Тема 21. Глобалізація економічного розвитку



Глобалізація економічного розвитку як наслідок процесів інтернаціоналізації. Структуризація глобалізаційного процесу. Глобальна економіка. Рівні, нові кількісні та якісні характеристики глобалізації. Визначальні риси та протиріччя процесів глобалізації.

Поняття, загальна характеристика та систематизація основних глобальних проблем сучасності. Аналіз причин виникнення та напрями вирішення загальносвітових проблем. Головні сучасні проблеми глобалізації: збереження миру,  екологічна проблема, проблема забезпечення людства сировиною та енергією, освоєння Світового океану, проблема економічної відсталості окремих країн, що розвиваються, проблема країн, що переходять від командно-адміністративної системи до ринкової, проблема конверсії військово­го виробництва, демілітаризація економіки країн, мирної спів­праці між ними. Міжнародна взаємодія і місце України у вирішенні глобальних проблем сучасного світу.

Теорії глобалізації. Глобальна виробнича інфраструктура: поняття та сутнісні риси. Транспортна система світової економіки: складові та загальна характеристика. Міжнародний зв'язок в умовах глобалізації. Глобальні інформаційно-комунікаційні системи. Фінансова інфраструктура світової економіки.

Тема 22. Інтеграція України у світову економіку

Політико-правові, економічні, соціально-культурні, інфраструк-турні передумови інтеграції України. Особливості економіки України, як потенційної учасниці міжнародних економічних угруповань. Чинники, що впливають на інтеграційну мотивацію та політику України. Внутрішньоекономічні та зовнішньоекономічні фактори і шляхи інтеграції України у світове господарство. Проблеми щодо структуризації економіки України в умовах інтеграції. Формування інтеграційних пріоритетів національної економіки. Поле регіональних інтересів України.

Пріоритети та основні напрями євроінтеграційної політики України. Вступ до Європейського Союзу (ЄС) як ключовий напрямок зовнішньої політики України та її стратегічний кур­с. Досягнення на євроінтеграційному шляху Украї­ни. Умови ЄС, визначені для країн-кандидатів на вступ у Спільноту. Умови євроінтеграційної стратегії України: адаптація законодавства України до законодавства ЄС; економічна інтеграція та розвиток торговельних відносин між Україною та ЄС; безпека України у контексті загальноєвропейської безпеки; політична консолідація та зміцнення демократії; адаптація соціальної політики України до стандартів ЄС; культурно-освітня і науково-технічна інтеграція; регіональна інтеграція України; галузева співпраця; співробітництво у галузі охорони довкілля.Інтеграція України до ЄС через транскордонне співробітництво. Концепція Державної програми розвитку транскордонного співробітництва України. Співробітництво у межах єврорегіонів. Чинники, що стримують використання можливостей транскордонного співробітництва України. Транскордонне співробітництво Україна — Європейський Союз на основі Програма транскордонного співробітництва. Основні етапи стратегії транскордонного співробітництва Україна – ЄС. Основні напрями активізації транскордонного співробітництва.

Перспективні напрямки розвитку інтеграційних процесів для України. Розвиток зв'язків з Центральноєвропейською Ініціативою. Участь України в Чорноморському економічному співробітництві. Участь України в механізмі багатосторонніх консультацій і переговорів Співдружності незалежних держав (СНД).

 

 


 

Навчально-методичне забезпечення тем дисципліни

Модуль і

Світова система господарювання

Змістовий модуль 1

Сутність, середовище та розвиток теорії міжнародної економіки

Тема 1

Міжнародна економічна система

Плани семінарських занять:

1. Міжнародний поділ праці (МПП), як основа міжнародної економічної системи

2. Особливості міжнародної спеціалізації

3. Міжнародне кооперування виробництва

4. Етапи становлення сучасного світового господарство

5. Особливості розвитку сучасного світового господарство

6. Предмет вивчення міжнародних економічних відносини

7. Основна мета міжнародних економічних відносини

8. Складові механізму міжнародних економічних відносини

9. Рівні втілення в життя міжнародних економічних відносини

10. Основні суб’єкти міжнародних економічних відносини

11. Структура міжнародних економічних відносини

12. Принципи розвитку міжнародних економічних відносини

13. Форми реалізації міжнародних економічних відносини

14. Система елементів міжнародних економічних відносин

15. Особливості сучасних міжнародних економічних відносини

Навчальні завдання:

- з’ясувати сутність міжнародної економічної системи (МЕС);

- визначити основні структурні підсистеми МЕС: міжнародний поділ праці (МПП), світове господарство (СГ) та міжнародні економічні відносини (МЕВ);

- розглянути сутність, особливості, фактори та напрями розвитку МПП;

- вивчити основні форми МПП – міжнародну спеціалізацію та міжнародне кооперування виробництва;

- дослідити етапи та тенденції розвитку світового господарства;

- з’ясувати сутність, предмет, об'єкти, головні суб'єкти, мету, структуру, рівні реалізації, принципи та особливості розвитку сучасних МЕВ.

