Стислі теоретичні відомості



Основними частинами генератора постійного струму є: нерухома магнітна система, що створює основне магнітне поле машини; якір, щоприводиться до обертання, і в обмотці якого індукується електрорушійна сила; колектор, за допомогою якого отримують постійну напругу на клемах генератора. Конструктивні елементи показані на наведеному рисунку.

На рисунку схематично показана магнітна система двополюсної машини постійного струму. Принцип з’єднання стержнів між собою, а також роль колектора пояснимо на прикладі найпростішого якоря з вісьма стержнями (див. рисунок). При обертанні якоря в магнітному полі стержні перетинають магнітні лінії і в них індукуються ЕРС. Напрями цих ЕРС, знайдені за правилом правої руки, вказані на рисунку (точка – напрям ЕРС із площини малюнка; хрестик – в площину малюнка). ЕРС, індукована в кожному стержні якоря, при переході від полюса N дополюса S змінює свій напрям на протилежне.

Для отримання на клемах генератора досить великої напруги стержні обмотки повинні бути сполучені між собою так, щоб індуковані в них ЕРС сумувались. У зразку, що розглядається стержні сполучені через два з третім: стержень 1 з’єднаний зі стержнем 4, стержень 4 – зі стержнем 7, стержень 7 – зі стержнем 2, стержень 2 –зі стержнем 5, стержень 5 – зі стержнем 8, стержень 8 –зі стержнем 3, стержень 3 –зі стержнем 6 і стержень 6 –зі стержнем 1. Відстань між кожними двома стержнями, що з’єднуються, один з одним, потрібно вибирати так, щоб в обмотку увійшли всі стержні, розташовані на якорі, і щоб утворилось замкнене коло (на рисунку останній стержень 6 замикається зі стержнем 1, з якого був початий обхід обмотки).

Оскільки ЕРС генератора дорівнює результуючій ЕРС одній паралельній гілці обмотки якоря, то, позначивши через N загальне число стержнів обмотки якоря, а через 2 а – число паралельних віток отримаємо.

Для кожної машини величини р, N і а є постійними і в умовах експлуатації не змінюються. Тому надалі будемо користуватися формулою де постійний коефіцієнт

У залежності від способу живлення обмотки збудження розрізнюють:

1) генератори з незалежним збудженням;

2) генератори з самозбудженням.

На рисунку представлена електрична схема генератора постійною струму з незалежним збудженням. Обмотка збудження живиться струмом, що отримується від стороннього джерела, наприклад від акумуляторної батареї. Струм збудження Iзб в цій схемі не залежить від умов роботи генератора.

При розімкненому зовнішньому колі струм генератора дорівнює нулю (I я = 0), і вольтметр, приєднаний до клем генератора (до щіток якоря), вимірює ЕРС, що індукується в якорі.:

де r я – опір обмотки якоря.

Для забезпечення самозбудження необхідно:

а) наявність залишкового магнітного потоку в магніті;

б) правильне приєднання кінців обмотки збудження до клем якоря, при якому струм збудження буде посилювати, а не послабляти залишковий магнітний потік.

Крім того, необхідно, щоб опір кола збудження не перевищував певного для кожної машини значення.

Обмотка збудження може бути приєднана до якоря паралельно або послідовно. На практиці застосовуються генератори з паралельним збудженням, а також генератори зі змішаним збудженням, маючи дві обмотки збудження паралельну і послідовну.

 

Хід роботи

1. Зібрати схему (використовуючи плату 3), представлену на рисунку 15.1. Обмотку збудження машини постійного струму підключити до клем живлення «0‑250 B» (незалежне збудження). Трифазну асинхронну машину підключити до клем живлення «3~220 B».

Рисунок 15.1 – Дослідження роботи генератора постійного струму.

2. Відключити лампи (холостий хід), після чого подати напругу на схему і встановити максимальне значення живлячої напруги обмотки збудження за допомогою потенціометра на лицьовий панелі блоку живлення.

3. Записати показання амперметра А1 (Iв) і вольтметра V1 (Е) в табл. 15.1. Потім повільно зменшуючи напругу на обмотці збудження, зменшувати струм збудження і ЕРС генератора і записувати показання амперметра А1 (Iв) і вольтметра V1 (Е) в табл. 15.1.

4. Остання точка знімається за допомогою вольтметра V2 при відключеному джерелі живлення «0‑250 B» і характеризує ЕРС від залишкового магнітного струму. Потім включають джерело живлення обмотки збудження, і повільно підвищуючи напругу на обмотці збудження, збільшувати струм збудження і ЕРС генератора і записувати показання амперметра А1 (Iв) і вольтметра V1 (Е) в табл. 15.1.

Таблиця 15.1 – Таблиця даних характеристики холостого ходу.

Iв, мА            
Еспад, В            
Iв, мА            
Евисх, В            

5. Побудувати характеристику холостого ходу генератора Е = f (Iв), яка відповідає кривій намагнічування В = f (Н).

6. Встановити максимальне значення живлячої напруги обмотки збудження за допомогою потенціометра на лицьовий панелі блоку живлення. Записати показання всіх приладів в табл. 15.2.

7. Поступовим вкручуванням по 2 лампи підвищувати навантаження на генератор і записати показання всіх приладів в табл. 15.2.

8. Тимчасово вимкнути живлення в схемі та відключити лампи. З дозволу викладача підключити обмотку збудження генератора паралельно якорю, дотримуючись фазировці (на рисунку 15.1 зображено пунктирними лініями) (паралельне збудження).

9. Підключити напругу до асинхронного двигуна, і поступовим вкручуванням по 2 лампи підвищувати навантаження на генератор і записати показання всіх приладів в табл. 15.2.

Таблиця 15.2 – Таблиця вимірювань і розрахунків.

Кількість ламп Незалежне збудження Паралельне збудження
U, В Iя = Iн, А U, В Iя, А Iв, мА Iн, А
0 (ХХ)            
             
             
             
             
             

 

10. Розрахувати та занести в таблицю 15.2

· значення струму навантаження

,

11. Побудувати зовнішні характеристики генератора з незалежним та паралельним збудженням U = f (Iн).

12. Протокол повинен містити назву, мету роботи, перелік та метрологічні параметри приладів і параметри машини постійного струму, схему на рис. 15.1, таблиці 15.1 і 15.2, розрахункові формули та результати, характеристику холостого ходу генератора Е = f (Iв) і зовнішні характеристики генератора з незалежним та паралельним збудженням U = f (Iн), висновок про відповідність побудованих характеристик генератора теоретичним.

 


Дата добавления: 2015-12-21; просмотров: 14; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!