські підприємства стають потенційно привабливими для іноземних інвесторів. В іншому випадку існуючі підприємства при порушеній інфраструктурі галузі не можуть працювати ефективно, від чого втрачає й держава.

По-друге, від розвитку кластерів виграють і самі підприємства, які входять до їх складу. Адже кластеризація сприяє розвиткові спеціалізації і посилює поділ праці, оскільки в рамках кластерів окремі підприємства отримують можливість забезпечити більші масштаби виробництва. Цей процес дозволяє активніше залучати покупців і продавців, розширювати масштабність експортно-імпортних операцій, досягати більшої рентабельності виробництва за рахунок об'єднання зусиль партнерів. Ключове значення кластерів ставить менеджерів їх підприємств перед новими завданнями, які до цього часу були їм невідомими. Підприємства мають значний інтерес щодо розвитку економічного оточення, в якому вони перебувають. І цей інтерес виходить за рамки оподаткування, енергетичних витрат та витрат на оплату праці.

Сьогодні в Україні лише у 7 областях існують такі об'єднання.Найбільше їх налічується у Хмельницькій області. Серед них - швейний, будівельний, харчовий і туристичний кластери.

Пріоритетною метою політики українського уряду має бути зняття бюрократичних перешкод для зростання й подальшого розвитку наявних та створення нових кластерів. Вони сприяють залученню іноземних інвесторів і підвищенню обсягу експорту, а це, у свою чергу, забезпечує збільшення доходів держави від надходження податків. Кластери допомагаютьрозв'язати багато соціальних проблем, таких, як безробіття, бідність, тому що дозволяють створити додаткові робочі місця і підвищити рівень конкурентоспроможності продукції та економіки країни в цілому.

Список використаних джерел:

1. Мендрул О., Кальніченко Л. Технологічна реструктуризація підприємств //

2. Чевганова В., Брижань І. Кластери та їх економічне значення //

3. Петрушенко М. Кластери розпочинають та перемагають. “Урядовий кур’єр” від 21 листопада 2001 р., с. 3.

4. Новые производственные системы – эффективный путь подъема региональной экономики. Мировой и первый отечественный опыт; Соколенко С. Нові виробничі системи і прискорений розвиток регіонів (матеріали форуму). К., “Логос”, 2001, с. 37-51.

 


Тема 8. Інноваційні аспекти інвестиційної діяльності підприємств

Питання теми:

8.1. Інвестиції в основний капітал підприємств в Україні

8.2. Джерела фінансування інвестиційних проектів підприємств.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 199; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!