ІІІ. Презентації дослідницьких робіт (групова робота)  



Урок на тему «Пилип Орлик – гетьман України в еміграції, генеральний писар, автор першої у світі Конституції».  Історія України, 8 клас.      Ольга Тисовська, методист Львівського обласного інституту підвищення кваліфікації вчителів, вчитель вищої категорії   Навчальні цілі уроку: - охарактеризувати діяльність гетьмана Пилипа Орлика у вигнані; - розкрити програмні положення Конституції Пилипа Орлика, як першого державного документу Української козацької держави; - виробляти навички аналізу й порівняння історичних подій; - розвивати  пошуково-дослідницькі навички; -  учити культури ведення дискусії; - виховувати шанобливе ставлення до славного минулого нашого народу, історії України.

Очікувані результати

 Після уроку учні повинні вміти:

- виступати з повідомленнями;

- розвивати історичне мислення;

- давати оцінку діяльності гетьмана  Пилипа Орлика, автора  першої  Конституції України «Пакти і Конституція прав і вольностей Запорозького війська»;

- визначати основні положення Конституції Пилипа Орлика.

 

Тип і вид уроку: урок-дослідження з елементами дискусії.

Методи і прийоми: пошуково-дослідницький
          метод випереджувального навчання, мультимедійні презентації, ігри: «Займи позицію», « Джерело історії», робота з історичною картою, робота в малих групах, робота в парах.

Діяльність учителя: формує творчі дослідницькі групи, оголошує випереджувальні завдання, аналізує роботу творчих груп, оцінює роботу учнів.

Діяльність учнів: приймають активну участь під час уроку, оцінюють діяльність учнів класу, висловлюють свою думку, беруть участь в обговоренні індивідуальних дослідженнях. 

Ключові поняття: політична еміграція, Конституція «Пакти й Конституція прав і вольностей Запорозького війська», розподіл влади, республіка, державна релігія, коаліція, Малоросія, Малоросійська колегія, протекторат, мазепинці.

 Хронологічна таблиця -1672-1742 - роки життя Пилипа Орлика, 1710 рік – обрання Пилипа Орлика гетьманом в еміграції; 16 (5) квітня 1710 р. – на козацькій раді під Бендерами було прийнято документ «Пакти й Конституція прав і вольностей Запорозького війська» (пізніше документ отримав назву «Конституція Пилипа Орлика»); 1711,1713 рр. – походи козацьких загонів П. Орлика на Правобережну Україну; травень-червень 1711 р. – Прутський похід російської армії Петра І проти Османської імперії. Прутський мир;

12 липня 1711р. – угода (договір) між Росією і Туреччиною підписання Прутський мирний договір; 1713 р. – Андріанопольський договір Росії з Туреччиною; 1714р.- мирний договір між Туреччиною і Польщею. Остаточна ліквідація козацького устрою на Правобережній Україні.

Обладнання: портрет Пилипа Орлика, мультимедійний проектор,  схема-таблиця «Діяльність Пилипа Орлика»,  картки для роботи в групах, документ «Конституція Пилипа Орлика», картосхема «Похід Пилипа Орлика на Правобережну Україну», зміст Прутського договору 1711 р., слайди.

Методичні рекомендації до уроку: за два-три тижні  учням пропонується об’єднатися в групи, вибрати теми досліджень, випереджувальні завдання, вибрати рекомендовану літературу.

 Теми досліджень:

1 група - «Пилип Орлик – гетьман у вигнанні».

Група – «Пакти й Конституція прав і вольностей  Запорозького війська».

Група -  « Реорганізація суспільних структур та внутрішньої політики у Запорозькому війську».

4 група - «Розширення демократичних засад у козацькій державі».

Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності . Повідомлення теми і мети  уроку.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.   Мультимедійна презентація «Життєвий шлях гетьмана Пилипа Орлика»

 Український історик Дмитро Дорошенко (1882-1951) дав таку оцінку діяльності   гетьману Пилипа Орлика в еміграції:« Він старався використати кожну нагоду, кожен міжнародний конфлікт на сході Європи, щоб тільки поставити українську справу на порядок дня. Але всі старання великого патріота були даремні». У цьому була трагедія його життя. Він поставив на вівтар служінню України все своє життя, не досягши заповітної мрії, тому що Московія перетворила Україну в страшну руїну.  

