Показники відбору молодняка великої рогатої худоби в дослідні групи



 

Ознака

Стать

  Бички Телички
Порідність

однакова або різниця в одне покоління

Вік, днів  ± 15 - 30 ± 10 - 25 
Жива маса, % ± 5 - 10 ± 5

Продуктивність матері:

удій, % ± 5 - 10 ± 5 - 10
жирність молока, % ± 0,2 - 0,3   ± 0,2 - 0,3
Лактація по черзі

не більше як на лактацію

Походження бажано напівбрати по батьку бажано напівсестри по батьку

 

Досліди на свинях.

При постановці дослідів на свинях застосовують, залежно від їх віку, як метод груп, так і метод періодів, останній - у дослідах на тваринах не молодше 7-місячного віку, коли спостерігається вікова різниця в обміні речовин.

Методом груп користуються значно частіше, особливо при вивченні впливу раціонів різного складу або інших факторів годівлі й утримання свиней, породних відмінностей молодняку та дії окремих факторів на свиней різних порід за схожих умов годівлі й утримання.

Матки і кнури-плідники. Маток підбирають на дослід у більшості випадків за методом пар-аналогів з урахуванням породності, віку, живої маси, вгодованості, продуктивності та походження. Бажано, щоб у ряду аналогів були рідні сестри.

Поросних маток відбирають для досліду за 20-30 днів до парування. Їх має бути на 30-50 % більше, ніж потрібно для формування груп. Остаточно комплектують групи після парування маток з урахуванням кількості опоросів та результатів попереднього опоросу. Маток-аналогів треба парувати з одним кнуром. Різниця в часі очікуваного від них опоросу не повинна перевищувати 10, а в групі - 25 днів.

Групи підсисних маток комплектують на 5-7-й день після опоросу за тими самими ознаками, що й поросних, та з урахуванням кількості і якості поросят у гнізді. Різниця в строках опоросів маток-аналогів не повинна перевищувати 5, а в групі - 20 днів. Приплід має бути від одного кнура.

На початку і наприкінці зрівняльного періоду та в кінці досліду кожну тварину зважують два дні підряд, а поросних маток - також на 2-3-й день після парування, підсисних - на 5, 30 і 60-й день після опоросу.

Крім живої маси в досліді визначають такі зоотехнічні показники:

· багатоплідність (кількість поросят у гнізді, живих і мертвонароджених);

· крупноплідність (середня жива маса новонароджених поросят);

· молочність свиноматок (умовна маса приплоду у 21-денному віці або за різницею між масами поросят до і після ссання матки один раз за 10 діб протягом доби). За цими даними визначають молочність матки за декаду і за всю лактацію.

З інших показників найчастіше встановлюють збереженість поросят і втрати маси матками за підсисний період.

Зоотехнічні показники, відповідно до завдань досліду, часто доповнюють фізіологічними та біохімічними. Для цього з кожної групи відбирають по 5 типових свиноматок.

Тривалість дослідів часто залежить від виробничого циклу маток та їх фізіологічного стану. Так, досліди з поросними матками, як правило тривають від початку поросності до досягнення їхніми поросятами 2-місячного віку; на підсисних - з перших днів після опоросу до кінця підсисного періоду.

У дослідах з кнурами-плідниками поряд з живою масою вивчають кількісні і якісні показники сперми після взяття її на чучело за допомогою штучної вагіни. Спермопродукцію оцінюють за об’ємом відфільтрованого еякуляту і зерен “саго”, концентрацією, активністю, резистентністю, виживаністю, дихальною активністю сперміїв та кількістю їх патологічних форм.

Запліднювальну активність сперми перевіряють на матках або свинках, з яких сформовано групи за принципом аналогів, шляхом постановки окремого науково-господарського досліду, під час якого визначають багатоплідність маток та якість отриманого приплоду: крупноплідність поросят, збереженість їх від народження до відлучення від маток, а також масу гнізда при відлученні.

