Ситуаційні завдання



Використовуючи знання з клінічної фармакології, допоможіть лікарю (або хворому) розібратися в нижченаведених ситуаціях.

1. Хворий на гіпертонічну хворобу П ст.. протягом 5 днів вживає препарат еналаприл, уперше призначений йому лікарем. Протягом останніх двох днів його почав непокоїти болісний сухий кашель, м'язові болі. З чим, на Вашу думку, можуть бути пов'язані зазначені явища: з лікарською терапією, чи з можливими виявами вірусної інфекції? Поясніть механізм виникнення цього ефекту.

2. Хворий на бронхіальну астму при бронхоспазмі, що починається, використовує призначений йому лікарем препарат "Беротек". Після третьої інгаляції протягом першої доби у хворого з'явилася тахікардія та болі в ділянці серця з іррадіацією в ліву руку, лопатку. З чим, на Вашу думку, можуть бути пов'язані зазначені явища?

3. У хворого на залізодефіцигну анемію, що розгорнулася на фоні шлункової кровотечі при загостренні виразкової хвороби, після двотижневого комплексного лікування (седуксен, папаверин, ферковен, гастроцепін) з'явилися деякі суб'єктивні скарги на сухість у роті, нудоту, блювання, темний кал, сонливість, порушен­ня акомодації, м'язову слабкість. Які з них можуть бути пов'язані із вживанням ферковену? Поясніть механізм їх виникнення.

4. Хворий на цукровий діабет після підшкірної ін'єкції звичайної дози інсуліну прийняв гарячу ванну. У нього з'явилися ознаки гіпоглікемії. З чим це може бути пов'язано? Поясніть механізм роз­витку даного явища.

5. У хворого К. 52 років при вживанні препарату ніфедипін у таблетках у дозі 10 мг 3 рази на день з'являється відчуття жару, почервоніння обличчя, занепокоєння. Чи можна розцінювати ці явища як небажану побічну дію препарату і негайно його скасувати? Відповідь по­ясніть.

6. До Вас в аптеку звернувся хворий з рецептом на препарат Цеклор (таблетки по 250 мг кожні 8 годин протягом 7 днів). Звернувшись до його історії хвороби, Ви побачили, що він має алергію на пеніцилін. Ваші подальші дії?

7.До Вас в аптеку звернувся хворий на бронхіальну астму з прохан­ням порекомендувати йому ліки для зниження температури при за­студі. Що Ви можете йому запропонувати? Поясніть Ваш вибір.

8. Жінка принесла два рецепти для свого чоловіка. Один — на амоксил 500 мг, 30 капсул для лікування його інфекційного захворювання, другий — на алмагель по 1 ст. ложці перед їжею. Що Ви можете їй порадити?

9. 3 приводу виразкової хвороби шлунка лікар призначив молодому чоловіку 22 років амоксил 500 мг та метронідазол. Чи є якісь особ­ливості використання призначених ліків у даному випадку?

10.Пацієнтка звернулась до Вас з проханням відпустити їй аспірин з приводу застуди. При розпитуванні її Ви з'ясували, що вона вживає варфарин у дозі 5 мг на день у зв'язку з перенесеною тромбоемболією легеневої артерії. Що Ви можете їй порадити?

11. Хворий на гіпертонічну хворобу протягом довгого часу вживає гуанетидин (октадин). При використанні комплексного протикашльо­вого препарату від застуди у нього виник важкий гіпертонічний криз. Як Ви можете пояснити це явище? Що вірогідно міститься в цьому комплексному протикашльовому препараті від застуди?

12. Лікар призначив хворому на феохромоцитому бета-адреноблокатор пропранолол (120 мг на день) для зниження артеріального тиску. Увечері у хворого розвився важкий гіпертонічний криз. Що Ви порадите? Дайте обгрунтування своєї поради.

13. До Вас в аптеку звернувся хворий з двома рецептами: один з них на інсулін, інший — на анаприлін. Ваші дії?

14.Хворий на тиреотоксикоз протягом двох тижнів одержує таку терапію: мерказоліл 0,01 г 2 рази на день, анаприлін 40 мг на день, настойка валеріани 3-4 рази на день по 20 крапель. Через 5 днів лікування у нього така клінічна динаміка: зменшення подразливості, психое­моційної лабільності, тахікардії, підвищеної пітливості. Дайте по­раду лікареві, чи можна на підставі цих даних скасувати мерказоліл? Відповідь обгрунтуйте.

15. Хворий на артеріальну гіпертензію з приводу загострення хронічного гастриту з підвищеною кислотністю самостійно вживає бікарбонат натрію протягом тижня. Останні три дні він помічає значне погіршення стану (підвищення АТ). Які будуть Ваші поради?

16. Хворий з приводу загострення хронічного гастриту з підвищеною кислотністю протягом тижня вживає препарат де-нол, але значного покращання стану не відчуває. Для підвищення ефективності терапії лікар поре­комендував йому додати препарат алмагель по 1 ст. ложці перед їжею. Що Ви можете порадити у даному випадку?

17. Надайте консультацію лікареві, чи раціонально змішувати розчин інсуліну короткої дії з пролонгованими інсулінами? Свою пораду обгрунтуйте. Поясніть, як у цьому випадку змінюється фармакодинаміка кожного з препаратів.

18. Хворий на цукровий діабет вживає протягом останнього року препарат "Глібенкламід" по 5 мг 2 рази на добу. З приводу гострого інфекційного захворювання йому призначено аспірин по 0,5г 2 рази на день, бісептол-480 по 1 таб. 2 рази на добу та тетрациклін по 1 таб. 2 рази на день. Увечері стан хворого значно погіршав, у нього мали місце всі ознаки гіпоглікемії. У чому причина даного явища? Що Ви можете порадити у даному випадку?

