Перелік практичних навичок з клінічної фармації, які необхідні в практичній діяльності провізора



У процесі вивчення клінічної фармації студенти повинні вміти:

1. Дотримуватись правил фармацевтичної етики та деонтології, вирішувати комплекс завдань, пов’язаних із взаємовідносинами між лікарем і хворим.

2. Інтерпретувати вказівки лікаря, що стосуються можливої взаємодії лікарських препаратів, призначених лікарем, враховуючи розвиток конкретного захворювання, стан хворого.

3. Здійснювати разом з лікарем вибір оптимальних напрямків фармакотерапії конкретного хворого.

4. Здійснювати разом з лікарем у конкретній клінічній ситуації вибір оптимальних лікарських препаратів у кожній фармакологічній групі, враховуючи особливості їх фармакокінетики і фармакодинаміки, взаємодію з уже призначеними ліками.

5. Здійснювати вибір оптимальної лікарської форми, дози, шляхів уведення ліків та термін їх призначення.

6.Здійснювати у разі такої необхідності разом з лікарем заміну одного лікарського засобі іншим.

7.Консультувати лікарів та хворих з питань раціонального вживання призначених лікарських препаратів.

8.Готувати повідомлення для лікарів про традиційні й нові ліки, методи їх раціонального застосування.

9. Інформувати лікарів про всі випадки нераціонального вживання лікарських засобів.

10. Інформувати лікарів про особливості фармакодинаміки та фармакокінетики нових лікарських засобів, що надходять до аптекарської мережі, пропонувати раціональну заміну у випадках відсутності препаратів.

 

Тематичний план лекцій з клінічної фармації

1. Клінічна фармація в пульмонології.

2-3. Клінічна фармація в кардіології.

. 4. Клінічна фармація в ендокринології.

5. Клінічна фармація в гематології.

6. Клінічна фармація в нефрології.

7.Вікові аспекти клінічної фармації і особливості раціонального використання ліків у різні вікові періоди.

8. Фармацевтична опіка при захворюваннях шлунково-кишкового тракту.

 

Тематичний план практичних занять клінічної фармації

 

1. Основи клінічної фармації. Поняття про терапевтичну ефективність лікарських препаратів. Біодоступність. Біоеквівалентність. Терапевтична нееквівалентність лікарських форм. Сучасні лікарські форми, їх класифікація. Допоміжні речовини. Шляхи удосконалення існуючих нових препаратів.

2. Основні принципи клінічної фармакології. Лікарський анамнез: правила, методика збору, значення анамнезу для підвищення ефективності лікарської терапії. Лікарський моніторинг за дією препаратів. Терапевтичний і токсикологічний моніторинг. Поняття про якість життя.

3. Симптоми і синдроми при захворюваннях органів дихання, що потребують нагляду лікаря, а також ті, що можуть лікуватися хворими самостійно при консультативній роботі провізора.

4. Симптоми і синдроми при основних захворюваннях серцево-судинної системи (ІХС, АГ, гіпертензивний криз, порушення серцевого ритму, серцева недостатність). Критерії визначення станів, що вимагають обов’язкового нагляду лікаря. Синдроми, що можуть лікуватися при допомозі провізора за допомогою безрецептурних препаратів.

5. Симптоми і синдроми при основних захворюваннях суглобів і системних захворюваннях сполучної тканини. Захворювання, що потребують нагляду лікаря, і синдроми, які можуть бути кориговані провізором за допомогою безрецептурних препаратів.

6. Клінічна фармакологія стероїдних і нестероїдних протизапальних засобів, похідних хіноліну, сульфосалазопрепаратів, препаратів золота. Комбіноване і сумісне застосування препаратів. Ускладнення терапії, їхня профілактика. Клінічна фармакологія коректорів метаболізму сполучної тканини, препаратів урикозуричної дії, препаратів кальцію, тваринного походження.

7. Клінічна фармакологія ліків, що впливають на тонус судин і мозковий кровообіг.

8. Симптоми і синдроми при основних захворюваннях системи крові. Захворювання, що потребують нагляду лікаря, і синдроми, які коригуються за допомогою безрецептурних препаратів при консультативній допомозі провізора.