Оцінюють кнурів-плідників за відгодівельними і м’ясними якостями 12 і більше нащадків не менш ніж від трьох маток. На контрольну відгодівлю можна ставити не менше двох поросят з основного гнізда.

Молодняк. У дослідах з поросятами-сисунами спершу треба врахувати їх походження. Як правило, до аналогів підбирають поросят від одних і тих самих кнурів, краще з одного гнізда або від маток-сестер.

В інших випадках їх відбирають від маток з однаковою кількістю приплоду та зі схожою молочністю.

Постановка дослідів з поросятами-сисунами пов’язана з певними методичними і технічними труднощами. На відміну від молодняку інших тварин, поросята мають певні біологічні особливості, які треба враховувати при проведенні експериментів. Зокрема, вони з перших днів життя споживають одночасно і молоко матері, і різні підгодівлі, що утруднює облік споживання кормів і вимагає додаткових витрат на облік молокопродукції свиноматок.

У групі має бути не менше 15 поросят-сисунів. Різниця між ними у живій масі обмежується не більше трьох днів, а в живій масі: між аналогами – 5 %, у межах групи - 10 %. Розходження в цих показниках між групами не допускається.

Поросят, відлучених від маток, комплектують у групи в перші 10 днів після відлучення не менше як по 10 голів у групі. Поросят-аналогів підбирають за походженням, віддаючи перевагу братам і сестрам, а також за живою масою, віком, статтю та енергією росту у 10-20-денний зрівняльний період, протягом якого усім групам поросят забезпечують однакові умови утримання і годівлі. За даними зважування їх у цей період визначають абсолютний середньодобовий і відносний прирости живої маси, за якими і коригують склад груп за енергією росту. Розходження в прирості поросят не повинно перевищувати 5 % від середнього приросту їх по групі.

Різниця в живій масі поросят на початок досліду допускається у межах 10 % від середньої маси їх у групі, а в середній живій масі груп - не більше 2 %.

Різниця у віці аналогів не повинна перевищу вати 5, а між поросятами у групі - 10 днів.

Контроль за живою масою ремонтного молодняку здійснюють за допомогою щомісячного індивідуального зважування. Екстер’єрні особливості росту його характеризуються лінійними промірами (висота в холці, довжина тулуба, обхват, глибина і ширина грудей) та індексами тілобудови (масивність, розтягнутість, глибокогрудість та ін.) на 10; 30 і 60-й день життя та в 1; 6 і 8 місяців.

Із зміною живої маси, вгодованості та апетиту поросят треба періодично змінювати кормову даванку, проте не рідше одного разу на 10 днів. Корми раціону піддослідного молодняку, перед кожною годівлею зважують з точністю до 50 г.

Якщо поросята не поїдають повністю кормової даванки, потрібно визначити масу решток, старанно відбираючи і зважуючи їх через 45‒50 хв після роздачі корму. Краще, якщо в досліді немає решток корму. Коли вони з’являються, потрібно з’ясувати причину неповного поїдання кормів і усунути її. Такою причиною може бути великий обсяг даванки, тоді його слід зменшити, або низька якість кормів, які варто замінити кращими.

Кількість кормів у рештках обліковують відніманням від їх маси вмісту води в них, знаходячи відсоток її вмісту у кормовій даванці. Після цього сухий залишок розподіляють по окремих кормах за відсотковим співвідношенням їх у раціоні.

Перед комплектуванням груп відгодовуваних свиней необхідно передусім провести дегельмінтизацію усього молодняку, з якого передбачається відбір тварин для експерименту.

У дослідах з вирощуваним на м’ясо молодняком поряд з живою масою, яку визначають по періодах відгодівлі (120-180 і 181-250 днів), за даними групового обліку визначають споживання кормів щодня і по періодах відгодівлі та витрати корму на одиницю приросту. Після закінчення відгодівлі оцінюють відгодівельні та забійні якості свиней методом контрольного забою трьох голів з кожної групи.

Відгодівельні якості свиней вивчають з урахуванням віку досягнення ними живої маси 100 кг, середньодобового приросту і витрат корму в кормових одиницях на 1 кг приросту живої маси.

