ПЕРЕЛІК ТЕМ ТА ПИТАНЬ З ДИСЦИПЛІН, ЩО ВИНОСЯТЬСЯ НА КОМПЛЕКСНИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКЗАМЕН



Дисципліна «Загальна психологія»

Тема 1. Поняття про психологію як науку. Загальна психологія, її предмет, задачі та методи

1.1. Предмет, завдання та загальна характеристика психології як науки. Місце психології серед інших наук.

1.2. Структура сучасної психології.

1.3. Методологічні принципи вітчизняної психології.

1.4. Класифікація методів наукової психології. Загальна характеристика пізнавальних, дослідницьких методів та методів активного психологічного впливу.

 

Тема 2. Філогенез та онтогенез психіки. Психологічна теорія діяльності

2.1. Психіка як форма відображення дійсності. Функції психіки. Розвиток психіки на різних етапах еволюції тваринного світу, стадії та рівні розвитку психіки (О.М.Леонтьєв, К.Е.Фабрі): біологічно доцільні реакції (подразливість і чутливість), інстинкти, научіння, інтелектуальна поведінка.

2.2. Виникнення й історичний розвиток людської свідомості. Структура свідомості. Свідоме та несвідоме. Неусвідомлювані явища в психіці, їх класифікація. Захисні механізми психіки.

2.3. Характеристика сучасного етапу розвитку психології. Основні напрями вітчизняної та зарубіжної психології: гештальтпсихологія (М.Вертгеймер, В.Келер, К.Левін), біхевіоризм (Дж.Уотсон, Б.Скіннер, К.Халл, Е.Толмен), психоаналіз (З.Фрейд, К.Юнг, К.Хорні, А.Адлер), гуманістична психологія (А.Маслоу, К.Роджерс), діяльнісний підхід (О.М.Леонтьєв, С.Л.Рубінштейн, Л.С.Виготський).

2.4. Активність і діяльність. Джерела активності особистості. Класифікація потреб. Основні поняття психологічної теорії діяльності (О.М.Леонтьєв). Структура діяльності. Освоєння діяльності і вправи. Основні види діяльності і їх розвиток у людини: гра, навчання, праця.

 

Тема 3. Пізнавальні процеси

3.1  Загальне уявлення про увагу: поняття, види, властивості. Фізіологічне підґрунтя уваги. Психологічні теорії уваги.  Неуважність і її види.

3.2 Загальне уявлення про відчуття. Класифікація відчуттів. Характеристика основних видів відчуттів. Основні властивості відчуттів їх характеристики: якість, інтенсивність і тривалість. Відмінні особливості відчуттів: адаптація, синестезія, сенсибілізація відчуттів.

3.3 . Загальна характеристика сприймання. Класифікація видів сприймань. Властивості і види сприймань. Психофізіологічні механізми сприймання.

3.4 . Поняття про пам'ять. Теорії пам'яті. Різновиди пам'яті, класифікація основних видів пам’яті. Основні процеси і механізми пам’яті. Індивідуальні особливості пам'яті та типи пам’яті. Виховання пам’яті.

3.5 . Мислення як процес, соціальна природа мислення. Теоретичні та експериментальні підходи до вивчення мислення. Проблеми мислення в працях вітчизняних вчених.

3.6 . Розумові дії та операції мислення, основні форми мислення. Різновиди мислення та індивідуальні особливості мислення. Розв’язання складних розумових завдань і творче мислення.

3.7 . Поняття про уяву. Загальна характеристика уяви та її роль в психічній діяльності. Фізіологічне підґрунтя уяви. Уява і органічні процеси. Уява і особистість.

3.8 . Види уяви та прийоми створення образів уяви. Відтворююча (репродуктивна) і творча уява, мрія. Значення уяви для творчості.

 

Тема 4. Емоційно-вольова сфера

4.1  Поняття волі. Теорії волі: трактування волі з позиції біхевіоризму, рефлексології (І.П. Павлов), воля як свідома регуляція поведінки (М.О. Бернштейн, П.К. Анохін) і ін. Функції волі. Виховання та самовиховання волі та вольових якостей.

4.2 Емоції, їх загальна характеристика. Види і властивості емоцій. Класифікація і фізіологічні основи емоцій. Психологічні теорії емоцій: еволюційна (Ч.Дарвін), психоорганічна (Джемса-Ланге, Кеннона-Барда), інформаційна (П.В.Сімонов), когнітивного дисонансу (Л.Фестінгер). Види почуттів і їх формування: етичні, інтелектуальні, естетичні.

 

Тема 5. Особистість. Індивідуально-типологічні властивості особистості

5.1 Особистість як загальне поняття. Індивід, особистість і індивідуальність. Класифікація теорій особистості. Структура особистості та характеристика основних її компонентів.

5.2 Загальне уявлення про темперамент. Еволюція уявлень про темперамент (гуморальна, соматична, нервова теорії). Характеристика основних властивостей темпераменту. Психологічна характеристика класичних типів темпераменту та особливості діяльності людини.

5.3 Характер та його місце у структурі особистості. Природа характеру, структура та риси характеру. Виразні ознаки характеру. Типологія характерів (Е.Фром, К.Г.Юнг і ін.). Формування характеру.

5.4 Поняття акцентуацій характеру та психопатії. Основні типи акцентуацій (за К. Леонгардом, А.Є. Лічко) та їх діагностика.

5.5 Здібності: поняття, структура, класифікація, рівні та умови розвитку. Діагностика здібностей. Відмінність понять «здібності», «обдарованість», «талант» і «геніальність».

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 170; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!