Особливості, переваги та недоліки електронного адміністрування податку на додану вартість



Кабінет Міністрів України затвердив Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, який визначає:

- механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування ПДВ,

- особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних у такій системі;

- механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків [3].

Суб’єктами електронного адміністрування є: платники ПДВ, Держказначейство, Державна податкова служба.

Механізм електронного адміністрування передбачає відкриття для кожного платника податку окремого електронного рахунку. Електронний рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ – це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунку в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також в сумах, необхідних для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку.

Система електронного адміністрування ПДВ, що організована на центральному рівні Державної фіскальної служби, забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:

– сум податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) та розрахунках коригування до них;

– сум податку, сплачених платниками при ввезенні товарів на митну територію України;

– сум поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування ПДВ;

– суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні в ЄРПН.

Одночасно із запровадженням системи електронного адміністрування ПДВ для платників ПДВ збільшується граничний рівень обсягу операцій з постачання товарів/послуг для обов’язкової реєстрації платників ПДВ до 1 млн. грн (без ПДВ) за рік.

Починаючи з першого звітного періоду 2015 року (січень, І-й квартал) податкова звітність з ПДВ подається до контролюючого органу всіма платниками податку виключно в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Перевагами адміністрування є унеможливлення формування фіктивного податкового кредиту та отримання неправомірного відшкодування ПДВ з бюджету, а це, у свою чергу, сприятиме підвищенню рівня надходжень податку до бюджету та скороченню обсягів тіньової економіки в країні.

Ключовими недоліками системи електронного адміністрування є наступне:

- у разі, якщо контрагент не зареєстрував податкову накладну, платник податків буде змушений сплатити ПДВ за нього, адже не зможе сформувати податковий кредит, навіть за умови перерахування постачальнику грошових коштів з ПДВ;

- у платників ПДВ завчасно вилучаються кошти з обороту, що загострить проблему нестачі ліквідності;

- державне казначейство не буде платити відсотки по залишках коштів на ПДВ-рахунках.

- блокується відшкодування раніше невідшкодованого ПДВ;

- обсяг невідшкодованого ПДВ продовжить зростати через відсутність права платника податків на неавтоматичне відшкодування ПДВ

Вплив податку на додану вартість на діяльність та фінансові результати підприємств.

Податок на додану вартість є ціноутворюючим елементом та може істотно впливати на загальний рівень цін, оскільки входить до ціни реалізованих товарів (виконаних робіт і наданих послуг). Цей податок обмежує величину прибутку підприємств, тому що в умовах конкуренції не завжди можливе підвищення ціни на величину цього податку, особливо у випадках підвищення ставки ПДВ[4]. Збільшення цін на суму цього податку може призвести до зменшення попиту, тому що ПДВ, який сплачує підприємство, прямо пропорційний еластичності попиту на продукцію та обернено пропорційний пропозиції.

Враховуючи це, підприємству необхідно сформувати ціну на товари (роботи, послуги) таким чином, щоб сплачений податок не призвів до скорочення попиту, зниження обсягів продажу і прибутку, відволікання обігових коштів, зниження фінансової стійкості, платоспроможності, ліквідності та фінансових труднощів у майбутньому.
В окремих випадках ПДВ може дорівнювати або бути більшим за отри-
маний прибуток і стягуватись навіть за рахунок амортизаційного фонду, фонду оплати праці та інших витрат. Це є актуальним, особливо в умовах фінансової кризи та зниження курсу національної валюти, коли більшість доходів підприємства знецінюються, частка прибутку в ціні продукції скорочується, а порівняно висока ставка ПДВ і його зростаюча питома вага у ціні товару спричинює спад попиту на продукцію. Внаслідок цього ПДВ сплачується за рахунок тієї частини обігових коштів, яка необхідна підприємствам для ведення поточної діяльності. Відповідно такі умови позбавляють суб’єкти господарювання ресурсів розвитку та призводять до їх фінансової неспроможності та погіршують фінансовий стан.

Отже, сучасний механізм стягнення ПДВ потребує вдосконалення в напрямку мінімізації його впливу на фінансово-господарську діяльність підприємств. Цей податок є ціноутворювальним елементом продукції підприємства, тому впливає на обсяги її реалізації. Вилучення оборотних коштів на сплату ПДВ, замість використання їх для обслуговування процесів виробництва та реалізації, призводить до зниження економічної активності, несвоєчасних розрахунків з бюджетом, банками та постачальниками та іншими кредиторами. Все це, в свою чергу, негативно впливає на обсяги виробництва і реалізації, знижує чистий прибуток, погіршує фінансовий стан підприємства, що в сучасних кризових умовах ставить підприємство на межу виживання і може призвести до банкрутства.


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 80; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!