Стан і перспективи сучасних інтеграційних і глобалізаційних процесів



Тема 18. Платіжний баланс та макроекономічна рівновага

Поняття та систематизація балансів міжнародних розрахунків. Платіжний баланс (ПБ), як відображення усіх операції, зв'язаних з міжнародними розрахунками країни. Критерії та принципи розрахунку ПБ. Методологія складання платіжного балансу. Розуміння термінів економічна територія країни, резиденти-нерезиденти, ринкова ціна, розрахункова одиниця для формування ПБ. Основні відмінності між розрахунковим і платіжним балансами. Джерела інформації про ПБ

Стандартна схема платіжного балансу за методологією МВФ. Взаємозв'язок рахунків платіжного балансу. Зміст та структура рахунку поточних операцій. Зміст та структура рахунку операцій з капіталом і фінансових операцій. Значення та порядок формування компенсуючих статей ПБ (Рахунки офіційних резервів і Чисті помилки й пропуски).   

Макроекономічні фактори, які впливають на стан ПБ. Методи балансування ПБ. Фінансування дефі­циту ПБ. Теорії та моделі платіжного балансу. Теорія автоматичного саморегулювання платіжного балан­су Д. Юма та Д. Рікардо. Кейнсіанські теорії регулювання платіжного балансу. Теорія внутрішньої та зовнішньої рівноваги Р.Харрода, Т. Сцитовського, Р. Менделя. Інструментарно-цільовий метод регулювання платіжного балансу Дж. Міда, Я. Тінбергена. Теорія нормативного регулювання ПБ Дж. Вільямсона, Р. Міллера. Монетаристські теорії регулювання платіжного балансу. Теорії міждержавного регулювання ПБ.

Стан платіжного балансу України. Причини дефіциту платіжного балансу країн з перехідною економікою. Аналіз динаміки платіжного балансу України. Фактори негативного впливу на формування ПБ України. Переваги України у сфері вкладення капіталів.

Тема 19. Міжнародна регіональна інтеграція

 

Трактування інтеграційних процесів в дослідженнях економістів. Об'єктивна необхідність економічної інтеграції в сучасних умовах. Тенденції і параметри розвитку інтеграційних процесів. Чотири основні етапи становлення та розвитку економічної інтеграції. Міжнародна економічна інтеграція та основні ознаки, що її відокремлюють в процесі інтернаціоналізації економічного життя. Передумови й умови її становлення як якісно нового рівня МЕВ. Механізм інтеграції та засоби і методи, що він включає. Основні фактори, що забезпечують господарський ефект економічної інтеграції. Форми міжнародної регіональної інтеграції. Сучасні особливості процесів міжнародної регіональної економічної інтеграції.

Сутність вільних економічних зон (ВЕЗ) та умови їх виникнення. Система пільг, що надаються фірмам на території ВЕЗ. Історія формування та основні різновиди вільних економічних зон з точки зору профілю господарчої спеціалізації більшості фірм, що ведуть господарчу діяльність у зоні. Особливості функціонування вільних економічних зон в різних країнах світу.

Умови створення економічного регіонального інтеграційного угруповання. Напрямки формування економічних інтеграційних угруповань країн. Рівні розвитку інтеграційних процесів. Передумови регіональної економічної інтеграції. Класифікація інтеграційних угрупувань. Розвиток інтеграційних процесів між країнами, що розвиваються.

Особливості розвитку інтеграційних процесів країн Європи. Масштаби та динаміка притаманні інтеграції західноєвропейських країн у рамках Європейського союзу. Етапи розширення Європейського Союзу. Порядок укладання та реалізації Північноамериканської угоди про вільну торгівлю. Напрямки інтеграційних процесів у Азійсько-тихоокеанському регіоні. Сучасні моделі латиноамериканської інтеграції. Інтеграційні процеси в  арабських країнах. Перспективи інтеграційного розвитку в пострадянському просторі.

Тема 20. Європейська економічна інтеграція

Інтеграція західноєвропейських країн у рамках Європейського союзу (ЄС). Етапи створення Європейського Союзу. Європейський Союз як правова і інституціональна основа функціонування Європейського Співтовариства та об'єднання трьох відомих співтовариств (ЄОВС, ЄЕС, Євратом). Етапи розширення Європейського Союзу. Основні цілі ЄС. Інституціональна структура ЄС. Регіональні сегменти загальноєвропейської економічної інтеграції.

Зовнішні відносини та зовнішня політика ЄС. Європейська політика сусідства на основі нових дого­вірних відносин ЄС з сусідами на сході й півдні. Зв’язки ЄС з Європейською асоціацією вільної торгівлі. Сфера інтересів Спільноти до країн Центральної та Східної Європи. Співпраця між країнами Південно-Східної Європи. Співробітництво ЄС з республіками Співдружності незалежних держав (СНД). Середземноморські країни та Європейський Союз. Основні складові євро – середземноморського партнерства. Стратегії Спільноти щодо країн Азії на основі ідеї партнерства з розвитку і політичного діалогу. Спільні економічні й політич­ні інтерес ЄС та США, втілені в Органі­зації економічної співпраці і розвитку (OECP) та Північноатлантичному альянсі (НАТО). Відносини Спільноти з Канадою та країнами Латинської Америки.

 


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 466; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!