Про способи емоційно-вольової саморегуляції



Таким чином організація та проведення заходів психологічного забезпечення є важливими аспектами повсякденної діяльності керівного складу органів та підрозділів охорони державного кордону, які повинні суттєво впливати на рівень професійної майстерності прикордонників, результативність несення ними служби з охорони державного кордону.

 

Додаток 1

Пам’ятка прикордоннику

про способи емоційно-вольової саморегуляції

Сучасні умови, в яких знаходяться військовослужбовці Державної прикордонної службу України при виконанні наказу по охороні Державного кордону відрізняється високою інтенсивністю, напруженістю, швидкоплинністю. Ці умови призводять до психічного та фізичного виснаження, що в свою чергу безпосередньо впливає на якість виконання функціональних обов’язків. Використання запропонованих у пам’ятці вправ дозволить Вам зменшити вплив на організм негативних факторів та покращити самопочуття.

Навчитись володіти собою допоможе емоційно-вольова саморегуляція (ЕВС) - суть якої полягає в розвитку у людини здібностей до самостійного впливу на свої регулюючі психологічні та нервові механізми певними вправами та прийомами.

Емоційно-вольова саморегуляція розвиває та вдосконалює ряд важливих психологічних якостей: самовладання, впевненість у власних силах, увагу, образнє мислення. Одночасно емоційно-вольова саморегуляція попереджує розумове та фізичне перевтомлення, сприяє зміцненню нервової системи і збільшенню стійкости психіки до негативного впливу, підвищує працездатність.

В основі вправ, які рекомендуються нижче, лежать прийоми аутогенного (само розвиваючого) тренування.

Більшість вправ та тренувань пов`язано з тимчасовим розслабленням м`язів (релаксацією), так як тілесним відображенням негативних емоцій є м`язове напруження (зкривлене обличчя, затруднене дихання, нервовий тремор, оцепеніння або метушливість). Вміння розслабляти (знижувати) тонус м`язів допоможе військовослужбовцю покращити загальне самопочуття.

Для оволодіння методикою емоційно-вольової саморегуляції необхідні певні зусилля та послідовність у вивчені та використанні прийомів та вправ.

1. Самоконтроль за зовнішніми виявленнями негативних емоцій (хвилювання, гнів, страх):

- Звернути увагу чи немає напруження на обличчі. Ознаки: похмурий лоб, зжаті зуби. Якщо ознаки виявлено, то необхідно розжати зуби, примусити себе посміхнутися (хоча б внутрішнє).

- Звернути увагу на своє дихання. Якщо є хаотичне поверхневе дихання, то потрібно зробити два - три глибоких вдохи з повним видихом. Перейти на ритмічне дихання: вдох короткий, але середній по глибіні, а видох в два рази триваліший (5-7 разів).

- Звернути увагу чи немає зайвого напруження м`язів тіла. Ознаки (зкованісті, оцепеніння). Особливу увагу звернути на м`язи шиї, пліч та рук. Виявити, які м`язи сковані. Розслабити цю групу м`язів (тимчасово або вміру допустимого в ході роботи).


Дата добавления: 2015-12-16; просмотров: 11; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!