Стислі теоретичні відомості



 

Схематичне зображення устрою:

На сталевому замкнутому магнітопроводі, складеному з окремих листів електротехнічної сталі, розміщені дві обмотки з ізольованої мідної проволоки.

Обмотка, що з’єднана з джерелом живлення, має назву первинної. Обмотку, що живить навантаження, називають вторинною. Всі величини, що відносяться до первинної обмотки, прийнято позначати індексом (1). Наприклад, кількість витків w 1, напругу на клемах обмотки U 1, струм в колі I 1 і так далі. Ті ж величини, що відносяться до вторинної обмотки мають індекс (2) – w 2, U 2, I 2 і так далі.

На електричних схемах прийняті такі умовні позначення однофазних трансформаторів:

Холостий хід трансформатора

В цьому режимі первинна обмотка трансформатора приєднана до джерела змінного струму з напругою U 1, а вторинна обмотка залишається розімкнутою.

Під дією прикладеної напруги U 1 в первинній обмотці протікає струм І 10, що має назву струм х.х.. Трансформатор конструюється так, щоб струм х.х. був невеликим і складав 2,5 ¸ 10 % від первинного струму І , що виникає при роботі трансформатора з повним (номінальним) навантаженням. Струм І 10 збуджує магнітний потік, який як і струм змінюється синусоїдально. Цей потік доцільно уявити як суму двох потоків:

· Головний магнітний потікФ, що замикається по сталевому магнітопроводу і пронизує витки первинної і вторинної обмоток;

· Потік розсіювання Ф 1s, що замикається по повітрю, пронизує тільки витки первинної обмотки і створює індуктивний опір первинної обмотки.

Змінні (синусоїдальні) магнітні потоки збуджують ЕРС індукції , які відстають від відповідного магнітного потоку на 90°. ЕРС, що індукуються головним магнітним потоком у первинній і вторинній обмотках: E 1 = 4,44× f × w 1× Ф m; E 2 = 4,44× f × w 2× Ф m. Ці ЕРС відстають від головного магнітного потоку, що їх створив, на 90°. Так як струм у вторинній обмотці відсутній, то напруга на клемах цієї обмотки в режимі х.х. дорівнює індукованій ЕРС .

Відзначимо, що в реальних трансформаторах з достатньою точністю можна вважати u 1» e 1. З цього співвідношення і формули Е 1 = 4,44 × f × w 1 × Ф m випливає, що головний магнітний потік трансформатора пропорційний прикладеній напрузі:

.

Відношення ЕРС, індукованих головним магнітним потоком в первинній і вторинній обмотках, називають коефіцієнтом трансформації.

Навантажений режим трансформатора.

Припустимо, що до первинної обмотки трансформатора підключена напруга U 1 і по ній протікає струм І 1. Він утворює магнітний потік, більша частина якого Ф 0 буде замикатись через сердечник, а менша частина Ф 1s буде замикатись через повітря:

Ф 0 – головний магнітний потік;

Ф 1s – потік розсіювання первинної обмотки.

Головний магнітний потік пронизує витки первинної та вторинної обмотки і наводить в них ЕРС. ЕРС первинної обмотки врівноважується напругою живлення, а ЕРС вторинної обмотки живить навантаження, утворюючи струм у вторинному колі, тобто потужність.

Струм, що протікає через вторинну обмотку в свою чергу утворить магнітний потік, частина якого Ф 2s буде замикатись через повітря, а інша частина буде проходити через магнітопровід–сердечник – зустрічно потоку Ф 0, зменшуючи його і, зменшуючи, відповідно, утворену ним ЕРС первинної обмотки ().

Отже порушується баланс між напругою живлення і індукованою в первинній обмотці ЕРС. В результаті здійснюється зміна струму в первинній обмотці (струм збільшиться) при якому відновиться попередня величина магнітного потоку Ф 0.

Інакше кажучи, через самовідновлення магнітного потоку Ф 0 здійснюється зміна струму в первинній обмотці в залежності від зміни струму у вторинній обмотці, тобто при зміні навантаження головний магнітний потік залишається незмінним для даного трансформатора.

Залежність напруги U 2 від струму навантаження I 2 називається зовнішньою характеристикою трансформатора.

Зовнішні характеристики трансформатора в залежності від сos j можуть мати вигляд:

Відзначимо, що при ємкісному навантаженні напруга U 2 навантаженого трансформатора може бути вищою за напругу U 2 0 при холостому ході.

 

Хід роботи

1. Зібрати схему (на платі 3), представлену на рисунку 14.1. Трансформатор підключити до клем живлення «~ 0–250 B».

2. На блоці живлення перемикач «–120 В ~250 B» встановити в положення «~250 B».

3. Відключити лампи (холостий хід), після чого подати напругу на схему і встановити значення живлячої напруги U = 220 В за допомогою потенціометра на лицьовий панелі блоку живлення. Значення напруги контролювати вольтметром V1.

Рисунок 14.1 – Дослідження роботи однофазного трансформатора.

4. Записати показання всіх приладів в табл. 14.1.

5. Поступовим вкручуванням по 2 лампи підвищувати навантаження на трансформатор і записати показання всіх приладів в табл. 14.1.

6. Тимчасово вимкнути живлення в схемі. З дозволу викладача закоротити (коротке замикання) вторинну обмотку трансформатора (на рисунку 14.1 зображено пунктирними лініями). Потенціометр на лицьовий панелі блоку живлення викрутити вліво до упору.

7. Подати напругу на схему, і повільно підвищуючи значення живлячої напруги за допомогою потенціометра на лицьовий панелі блоку живлення, встановити номінальний струм у вторинній обмотці. Значення струму контролювати амперметром А2. Значення номінального струму вторинної обмотки необхідно заздалегідь розрахувати за формулою: .

8. Записати показання всіх приладів при короткому замиканні в табл. 14.1.

Таблиця 14.1 – Таблиця вимірювань і розрахунків.

Режим роботи U1, В I1, мА Р1, Вт U2, В I2, А Р2, Вт β η cosφ
0 л (ХХ)                    
3 л                    
5 л                    
7 л                    
9 л                    
КЗ                    

 

9. Розрахувати та занести в таблицю 14.1

· значення активної потужності вторинної обмотки трансформатора

,

де – потужність магнітних втрат,

– потужність електричних втрат ().

· значення коефіцієнту навантаження

.

· значення коефіцієнта корисної дії трансформатора

.

· значення коефіцієнта потужності схеми

.

10. Побудувати зовнішню U 2 = f (β) і робочі η, cosφ = f (β) характеристики трансформатора.

11. Протокол повинен містити назву, мету роботи, перелік та метрологічні параметри приладів і параметри трансформатора, схему на рис. 14.1, таблицю 14.1, розрахункові формули та результати, зовнішню U 2 = f (β) і робочі η, cosφ = f (β) характеристики трансформатора, висновок про відповідність побудованих характеристик трансформатора теоретичним.

 


Дата добавления: 2015-12-21; просмотров: 17; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!