Теоретична концепція предметно- практичної діяльності С. О. Зикова та теорія інтеріоризації та екстеріоризації П. Я. Гальперіна.



Предметно-практична діяльність є розвивальною одночасно у різних планах. У процесі практичної діяльності учні виготовляють різні предмети, що не просто формує найпростіші вміння навички, а й організовує мовленнєвий розвиток глухих дітей.

ППД створює сприятливі умови для - формування мови.

Велику труднощі для глухих дітей представляють питальні пропозиції: де вони не вміють ставити запитання та відповідати на них. На уроках ППН часто з'являються і легко створюються ситуації, потреба у запитальній пропозиції.

На уроках ППН найприродніше і умотивовано засвоюються питання: «Що будем робити? Що ти зробив? Що ти намалював? Який пластилін? Навіщо потрібен клей?» тощо.

На уроках ППН діти навчаються відповідним умовав ведення діалогу. Практично кожен структурний момент уроку (повідомлення теми уроку і виду, ознайомлення з виробом, складання заявки, матеріали і навіть інструменти, план виготовлення) На уроках ППН діти навчаються правильно вести діалог,і знайомляться з новими словами і фразами

1. Повідомлення мовного матеріалу за умов предметно-практичної діяльності. Це провідний і найпростіший спосіб навчання. Вчитель називає об'єкт, його складові, матеріали і інструменти, потрібні йому у виготовленні, дії з ним та інші нові слова у процесі самої роботи, коли виникає у них необхідність.

2. Показ предмета виготовлення.

3. Виконання вчителем необхідних дій. Вчитель спочатку дає завдання, потім, якщо учні не знають, як його виконувати, вчитель допомагає виробляти виріб.

4. Пояснення словесними засобами.

5. Використання логіки мислення дітей та їх розвитку.

Для активізації мовного спілкування під час уроків ППД широко використовуються різноманітні форми організації колективної роботи: фронтальна робота вчителя з класом, роботу з «маленьким учителем», бригадами, парами. Колективну діяльність дітей треба організовувати так щоб праця мала спільну мету, колективний характер виконання, але щоб був поділ обов'язків та залежність членів бригади один від одного. «Навмисне створення ситуацій, потребує певних взаємовідносин, яке сприяє навчанню дітей як способом поведінки у різних ситуаціях колективної діяльності, а й збагачує мову, активізує спілкування глухих школярів», - Т.С.Зикова.

Інтеріоризація

- Процес формування внутрішніх структур психіки, що обумовлюється засвоєнням структур і символів зовнішньої соціальної діяльності. У вітчизняній психології інтеріоризація трактується як перетворення структури діяльності предметної в структуру внутрішнього плану свідомості.

У Онтогенезі виділяються такі стадії інтеріоризації:

1) дорослий словом діє на дитину, спонукаючи щось зробити;

2) дитина переймає спосіб звернення і починає впливати словом на дорослого;

3) дитина починає впливати словом на самого себе.

Ці стадії простежуються зокрема при спостереженні за дитячою мовою. Пізніше поняття інтеріоризації було поширене Петром Яковичем Гальперіним на формування розумових дій. У теорії діяльності інтеріоризація - це перенесення відповідних дій, що відносяться до діяльності зовнішньої, у розумовий, внутрішній план. Поняття, подібні з інтеріоризації, застосовуються в психоаналізі при поясненні того, як в онтогенезі і філогенезі під впливом структури відносин, що переходить всередину психіки, формується структура несвідомого індивідуального або колективного поняття в свою чергу визначає структуру свідомості.

Екстеріоризація — в психології процес, в результаті якого внутрішнє психічне життя людини отримує зовні виражену форму свого існування. Принципове значення поняттю екстеріоризації вперше було надано Л. С. Виготським у його культурно-історічній теорії поведінки. За цією теорією людина опановує себе як одну з сил природи ззовні — за допомогою особливої ​​техніки знаків, створюваних культурою, так що оволодіння тим чи іншим внутрішнім психологічним процесом передбачає попередню його екстеріоризацію. Подальшу розробку проблема екстеріоризації отримала в працях радянських психологів О. М. Леонтьєва,П. Я. Гальперіна та інших.


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 15; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!