19. Хворий на пневмонію одержує гентаміцин, бісептол, аспірин, агістам. Через три дні лікування він став скаржитися на запаморо­чення, нестійкість і похитування при ходінні. Що, на Ваш погляд, може бути причиною цих явищ? 20. Хворий на гіпертонічну хворобу П ст. протягом останніх днів помічає набряки на ногах наприкінці дня. Він звернувся до Вас в аптеку за діуретиком. При бесіді з ним з'ясувалося, що у хворого підвищена чутливість до сульфодиметоксину. Який із діуретиків Ви запропонуєте цьому хворому?. Свою рекомендацію поясніть.

21. Який з антибактеріальних препаратів Ви порадите призначити хво­рому з гострим бронхітом, що в даний час проходить курс лікування залізодефіцитної анемії пероральними препаратами заліза? Свою рекомендацію поясніть.

22. Жінка 52 років страждає на гіпертонічну хворобу. Вживає резерпін по 1 таблетці (0,0001) 3 рази на день. АТ нормалізувався через 1 тиждень. Через 4 тижні регулярного вживання з'явилися "голодні" болі в епігастральній ділянці. Чим Ви можете пояснити їх виник­нення? Ваші поради?

23. Жінка 46 років страждає на гіпертонічну хворобу ІІ ст. протягом 5 років. Останнім часом вона вживає клофелін у дозі 0,15 мг 3 рази на день з гарним ефектом (АТ стабільно тримається 150/85 мм рт. ст.). У зв'язку з нормалізацією АТ хвора перестала вживати препарат. Як це може відбитися на стані хворої? 24. У хворого 50-ти років гіпертонічна хвороба. Протягом місяця він вживав метопролол. Останнім часом ефект препарату знизив­ся. Чим Ви поясните зниження гіпотензивного ефекту? Ваші поради.

25. До Вас в аптеку звернулася вагітна жінка з приводу загострення хронічного пієлонефриту. Раніше в аналогічних випадках вона приймала бісептол або 5-НОК. Що Ви порадите їй на цей раз?

26. Надайте обгрунтовану консультацію лікарю, як можна запобігти розвитку толерантності при використанні нітратів.

27. При тривалому або неправильному призначенні інгаляційних бета-адреноміметиків у хворих на бронхіальну астму розвивається рефрактерність бета2-адренорецепторів. При цьому звичайні дози ад­реналіну при внутрішньом'язовому введенні не можуть усунути бронхоспазм. Чи раціонально в даній ситуації збільшити дозу адре­наліну або ввести його іншим шляхом?

28. Чому при порушенні видільної функції нирок і жовчовивідної функції печінки, при блювоті, проносі, важких опіках підвищується токсичність серцевих глікозидів?

29. До Вас в аптеку звернувся хворий на гіпертонічну хворобу з рецеп­том на 2 препарати: фуросемід та еналапріл. Ваші подальші дії? Чи раціональне сумісне застосування цих препаратів у даного хворого?

30.Хворий на ІХС протягом 2 тижнів одержує нітрати і пропранолол у звичайних дозах. Останні 3 дні він скаржиться на зниження на­строю, утому, погані сновидіння. Чим можуть бути викликані ці явища? Як їх усунути?

31. Хворий з діагнозом ІХС, стабільна стенокардія, одержує терапію: атенолол, нітросорбід, аспірин. На фоні лікування стан погіршився: з'явилися набряки нижніх кінцівок, задишка. Проведіть корекцію терапії.

32. Проконсультуйте хворого, чим краще запивати аспірин для поси­лення і прискорення його ефекту. Мотивуйте свої рекомендації.

33. 3 анотації до препарату ізоніазид відомо, що він втручається в обмін піридоксину (вітаміну В6), викликаючи його дефіцит. Які побічні дії варто очікувати при тривалому застосуванні цього препарату?

З4. Хворий на гіпертонічну хворобу протягом трьох тижнів приймає дилтіазем (120 мг на день).Останні дні його непокоять закрепи. Чи може це бути пов'язано з уживанням препарату? Відповідь мотивуйте.

З5. Хворий на хронічний гломерулонефрит, ХНН І ст. скаржиться на постійні болі в епігастрії. Проконсультуйте цього хворого, чому лікар не рекомендує йому вживати алмагель як антацидний засіб?

36. Хворий на гіпертонічну хворобу приймає дихлотіазид 1 раз на 3 дні. З приводу болю у колінному суглобі він прийняв на ніч 2 таблетки індометацину, а потім — звичайну дозу дихлотіазиду, але діуретичного ефекту не відзначив. З чим це може бути пов'язано?

37.Хворий Н. вживає дигоксин протягом двох місяців. В останні 5 днів з приводу болів у епігастрії він 3 рази на день перед їжею приймає препарат маалокс. У нього з'явилися набряки на нижніх кінцівках, що посилюються ввечері. З чим це може бути пов'язано?

З8. Проконсультуйте лікаря, чому у пропранололу спроможність вик­ликати депресію значно сильніша, ніж у атенололу?

39. Хворий на стенокардію напруги при приступах болю за грудиною звичайно приймає 1 таблетку нітрогліцерину. На цей раз з метою якнайшвидшого ефекту він прийняв відразу 3 таблетки. Його стан погіршився — посилився біль. З чим це може бути пов'язано?

40.Проконсультуйте хворого на цукровий діабет, чому при гострому респіраторному захворюванні лікар збільшив йому звичайну дозу інсуліну?

 


Дата добавления: 2016-01-05; просмотров: 28; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!