Шляхи та форми проявів сексизму та репродукування гендерних стереотипів в навчальних програмах.



Шляхи та форми проявів сексизму та репродукування гендерних стереотипів в навчальному процесі.

Шляхи та форми проявів сексизму та репродукування гендерних стереотипів в навчальних програмах.

Велика кількість випадків гендерних диспропорцій в шкільних програмах описано в книзі А.Мішель “Долой стереотипи!”. Ця книга містить результати досліджень, що проводились за заказом ЮНЕСКО (Організація Об’єднаних націй з питань освіти, науки і культури) в декількох країнах з різними економічними системами і різними рівнями розвитку. Серед обраних країн була і Українська Радянська Соціалістична Республіка.

ЮНЕСКО виокремлює приховані і відкриті елементи статевої дискримінації в шкільних програмах. Відкритою дискрімінацією вважається наявність різних нвчальних програм для хлопчиків і дівчаток. Це особливо характерно для уроків праці. Во Франції, наприклад, дівчат навчають скліювати, хлопчиків – столярної майстерності. В Росії і Україні традиційно дівчат навчають веденню хатнього домогосподарства (приготуванню їжі, шитву), хлопчиків – столярній та слюсарній справі.

Шкільні уроки професійної орієнтації орієнтовані на закріплення традиційних гендерних ролей. Дівчат орієнтують на суто жіночі, хлопчиків - на суто чоловічі області діяльності. Жіночі області діяльності зазвичай пов’язані з міжособистісними відносинами (секретарка, бібліотекарка, вчителька або з забезпеченням потреб інших) кухарка, перукарка, продавщиця). Чоловічі області пов’язані або з технікою (водій, механік, інженер), або с організацією роботи на якійсь ділянці (прораб, “менеджер” (хто б це не був), військовий). Не важко помітити, що жіночі професії – головним чином малооплачувані і нетворчі, але зате надають можливість гнучкого графіку і роботи ближче до житла (що важливо для сумісництва професійних і сімейних ролей). Чоловічі професії пов’язані з тривалим перебуванням поза домівкою та повним робочим днем, але надають можливість професійного росту та більш високих заробітків.

В школі інує чіткий, хоча і негласний, розподіл навчальних дисциплін (і навчальних предметів) на “жіночі” і “чоловічі”. Відповідно від дівчат очікують успіхів в жіночих науках, а від хлопчиків – в чоловічих. До жіночих відносять літературу, іноземну мову, рідну мову, біологію, історію. До чоловічих – алгебру, геометрію, фізику, хімію. Чоловічі предмети вважаються більш важкими, що вимагають “вроджених здібностей”, а успішність по ним - більш важливою. Жіночі предмети зазвичай називають “болтологією”, вважається, що їх не важко добре вивчити при достатній усидловості.

Особливі складності виникають у дівчат, що виявляють цікавість та мають здібності до таких дисциплін як математика, фізика, інформатика, тобто до тих сфер діяльності, які вважаються виключно чоловічими. Оскільки в суспільстві утвердилось уявлення, що жінки і точні науки – це несумісні поняття, дівчата, які успішно пройшли курси з матемитики в три рази рідше висловлюють бажання працювати в цих областях. Хлопчики порівняно з дівчатами, в два рази частіше обирають кар’єру вченого (Виноградова Т.В., Семенов В.В., 1993). Можливо ця ситуація обумовлена об’єктивними причинами, суть яких в тому, що жінки порівняно з чоловіками менш схильні до інтелектуальної діяльності? Результати деяких досліджень, проведених в 90-і роки показують, що це не так. Наприклад, згідно дослідженню, проведенному в Женевському університеті: “аналіз показників навчання в університеті і до вступу в нього дозволяє зробити слідуючий висновок: нема ніяких свідоцтв того, що жінки менш обдаровані, ніж чоловіки. Навпаки, якщо і виявляються які-небудь відмінності, то вони як правило на користь дівчат ”.

В підлітковому віці обдаровані дівчата опиняються перед ділемою: йти шляхом подальшого розвитку своїх здібностей чи віддати перевагу потребі бути прийнятою найближчим соціальним оточенням і не суперечити загально прийнятим нормам і стандартам поведінки.З-за більшої чутливості до очікувань оточуючих обдаровані дівчата рано розуміють, якими є приорітети для жінок в уявленнях сучасного суспільства. Саме в підлітковому віці починається процес маркіровки обдарованості: за американськими даними, в початковій школі дівчата складають половину всіх обдарованих дітей. В старших класах вони складають лише одну третину обдарованих школярів.


Дата добавления: 2015-12-21; просмотров: 18; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!