Забійні і м’ясосальні якості піддослідних підсвинків, котрі досягли живої маси 100 кг, оцінюють за окремою методикою. При цьому враховують передзабійну і забійну масу, забійний вихід, масу охолодженої туші, довжину півтуші, товщину шпику над 6-7 грудними хребцями, площу “м’язового вічка”, масу задньої півтуші, морфологічний склад окремих відрубів туші (передня, середня і задня частини) і всієї туші та м’яса, сала і кісток при її обвалюванні.

 

Свиноматок відбирають для комплектування груп за такими ознаками:

Порідність - однакова або близька;

Вік - різниця між аналогами 30 днів;

Маса - допустиме відхилення не більше ± 5-10 % (5 % - між аналогами всередині груп, 10 % - між групами);

Плодючість - різниця допускається ± 5 % ;

Молочність - допустими відхилення ± 2 - 5 % (2 % між аналогами всередині групи, 5 % між групами аналогів).

Маса поросят при відлученні - різниця допускається ± 5 % ;

Походження - від одних хряків або ж від маток-сестер.

 

При проведенні дослідів на відлучених поросятах останніх відбирають за такими ознаками:

Порідність - однакова або близька;

Вік - різниця між аналогами не більше 5 днів;

Маса - допустиме відхилення не більше 5 % середньої маси;

Стать - однакова;

Енергія росту - розходження в приростах не повинно перевищувати 5% середнього приросту по групі;

Походження - від одних хряків чи від маток - сестер.

 

Досліди з вівцями.

Існують певні особливості проведення дослідів на вівцях окремих вікових і виробничих груп у різні сезони року.

Вівцематки. Початок проведення дослідів з вівцематками доцільно суміщати з такими виробничими операціями, як постановка на стійлове утримання, парування, початок пасовищного періоду, окот з розрахунком на те, щоб можна було охопити їх певний фізіологічний стан (кітність, підсис) або віковий період, пов’язаний із зміною норм годівлі.

Групи овець формують методами пар-аналогів, збалансованих груп - аналогів та міністада. Відібраних відповідно до схеми досліду маток за принципом аналогів поділяють на групи з урахуванням породи, віку, живої маси, вгодованості, фізіологічного стану і вовнової продуктивності. У кожній групі має бути не менше 30 овець.

Перед початком і по закінченні досліду маток зважують два дні підряд уранці, до годівлі. Лактуючих маток, крім того, зважують щомісяця, ягнят від них - при народженні, через 20 днів після народження, а надалі ‒ щомісяця і при відбиванні.

Стрижуть піддослідних маток у встановлені строки, одночасно визначаючи індивідуальний настриг вовни та відбираючи проби її на боку масою 120 г для визначення виходу чистого волокна, тонини і міцності на розрив та класність вовни.

Приріст вовни при постановці на дослід і в кінці його визначають за зміною її довжини, вимірюючи у штапелі на боку. Для цього зразки вовни зрізують тонкими кривими ножицями. Показниками якісних змін вовни єтонина і міцність волокон. Вимірюють їх у 8-10 овець з кожної групи, У дослідах з матками у період підготовки і проведення парування враховують одночасність появи у них охоти, запліднюваність, яловість та багатоплідність; з кітними матками - масу ягнят при народженні та їх життєздатність. Живу масу новонароджених ягнят визначають після їх обсихання, а масу маток - після відділення посліду вранці на другий день після окоту.

Молочність підсисних маток визначають за даними зважування ягнят при народженні і в 20-денному віці множенням величини приросту живої маси за цей період на коефіцієнт 5,5, який показує, скільки кілограмів молока потрібно для одержання 1 кг приросту.

Форми обліку результатів дослідження у овець мають деякі особливості. Так, у журналі обліку кормів реєструють їх витрати для маток до окоту, підсисних маток з одинцями і двійнями, а також ягнят-одинців і двієнь.

Результати окоту маток заносять у спеціальний журнал за такою формою (табл. 1.2).

Таблиця 1.2


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 340; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!