 Після смерті 21 вересня 1709 року Івана Мазепи на похороні Пилип Орлик сказав: «Він знехтував усім, що було йому найдорожчого на світі, знехтував і самим життям, аби піднести свою Вітчизну і визволити її з-під московського ярма». Ці слова можна віднести і до нього самого.    

 

Мультимедійна презентація

«Маловідомі сторінки із життя за кордоном Пилипа Орлика (1672-1742)»

Походив зі знатної чеської родини, яка емігрувала до Польщі. Батько, Степан Орлик, загинув під Хотином у 1673 році, на 51 році життя. Козацька старшина  обрала гетьманом Пилипа Орлика в місті Бендери, який  так і залишився гетьманом у вигнанні (1710-1742). 

Народився під Вільно, у с. Косуті Ошмянського повіту, на Вінничині. Дитячі роки провів в Україні. Спочатку навчався в єзуїтській колегії у Вільно, а потім у Києво-Могилянському колегіумі, навчався красномовства і філософії, у славного, на той час, професора Степана Яворського. Після закінчення якого, в 1692 році був призначений кафедральним писарем Київської митрополії. Із 1700 року служив у Генеральній військовій канцелярії. 23 листопада 1698 року одружився з дочкою Анною полтавського полковника Павла Герцика. Генеральний військовий писар (1706-1708), прибічник І.Мазепи, після Полтавської битви відійшов разом з ним у Бендери, де 1710 року був проголошений гетьманом і одразу визнаний шведським королем та турецьким султаном. За його участі було складено «Пакти і Конституцію прав і вольностей Запорозького війська» (05.04.1710 р.).

Текст Конституції був складений латинською та книжною українською мовами і містив преамбулу (вступ) і 16 статей.

 Хоч Конституція і не була запроваджена в життя, вона стала видатною пам’яткою української державно-політичної думки в еміграції. Перша Конституція України була визнана як народна демократична конституція, яка передбачала встановлення національного суверенітету і визначення кордонів Української держави, забезпечення демократичних прав людини, визначення непорушності складових чинників правового суспільства. Ним були вироблені не знані ще в Європі демократичні засади суспільного життя.                                 Цього ж року разом з кримськими татарами Пилип Орлик здійснив похід на Правобережну Україну, проте відступив перед переважаючими військовими силами Петра І. Вирішальний бій відбувся над річкою Прут, у липні 1711 року. Оточений турками цар вимушений був підписати Прутський договір, за якими Петро І відмовився від претензій на Правобережну Україну.

Уряд Пилипа Орлика намагався створити широку антиросійську коаліцію держав. Але ці намагання виявилися марними – європейські держави не бажали воювати за Україну. Крім цього, міжнародна ситуація не сприяла цьому:

- у 1721 р. закінчилася Північна війна, в якій перемога здобула Росія, яка загарбала країни Прибалтики;

- Туреччині відійшли Азовське узбережжя;

- у Польщі продовжувалися міжусобні протиріччя, які призвели до встановлення влади Фрідріха-Августа, ставленика російського царя.

Через рік, у 1712 році П. Орлик переїздить у Салоніки (територія Греції).

 А з 1724 року міняє місце проживання - Швеція, Польща, Англія, Ватикан, Франція, де намагався заручитися підтримкою цих урядів у боротьбі проти царської Росії та підняти українське питання на міжнародний рівень. Проте ці заходи успіху не мали.

Гетьманові не вдалося вернутися на Україну. Помер і похоронений в Яссах у Румунії, в  1742 році, на самоті, у віці 70 років. Місце його поховання досі невідоме.

  Пилип Орлик – автор книг, присвячених Мазепі («Алкід російський», 1695) та Обідовському («Гіпномен Сарматський», 1698). Відомий як автор блискучих політичних маніфестів: «Вивід прав України», 1712, «Маніфест до європейських урядів», 1712,  цінного «Діяріуша» («Щоденник подорожнього», 1720-1732), «Щоденник» опублікований 1989 році, Гарвардським університетом (США).  

 Оригінал першої у світі Конституції гетьмана Пилипа Орлика, присвяченій охороні національно-державних прав України був написаний французькою   мовою, його знайшов у 1922 році професор Ілля Борщак, в архівах замку Дентевіль, що належав дружині сина гетьмана - Григора Орлика, графині Олені Орлик, уродженій маркізі де Дентевіль.

ІІІ. Презентації дослідницьких робіт (групова робота)  


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 309; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!