Штучні характеристики двигуна в схемах з тиристорними комутаторами в колі ротора



Як у схемах вентильних каскадів, штучні характеристики АД отримуються у процесі перетворення енергії ковзання за допомогою напівпровідникових вентильних пристроїв. На цьому подібність схем обмежується, оскільки в схемах вентильних каскадів енергія ковзання повертається в мережу чи на вал основного двигуна. У схемах з тиристорними комутаторами (ТК) енергія ковзання при регулюванні ковзання цілком йде на нагрівання активного опору двигуна і додаткового опору, що включається в роторне коло. При цьому можна скористатися відомими співвідношеннями

Pм=M×w0; Pв=М×w; Ps=М×Dw,                    (9.1)

де М - момент на валу двигуна.

Керування ТК призводить до зміни фази струму ротора шодо напруги. Це викликає зниження коефіцієнта моменту двигуна і зростання струму ротора.

Додаткове нагрівання обмоток зумовлене вищими гармоніками струму, що з'являються через наявність нелінійних елементів - випрямлячів у контурі струму ротора. При несиметричному керуванні (кути керування вентилів кола ротора неоднакові) окремі гармоніки створюють гальмівні моменти, які додатково знижують коефіцієнт моменту двигуна. Особливо відчутно впливає друга і четверта гармоніки.

Наведений короткий опис особливостей роботи ТК показує, що режими роботи відрізняються винятковою складністю і розмаїттям. Аналітичне визначення характеристик двигуна ускладнене і достатньо коректно може бути здійснене тільки з урахуванням електромагнітних процесів у колі статора і ротора. Труднощі при цьому пов'язані з вирішенням систем диференціальних рівнянь двигуна і змінною структурою кола ротора, що зумовлена вентильними елементами.

У даній роботі дослідним шляхом визначаються характеристики двигуна з ТК у колі ротора. У ТК тиристори виконують роль однонаправлених ідеальних ключів без пристрою регулювання кута керування.

Порядок виконання роботи

1. Записати паспортні дані електричних машин, що входять в експериментальну установку, підібрати апаратуру, вимірювальні прилади і реостати.

2. Зібрати схему установки згідно з рис. 9.4

Рис. 9.4. Схема лабораторної установки

3. Встановити необхідне значення додаткового опору.

4. Запустити двигун, коли всі ключі ТК розімкнені. При виході на природну характеристику комутується необхідна комбінація ключів. Можливі варіанти характеристик представлені в табл. 9.1

Таблиця 9.1

Порядок включення тиристорів

Еквівалентні опори

VD1 VD2 VD3 VD4 VD5 VD6 1 2 3
1 0 0 0 0 0 0 Rд Rд Rд
2 X 0 0 0 0 0 Rе1 Rд Rд
3 X X 0 0 0 0 Rе1 Rе1 Rд
4 X X X 0 0 0 Rе1 Rе1 Rе1
5 X X X X 0 0 0 Rе1 Rе1
6 X X X X X 0 0 0 Rе1
7 X X X X X X 0 0 0
8 X X 0 X 0 X 0 Rе1 Rе1
9 X 0 0 X 0 X Rе1 Rе1 Rе1

Примітка: у таблиці наведені не всі можливі варіанти ввімкнення тиристорів, загальне число їх дорівнює 12. Таке велике число штучних характеристик зумовлено однонаправленою провідністю вентилів. Цим пояснюється нееквівалентність характеристик 4 і 9.

Варіанти досліджуваних характеристик задаються викладачем але обов'язковими для дослідження є характеристики 1 і 7. Дослідні дані для кожної з характеристик заносяться в табл. 9.2.

Таблиця 9.2

Іс, А Ір1, А Ір2, А Ір3, А Uя, В Ія, А w, с-1 МДПС, Н×м МАД, Н×м
                   
                   
                   

Методичні вказівки до проведення роботи

Принципова схема лабораторної установки представлена на рис. 9.2.

ТК, що складається з тиристорів VD1–VD6, опорів R1-R3, підключається до кілець ротора АД. Струм, що протікає фазами ротора, контролюється за допомогою амперметрів А4, А5, А6. Показання амперметрів можуть мати різні значення при несиметричному включенні опорів чи тиристорів ТК. У колі статора досить встановити один амперметр А1, оскільки струми статора у всіх фазах рівні.

Ввімкнення тиристорів VD1–VD6 здійснюється за допомогою тумблерів К1-К6 у колі керувальних електродів відповідних тиристорів. Ключами вибираються відповідні комбінації ввімкнення тиристорів.

Навантаженням двигуна є ДПС, що працює в режимі динамічного гальмування. Зміна моменту на валу здійснюється за допомогою опору Rр в якірному колі чи напругою у колі збудження.

Гальмівні режими АД можуть досліджуватися, якщо ДПС буде працювати в двигунному режимі, а АД в одному з відомих гальмівних режимів.

Перед виконанням роботи необхідно визначити величину додаткових опорів, припускаючи, що пусковий момент двигуна повинен знаходитися в межах (0.2...0.4)Мном.Для цього можна скористатися виразом для пускового моменту

                         (9.2)

чи формулою Клоса

,                                        (9.3)

де r'2, r1, xk - параметри АД; U, w0 - напруга і синхронна частота обертання; sk - критичне ковзання АД; Мk=lмМном - критичний момент АД; lм - перевантажувальна здатність.

При визначенні пускового моменту варто мати на увазі, що напруга фази статора двигуна . Використовуючи рівняння (9 3), необхідно взяти s=1.0і визначити необхідне значення, sk, а потім додатковий опір

,                             (9.4)

де  - коефіцієнт приведення, який дорівнює відношенню номінальних напруг статора і ротора.

Визначення моментів електричних машин здійснюється за виразами

                      (9.5)

.                                  (9.6)

Значення Мхх(w)береться за експериментальними даними при визначенні моменту холостого ходу.

Коефіцієнт корисної дії АДвизначається

.            (9.7)

Коефіцієнт потужності привода з ТК визначається за наближеною формулою

.                               (9.8)

Коефіцієнт корисної дії АД з ТК у колі ротора визначається таким чином

.               (9.9)

При аналізі отриманих залежностей варто звернути увагу на зниження ККД двигуна на характеристиці з несиметричним включенням вентилів у колі ротора.

Зміст звіту

1. Найменування роботи і її мета.

2. Схема експериментальної установки і специфікація ЇЇ елементів.

3. Таблиці дослідних даних.

4. Таблиці розрахункових даних.

5. Обґрунтування недоліків систем керування і необхідність використання ТК із метою плавного регулювання частоти обертання АД.

6. Основні схеми тиристорно-комутувальних пристроїв у колі ротора.

7. Характеристики: ; ; ; ; .

8. Висновки.

 

Контрольні питання

1. В чому суть регулювання за допомогою тиристорного комутатора?

2. Порівняйте схеми електропривода з тиристорним комутатором, їх переваги та недоліки.

3. Як отримують штучні характеристики в схемах з тиристорним комутатором?

4. Принцип роботи тиристорного ключа.

5. Проаналізуйте можливості схем електропривода з тиристорним комутатором при регулюванні моменту.

6. Чи змінюється ККД електропривода при регулюванні за допомогою тиристорного комутатора?

7. Визначення величини додаткового опору.

8. Реалізація гальмівних режимів в електроприводах з тиристорним комутатором.

 

Лабораторна робота № 10


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 425; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!