Форми контролю:

1)  тестування;

2)  усне чи письмове опитування;

3)  розбір проблемних ситуацій та вправ;

4)  схематичне зображення матеріалу.

 

Питання і завдання

Питання для обговорення

1. Іноді міжнародною економікою вважають лише зовнішньоекономічні зв’язки між державами, міжнародні економічні відносини. Надайте свої за та проти такого підходу.

2. Чи має економічний зміст кооперування у такому факторі виробництва як земля? Аргументуйте свою відповідь.

3. Відомо, що визначення «світове господарство» («світова економіка») є дискусійним. Спробуйте проаналізувати сутність і головні риси «національного господарства» («національної економіки») і «світового господарства» («світової економіки»), як явищ та відповідних їм понять.

4. Взаємозв’язок між формами МЕВ. Наведіть конкретні приклади.

5. Наведіть приклади із міжнародної економічної діяльності, які б відповідали тому чи іншому рівню розвитку МЕВ. Еволюційність послідовності у рівнях розвитку МЕВ.

6. Відомо, що розвитку МЕВ притаманна сукупність протиріч. Спробуйте систематизувати відомі вам протиріччя, визначивши для цього ті чи інші ознаки.

 

Завдання 1

Вкажіть, до яких відомих Вам факторів, що впливають на розвиток міжнародного поділу праці, слід віднести наведені нижче ознаки.

1) Уряд Туреччини заохочував надходження іноземного капіталу до економіки країни, широко розгорнулася діяльність спільних фірм з участю іноземного капіталу. Відбувалися глибокі перетворення у сільському господарстві. Створювалися рентабельні капіталістичні ферми на базі поміщицьких та заможних селянських господарств. Водночас занепадали середні та дрібні селянські господарства. В країні зростало безробіття; десятки тисяч турків у пошуках роботи виїхали у Західну Європу. Визначальним в історії Туреччини став курс нової стратегії розвитку, вперше сформульований у 1980 р. економістом Тургутом Озалом. У вересні того ж року відбувся черговий військовий переворот. Стратегія розвитку почала активно втілюватися в життя після повернення армії у казарми.

2) Мережа науково-дослідних, конструкторських, проектних інститутів, а також дослідних підрозділів вищих навчальних закладів функціонує з метою виробництва, розповсюдження і впровадження в практику наукових знань, реалізації єдиної науково-технічної політики. Розвинутий науково-технічний потенціал є також визначальною передумовою для встановлення і ефективного розвитку міжнародних науково-технічних зв'язків.

3) Значну роль у суспільному виробничому процесі відіграють підприємці як продуктивна сила суспільства. Підприємці беруть на себе ініціативу поєднання ресурсів землі, капіталу і праці в єдиний процес виробництва суспільного продукту для сукупного ринку. Виконуючи роль «свічки запалювання» і каталізатора, підприємці поряд з провідними ресурсами праці є рушійною силою виробництва. Вони також є посередниками, об’єднуючи інші ресурси для здійснення ефективного процесу виробництва.

4). Китай добре забезпечений робочою силою, а Росія – землею. До якого типу факторів виробництва слід віднести китайську робочу силу та російську землю? Чи можуть вони бути основою довгострокової конкретної переваги цих країн? Чому? У виробництві яких товарів?

Завдання 2

На основі даних, представлених у таблиці, потрібно визначити галузь міжнародної спеціалізації та пояснити, яким чином рівень спеціалізації пов’язаний з рівнем економічного розвитку країн і структурою їхнього зовнішньоторговельного обігу.

Таблиця

Регіон

Сільське господар-

ство,

млрд. дол.

Добувна промисло-

вість,

млрд. дол.

Обробна промисло-

вість,

млрд. дол.

Разом


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 569; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!