Регулююча функція акцизного податку



Акцизний податок був вагомою статею доходів бюджету практично від моменту його запровадження. Останніми роками його значення як джерела коштів держави зростало. Якщо у 2012 році за рахунок коштів, зібраних у вигляді акцизного податку покривалося майже 8% витрат зведеного бюджету, то в 2015 році вже майже 10,5%. Слід вказати, що на відміну від ПДВ акцизний податок до бюджету надходить переважно від оподаткування продукції вітчизняного виробництва. Левову частку надходжень акцизного податку (у 2012 році 67%, в 2015 році 45%) формує оподаткування алкоголю та тютюну.

Акцизний податок за своєю сутністю є податком на споживання товарів специфічних груп, як правило товарів розкоші та соціально шкідливих товарів. Потрапляння у 2015 році електроенергії до даного списку очевидно відображає загалом плачевну ситуацію з наповненням бюджету в Україні.

Тож, як податок на соціально шкідливі товари (передусім алкоголь та тютюн) акциз покликаний сприяти зменшенню їх споживання через підвищення цін та зниження купівельної спроможності населення.

В даному відношенні необхідно вказати на конфлікт суспільного та фінансового інтересу держави, адже виходить, що чим більш ефективною буде політика держави щодо зниження споживання соціально шкідливих товарів, тим меншими будуть надходження від їх оподаткування до бюджету.

При оподаткуванні товарів розкоші, акциз є очевидно засобом перерозподілу частини надлишкових ресурсів найбільш заможної частини населення на користь усього суспільства.

34. Рентна плата: склад та регулююче навантаження податку.

Рентна плата зокрема та ресурсні податки взагалі є суттєвими наповнювачами бюджету. Сукупні надходження від ресурсних податків у 2015 році склали 12,6% податкових надходжень зведеного бюджету, що відповідно становило 9,4% від обсягу видатків.

Регулюючий вплив ресурсних податків слід вбачати передусім у встановленні мінімального рівня ефективності ресурсокористування. Недостатньо ефективний власник, котрий використовуючи цінні ресурси не може забезпечити мінімальний рівень віддачі для суспільства, отримує додатковий стимул для передачі ресурсу в розпорядження більш ефективного власника (користувача).

Рентна плата складається з:

251.1.1. рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин;

251.1.2. рентної плати за користування надрами в цілях, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин;

251.1.3. рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України;

251.1.4. рентної плати за спеціальне використання води;

251.1.5. рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів;

251.1.6. рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України.

Загальна характеристика рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Платникамирентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб’єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об’єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об’єктах (ділянках) надр.

Об’єктом оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій у користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин у податковому (звітному) періоді, приведеної у відповідність із стандартом, встановленим галузевим законодавством, до якої належать:

Передбачений ряд виключень, котрі умовно можна поділити на неприбуткові (копалини місцевого значення для власних потреб), технологічні (рециркулюючий газ), соціальні (видобуток мінвод дитячими санаторно-курортними закладами).

Базою оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства).

Платники рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин здійснюють для цілей оподаткування окремий (від інших видів операційної діяльності) бухгалтерський та податковий облік витрат і доходів за кожним видом мінеральної сировини за кожним об’єктом надр, на який надано спеціальний дозвіл.

Вартість відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) у податковому (звітному) періоді обчислюється платником для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства) за більшою з таких її величин:

- за фактичними цінами реалізації відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини);

- за розрахунковою вартістю відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), крім вуглеводневої сировини.

У деяких випадках (нафта, руди металів) перша альтернатива встановлюється державою. З природним газом ситуація подібна.

Ставки рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин установлюються у відсотках від вартості товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) та диференційовані за видом сировини та умовами її видобутку. Найменша ставка (0,75%) для енергетичного вугілля, найвища (70%) для природний газ, видобутий під час виконання договорів про спільну діяльність.

Податковий період календарний квартал для деяких видів копалин – календарний місяць.


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 65; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!