9. Симптоми і синдроми при основних захворюваннях сечовидільної системи (набряки, АГ, ниркова недостатність). Захворювання, що потребують обов’язкового нагляду лікаря і синдроми, що можуть лікуватися самостійно за допомогою безрецептурних препаратів.

10. Симптоми і синдроми при основних захворюваннях системи травлення. Клінічні критерії захворювань, що потребують обов’язкового нагляду лікаря, і синдроми, що можуть лікуватися за допомогою безрецептурних препаратів при допомозі провізора.

 

  1. Курація хворих.
  2. Симптоми і синдроми при основних захворюваннях ендокринної системи (цукровий діабет, тиреотоксикоз, гіпотиреоз, статеві порушення). Стани, що можуть лікуватися хворими самостійно за допомогою безрецептурних препаратів. Клінічні аспекти застосування гормональних препаратів (замісна, стимулююча, гальмуюча терапія).
  3. Клінічна фармакологія препаратів інсуліну. Антагоністи інсуліну. Клінічна фармакологія пероральних протидіабетичних засобів, гормонів гіпофізу, гіпотиреоїдних засобів.
  4. Клінічна фармакологія пероральних контрацептивів. Взаємодія їх з іншими засобами. Негативні явища при терапії гормональними препаратами. Принципи фармацевтичної опіки при використанні препаратів, що впливають на ендокринну систему.
  5. Основні принципи антибактеріальної терапії. Особливості фармакокінетики антибактеріальних препаратів різних груп. Клінічна фармакологія сульфаніламідів, похідних нітрофурану, оксихіноліну, хінолінів, противірусних препаратів. Взаємодія препаратів.
  6. Клінічна фармакологія антибіотиків різних груп. Сучасні лікарські форми. Клініко-біофармацевтичні підходи до вибору антибактеріальних препаратів. Можливі ускладнення терапії. Принципи вибору препарату.
  7. Симптоми та синдроми при основних гострих алергозах (кропив’янка, алергійний набряк, набряк Квінке, анафілактичний шок).
  8. Клінічна фармакологія лікарських засобів, що впливають на регуляцію імунної відповіді. Клініко-біофармацевтичні підходи до вибору лікарських засобів при захворюваннях алергічної природи. Можливі ускладнення терапії. Комбіноване застосування засобів, що впливають на регуляцію імунної відповіді. Принципи фармацевтичної опіки при використанні препаратів.
  9. Лікарська хвороба. Синдром Лаєлла, Стівена-Джонсона. Роль провізора у профілактиці лікарської хвороби.
  10. Вплив лікарських засобів на клініко-лабораторні показники та результати функціональних проб. Роль провізора в підвищенні діагностичної цінності клініко-інструментальних методів дослідження хворих.
  11. Фармацевтична опіка хворих з патологією дихання. Алгоритм вибору хворих для обов’язкового направлення до лікаря та призначення безрецептурних ліків в рамках самолікування. Шляхи та засоби симптоматичної лікарської терапії кашлю, риніту, болю в горлянці, лихоманки, ознак застуди. Особливості спеціальних лікарських форм (спінхайлери, турбохайлери, небулайзери). Взаємодія безрецептурних препаратів з їжею, алкоголем. Вимоги до зберігання препаратів в домашніх умовах.
  12. Фармацевтична опіка хворих з патологією серцево-судинної системи. Алгоритм вибору хворих для обов’язкового направлення до лікаря і призначення безрецептурних ліків. Алгоритм вибору фармакологічної групи та препарату, лікарської форми та шляху введення.
  13. Фармацевтична опіка вагітних і лактуючих жінок, дітей періоду новонародженості, підлітків. Сучасні дитячі лікарські форми, їх переваги, особливості використання. Алгоритм вибору фармакологічної групи та оптимального безрецептурного препарату з певної фармакологічної групи, лікарської форми та шляху введення. Можливий вплив ліків на перебіг вагітності, пологи, лактацію.
  14. Захист курсової роботи (протоколу фармацевтичної опіки, ефективності й безпечності застосування ліків). Залік.

Всього 48 год.

 

 

Тематичний план самостійної позааудиторної роботи студентів з клінічної фармації.

