Тема 2, 3. КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО – ГАЛУЗЬ ПРАВОВОЇ  СИСТЕМИ ТА ЮРИДИЧНА НАУКА



КОНСТИТУЦІЙНІ НОРМИ ТА ДЖЕРЕЛА КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА

Методичні вказівки до вивчення теми

При вивченні теми необхідно звернути увагу на визначення предмету конституційного права як галузі права, науки та навчальної дисципліни. Тому вивчення цієї теми слід почати з поняття терміну “конституційне право”, його відміни від “державного права”. Потрібно визначити предмет галузі, структуру предмету галузі, а також визначити провідне місце галузі конституційного права серед інших галузей права.

Необхідно розкрити поняття науки конституційного права, метод науки та навести класифікацію функцій науки конституційного права.

Крім того визначаючи політико-правові цінності в науці конституційного права, необхідно приділити увагу основним методам науки конституційного права.

Для чіткого уявлення про вітчизняну науку конституційного права слід розглянути основні джерела науки конституційного права, до яких відносяться праці вітчизняних і зарубіжних вчених, що безпосередньо або опосередковано стосуються проблем, пов’язаних з предметом науки конституційного права, а також правові акти, як чинні, так і ті, що втратили чинність, що містять конституційно-правові норми.

При вивченні даної теми необхідно мати на увазі, що при визначенні конституційних норм необхідно зазначити їх особливості та відміну від інших норм права. Потрібно розкрити структуру норми конституційного права.

Говорячи про конституційно-правові норми, треба дати визначення конституційним інститутам, приділити увагу закономірностям їх формування та розвитку в умовах правової реформи та державних перетворень в країні.

Крім того, характеризуючи норми конституційного права, необхідно розкрити питання пов’язані з роллю джерел конституційного права, їх поняття, класифікувати за видами.

При вивченні конституційних норм потрібно визначити систему та системетазацію конституційного права.

План семінарського заняття з вивчення теми

  1. Предмет конституційного права як галузі права, законодавства, науки та навчальної дисципліни. Місце конституційного права в системі права.
  2. Роль (функції) конституційного права в правовій системі, теорії та практиці державно-правової реформи.
  3. Загальнолюдські політико-правові цінності в науці конституційного права. Критичний аналіз формально-юридичного (аналітичного), “легалистського”, соціологічного, інституційного напрямків, теорії та практики “політичної юриспруденції” в теорії конституційного (публічного) права.
  4. Джерела науки конституційного права.
  5. Поняття та особливості конституційних норм. Структура норми конституційного права.
  6. Конституційні інститути: поняття, закономірності формування та розвитку в умовах державно-правової реформи в країні.
  7. Поняття та види джерел конституційного права як галузі права.
  8. Система та систематизація конституційного права.

Термінологічний словник

Інститут конституційного права – сукупність норм конституційного права, які регулюють певне коло однорідних, однопорядкових суспільних відносин і утворюють однорідну групу та відзначаються певною автономією, об’єднуються на основі певних принципів і методів, відзначаються відносною самостійністю правового регулювання.

Закон – це, як правило, нормативно-правовий акт, що приймається органом законодавчої влади (Верховною Радою України), або безпосередньо народом України (на всеукраїнському референдумі) з дотриманням вимог законодавчої процедури, який має вищу (по відношенню до всіх інших нормативно-правових актів) юридичну силу та регулює найбільш важливі суспільні відносини переважно загального характеру.

Конституційно-правові норми – встановлені чи санкціоновані державою правила, які визначають поведінку учасників конституційно-правових відносин.

Конституційне право України – це провідна галузь національного права України, що являє собою сукупність правових норм, які регулюють основні відносини владарювання у суспільстві (відносини народовладдя), встановлюючи при цьому належність публічної влади (державної влади та місцевого самоврядування), її організацію та гарантії основних прав і свобод людини і громадянина.

Конституційне право України як навчальна дисципліна– система знань, отриманих наукою конституційного права та практикою його створення і реалізації.

Наука конституційного праваце галузева юридична наука, яка становить собою цілісну систему знань, висновків та ідей щодо основ повновладдя народу, правового статусу людини і громадянина, організації та діяльності органів державної влади, засад місцевого самоврядування тощо.

Предмет галузі конституційного права України – особливе коло суспільних відносин, які виникають у різних сферах життєдіяльності суспільства у зв’язку з організацією та здійсненням публічної влади.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 290; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!