Статеві відмінності в емоційні сфері



Статеві відмінності у домінуванні базових емоцій.

Гнів. У перші роки немає відмінностей у частоті і тривалості цієї негативної емоційної реакції між хлопчиками і дівчатками, але з віком їх частота та інтенсивність у хлопчиків зростає, а у дівчаток – знижується. Можливо, дівчата просто бояться їх проявити через можливе покарання, тоді як до агресії хлопчиків ставляться більш лояльно. Однак схильність переживати гнів вища у хлопчиків у молодших класах, а у дівчаток – в старших класах.

Печаль. У жінок печаль вища, хоча серед молодших школярів схильність до печалі більше виражена у хлопчиків.

Тривога і страх. Для дівчат старших класів соціальне середовище виявляється більш насиченою емоційними подіями, що мають стресогенне значення, ніж для хлопців. Емоційне ставлення до потенційних джерел негативних емоцій у хлопців і дівчат різна. У дівчат всіх вікових груп схильність до страху виражена значно більше, ніж у чоловіків. І кількість страхів у дівчат більше, ніж у чоловіків. У дорослих чоловіків виражений страх висоти, а у дорослих жінок – смерть батьків, страх війни, помилитися, не встигнути.

Радість. Схильність до радості не має чітких статевих відмінностей.

Жінки явно переважають чоловіків у всіх вікових групах за показниками емоційною збудженості, у меншій мірі – за інтенсивністю, ще в меншій – за тривалістю збереження емоцій та емоційної стійкості. Серед жінок більш виражена дратівливість, спалахливість. Емоційна стійкість до впливів стресогенних факторів практично однакова у чоловіків і жінок.

Дівчата вдвічі частіше переживають депресію. Серед хлопців депресія нерідко супроводжується зривами, у дівчат – порушеннями харчової поведінки (анорексія і булімія).

 

Відмінності у здібностях чоловіків і жінок

Увага:

– у дівчаток-дошкільнят увага розвинута краще, ніж у хлопців;

– в 14-15 років об’єм уваги у дівчат нижчий, ніж у хлопців, але у дівчат вища стійкість та розподіл уваги;

– при виконанні завдань на увагу дівчата орієнтуються на швидкість, а хлопці – на точність роботи.

Чутливість:

– до 8 років гострота слуху у хлопчиків вища, але дівчата більш чутливі до шуму;

– у молодших класах у дівчат вища шкірна чутливість.

Емпатійність:жінки краще розшифровують стан іншої людини, бо вони підкорені в сімейних стосунках (механізм виживання).

Інтелект:

– розкид рівня інтелекту у чоловіків ширший;

– у жінок переважає середній рівень інтелекту, в в чоловіків зустрічається більше обдарованих та розумово відсталих;

– коефіцієнт інтелекту у жінок вищий і вони його краще зберігають у похилому віці.

Пам’ять:достовірних відмінностей не виявлено.

 

Особистісні відмінності чоловіків і жінок

Статеві відмінності у соціальній активності. Справа не в кількісних характеристиках активності хлопчиків і дівчаток, а в якісних: політична, суспільна.

Комунікабельність. Екстравертів більше між хлопців, інтровертів – серед дівчат. Серед дівчат більше замкнених.

Психотизм. Більш високі оцінки за шкалою психотизму у чоловіків, вони більш схильні до конфліктів та асоціальної поведінки, а також до неадекватних емоційних проявів.

Ставлення до похвали. Жінки відчувають потребу в тому, щоб їх робота була відмічена оточуючими. Тому на пенсії вони страждають від незадоволеності потреби у визнанні, неувазі членів сімї, недооцінки їхньої праці. Чоловіки теж люблять, коли хвалять їх роботу, але водночас коли чоловік певен, що виконав роботу добре, то високу думку про себе він матиме, навіть якщо його робота не буде визнана. Тобто чоловіки більш незалежні у своїй самооцінці від думки оточуючих.

Моральний розвиток. Жінки мають вища показники за моральними установками, але водночас добросовісність та безвідповідальність частіше вирізняє дівчат, аніж хлопців. Загалом результати дуже суперечливі.

Конформність. Конформність жінок вища. Це має наслідок у типі мотивації. чоловіки ідуть частіше на червоне світло, проте жінки частіше порушують правила вслід за більш рішучим порушником. Тобто жінки більш податливі до вимог, що забороняють порушення правил, однак більш конформні до групового тиску.

Агресивність. У хлопчиків більш виражена ворожість та конфліктність. У дівчат більше виражена тривожність і незахищеність. Пік агресивності у хлопчиків 12 і 14-15 років, у дівчат – 11 і 13 років. Хоча до 6 років статевої різниці в агресивності немає. водночас хлопці є більш мстивими, найбільша мстивість у хлопчиків простежується у 12 і 14-15 років.

Локус контролю. Наявність у чоловіків більшої домінантності, незалежності пояснюється тим, що у них наявний внутрішній локус контролю, тобто усвідомлення себе як суб’єкта, має для чоловіків більшу значимість, ніж для жінок. З часом у хлопців зростає інтернальність, у жінок – екстернальність.

Рішучість. Чоловіки більш схильні до ризику, оскільки функція ризику та прогресу належить чоловікам, а функція стабільності та надійності – жінкам.

Терплячість. Чоловіки є більш терплячими до фізичного дискомфорту (втоми), ніж жінки. Хоча ці результати не є статистично значимими.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 382; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!