Лекція 1. Процес навчання, його закономірності та принципи, зміст освіти в сучасній школі (2 год.).



Поняття про дидактику як галузь педагогічної науки. Основні дидактичні категорії: навчання, освіта, викладання, учіння, зміст освіти, методи, форми організації, засоби, результати навчання. Взаємозв’язок дидактики і окремих методик.

Поняття про процес навчання. Структурні компоненти процесу навчання: цільовий, стимулюючо-мотиваційний, змістовий, операційно-діяльнісний, контрольно-регулюючий і оціночно-результативний. Двосторонній характер процесу навчання. Викладання як діяльність вчителя, його структура: планування роботи, організація навчальної діяльності учнів, врахування темпів індивідуального психічного розвитку учнів, їхніх пізнавальних можливостей, стимулювання навчальної діяльності, контроль за виконанням навчальних дій, аналіз результатів. Учіння: пізнавальний процес, що здійснюється учнями під керівництвом учителя. Психологічний та педагогічний аспекти засвоєння учнями знань.

Основні функції процесу навчання: освітня, розвиваюча, виховна та їх взаємозв’язок.

Суперечності та рушійні сили процесу навчання, їх вплив на динаміку, діалектику, характер оволодіння знаннями, інтенсифікацію процесу навчання.

Основні закономірності процесу навчання: обумовленість навчання суспільними потребами, залежність від умов, в яких воно відбувається, взаємозалежність процесів навчання, освіти, виховання, розвитку особистості; взаємозв’язок навчальних і реальних пізнавальних можливостей учня; єдність процесів викладання й учіння; взаємозалежність завдань, змісту, методів і форм навчання.

Принципи навчання: вихідні положення, що визначають зміст, організаційні форми і методи навчального процесу відповідно до цілей і закономірностей навчання. Характеристика принципів навчання: принцип спрямованості навчання на вирішення завдань освіти, розвитку й виховання; принципи науковості, систематичності і послідовності, доступності, свідомості й активності, наочності, міцності знань, умінь і навичок, індивідуального підходу до учнів та інші. Умови застосування принципів навчання, їх взаємозв’язок.

Основні етапи оволодіння знаннями (ланки процесу навчання): сприймання, усвідомлення, осмислення, запам’ятовування, закріплення, застосування знань і умінь в практичній діяльності.

Потреби та інтереси як основа мотивації учіння. Мотивація учіння школярів: види мотивів, їх формування та розвиток, вивчення їх учителем; формування навчальних інтересів; пізнавальні інтереси у навчанні; пізнавальна активність, самостійність і творча ініціатива учнів.

Поняття змісту освіти. Історичний характер змісту освіти. Пріоритетні напрями реформування змісту освіти в сучасній школі України відповідно до Концепції загальної середньої освіти. Джерела і фактори формування змісту освіти. Критерії відбору змісту загальної середньої освіти. Профільне навчання в старшій школі.

Стандарти освіти, проблеми їх розробки. Структура державного стандарту загальної середньої освіти в Україні. Інваріантна та варіативна складові змісту загальної середньої освіти. Базовий навчальний план для різних типів шкіл; навчальні програми, принципи їх побудови, вимоги до їх структури. Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів.

Підручники і навчальні посібники. Педагогічні, психологічні, методичні, художні та інші вимоги до них. Навчально-методичні комплекси з мови для середньої школи. Зростаюча роль навчальної літератури в організації самостійної роботи учнів.

Завдання для самостійної роботи (4 год.)

1. Визначте спільне та відмінне в науковому та навчальному пізнанні.

2. Дайте порівняльну характеристику процесів викладання та учіння

3. Як Ви поясните наявність великою кількості положень, що претендують на статус дидактичних принципів?

4. Наведіть декілька правил реалізації принципу науковості навчання.

5. Покажіть зв’язок між закономірностями і принципами навчання.

6. Що таке зміст освіти?

7. Від яких факторів залежить зміст освіти?

8. Які елементи соціального досвіду і в який спосіб включаються до змісту освіти?

9. Проаналізуйте поняття «навчання», «принципи навчання», «методи навчання», «засоби навчання» і визначте ознаки, характерні для всіх категорій.

10. Які класифікації методів навчання існують в сучасній дидактиці? Чим вони відрізняються?

Семінар № 2 (2 год.).


Дата добавления: 2016-01-05; просмотров: 19; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!