Регулююча функція податку на додану вартість



Говорячи про регулюючий потенціал ПДВ необхідно конкретизувати рівень його прояву.

На мікроекономічному рівні справляння податку на додану вартість здійснює такі впливи на підприємство:

- знижує попит на продукцію через зростання цін та зниження купівельної спроможності населення;

- знижує спроможність фірми щодо відтворення обсягів оборотного капіталу (в натуральному вираженні) або обумовлює зростання потреби в додаткових обсягах оборотних коштів;

- обумовлює тимчасове вилучення капталу підприємств на кредитну підтримку бюджету;

- прискорює кризові процеси на фінансово нестійких підприємствах;

- уповільнює програми розвитку підприємств через зростанн потреби в обороних коштах та зниження обсягу прибутку.

На макроекономічному рівні ПДВ слід розцінювати передусім як важіль гальмування економічного розвитку. Дана його особливість обумовлює анти циклічний потенціал податку. Запровадження ПДВ на стадії економічного зростання обумовить її видовження в часовому вимірі та формування у держави фонду ресурсів, котрі доцільно тримати для стимулювання економічних трансформацій на стадії кризи та депресії. При одночасному полегшенні податкового тягаря з ПДВ на стадії економічного спаду та депресії її тривалість очікувано знизиться. Анти циклічний потенціал ПДВ загалом повністю лежить у рамках теорії суспільного вибору та враховує передусім інтереси забезпечення стабільності влади.

Загальна характеристика акцизного податку.

Платники:

1) Особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини.

2) Особа - суб'єкт господарювання, яка ввозить підакцизні товари (продукцію) на митну територію України.

3) Фізична особа - резидент або нерезидент, яка ввозить підакцизні товари (продукцію) на митну територію України в обсягах, що підлягають оподаткуванню, відповідно до митного законодавства.

4) Особа, яка реалізує конфісковані підакцизні товари (продукцію), підакцизні товари (продукцію), визнані безхазяйними, підакцизні товари (продукцію), за якими не звернувся власник до кінця строку зберігання, та підакцизні товари (продукцію), що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходять у власність держави, якщо ці товари (продукція) підлягають реалізації (продажу) в установленому законодавством порядку.

5) Особа, яка реалізує або передає у володіння, користування чи розпорядження підакцизні товари (продукцію), що були ввезені на митну територію України із звільненням від оподаткування до закінчення строку, визначеного законом.

6) Особа, на яку покладається дотримання вимог митних режимів, що передбачають звільнення від оподаткування, у разі порушення таких вимог.

7) Особа, на яку покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції), на які встановлено ставку податку 0 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту, 0 євро за 1000 кг нафтопродуктів у разі порушення таких умов.

8) Особа, на яку при здійсненні операцій з підакцизними товарами (продукцією), які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування, покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції) в разі порушення таких умов.

9) Особа - суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.

10) Оптовий постачальник електричної енергії.

11) Виробники електричної енергії, які мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і продають її поза оптовим ринком електричної енергії.

12) Особа - власник ввезеного на митну територію України вантажного транспортного засобу, що переобладнується у легковий автомобіль, з якого справляється акцизний податок.

13) Особа, яка реалізує пальне.

14) Замовники, за дорученням яких виробляються підакцизні товари (продукція) з давальницької сировини, сплачують податок виробнику.

Об'єктами оподаткуванняє операції з:

1) реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції);

2) реалізації та/або передачі в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції) з метою власного споживання, промислової переробки, своїм працівникам, а також здійснення внесків підакцизними товарами (продукцією) до статутного капіталу;

3) ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України;

4) реалізації конфіскованих підакцизних товарів (продукції), підакцизних товарів (продукції), визнаних безхазяйними, підакцизних товарів (продукції), за якими не звернувся власник до кінця строку зберігання, та підакцизних товарів (продукції), що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходять у власність держави;

5) реалізації або передачі у володіння, користування чи розпорядження підакцизних товарів (продукції), що були ввезені на митну територію України із звільненням від оподаткування до закінчення строку, визначеного законодавством;

6) обсяги та вартість втрачених підакцизних товарів (продукції), що перевищують встановлені норми втрат;

7) реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів;

8) оптового постачання електричної енергії;

9) переобладнання ввезеного на митну територію України транспортного засобу у підакцизний легковий автомобіль.

10) реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, що:

- отримані від інших платників акцизного податку, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

- ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією;

- вироблені в Україні, реалізація яких є об’єктом оподаткування, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

База оподаткування

У разі обчислення податку із застосуванням адвалорних ставок базою оподаткування є:

- вартість реалізованого товару (продукції), виробленого на митній території України, за встановленими виробником максимальними роздрібними цінами з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку;

- вартість товарів (продукції), що ввозяться на митну територію України, за встановленими імпортером максимальними роздрібними цінами на товари (продукцію), які він імпортує, з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку;

- вартість реалізованої електричної енергії без податку на додану вартість;

- вартість (з податком на додану вартість та без урахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) підакцизних товарів.

У разі обчислення податку із застосуванням специфічних ставок базою оподаткування є кількість товару у фізичних одиницях виміру

У разі обчислення податку із одночасним застосуванням специфічних і адвалерних ставок базою оподаткування є кількість товару та його вартість одночасно.


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 56; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!