1. Вступ до клінічної фармації. Етика й деонтологія в медицині і фармації. Роль провізора в проведенні раціональної медикаментозної терапії. Поняття “хімічна назва”, “міжнародна непатентована назва”, “торгова назва”,“ фірмова назва” 3 год.

2. Сучасна концепція самолікування. Роль провізора при цьому. Медична документація. Основні методи обстеження хворого. Їхнє значення як критеріїв ефективності та безпечності лікарської терапії. 3 год.

3. Основні принципи і положення клінічної фармакології. Поняття про фармакодинаміку, побічну дію. Методичні підходи до вибору адекватних методів в контролю ефективності призначення ліків різних фармакологічних груп. 3 год

4. Взаємодія ліків при комбінованому застосуванні. Комбіновані лікарські засоби. Переваги і недоліки. Побічна дія. Поняття про токсикодинаміку та токсикокінетику ліків. Роль клінічного провізора в зменшенні небезпечної дії лікарських речовин. 3 год.

5.Основні питання клінічної фармакогенетики. Фармакокінетичні та фармакодинамічні генетичні дефекти. Мутагенна дія ліків. 3 год.

6. Хронофармакологія. Основні напрямки хронобіології, хрономедицини та хронофармакології. Біоритми. Хронотерапія. 3 год.

7.Основні методи дослідження хворого. Лікарський анамнез. Значення клінічних та лабораторно-інструментальних методів дослідження хворого як критеріїв ефективності та безпечності лікарської терапії. 3 год.

8. Бренди та генерики. Поняття про біоеквівалентність лікарських засобів. Фармацевтичні фактори, що впливають на терапевтичну ефективність лікарських препаратів. 3 год.

9.Клінічна фармакологія безрецептурних лікарських засобів, що використовуються для симптоматичної терапії риніту та болю в горлянці. Небажані ефекти, особливості взаємодії. 3 год.

10.Клінічна фармакологія безрецептурних лікарських засобів, що використовуються для симптоматичної терапії кашлю, лихоманки, застуди. Небажані ефекти, особливості взаємодії. 3 год.

11.Клінічна фармація в онкології. 3 год.

12. Клініко-фармацевтичні аспекти використання вітамінів. 3 год.

13.Клінічна фармація в дерматології. 3 год.

14.Клініко-фармацевтичні аспекти використання ліків при інфекційних захворюваннях. 3 год.

15. Вплив лікарських засобів на клініко-лабораторні показники та результати функціональних проб. 3 год.

16. Особливості фармакокінетики та фармакодинаміки ЛЗ у дітей різного віку, осіб похилого віку, вагітних та лактуючих жінок. 3 год.

17.Фармацевтична опіка вагітних і лактуючих жінок, дітей періоду новонародженості, підлітків. Сучасні дитячі лікарські форми, їх переваги, особливості використання. Алгоритм вибору фармакологічної групи та оптимального безрецептурного препарата з певної фармакологічної групи, лікарської форми та шляху введення. 3 год.

18. Можливий вплив ліків на перебіг вагітності, пологи, лактацію. 3 год.

19. Роль провізора в проведенні доклінічних і клінічних випробувань нових лікарських препаратів. 3 год.

20. Фармацевтична опіка за ефективністю терапії у кожного індивідуума. взаємовідносини фармацевта з іншими професіями й пацієнтом. 3 год.

21. Практичні функції фармацевта, необхідні для здійснення опіки. Поняття про здійснення опіки. Поняття про генеричну й терапевтичну заміну, якість життя. 3 год.

22. Фармацевтична опіка при болю в суглобах. 3 год.

23.Фармацевтична опіка болю голови. 3 год.

23. Клінічна фармакологія безрецептурних препаратів, що використовуються для симптоматичного лікування печії, нудоти, блювоти, закрепів, проносів. Небажані ефекти, особливості взаємодії. 3 год

24. Особливості фармакокінетики та фармакодинаміки ЛЗ у дітей різного віку, осіб похилого віку, вагітних та лактуючих жінок. 3год.

 

 

Всього 75 год.

 


Дата добавления: 2016-01-05; просмотров: 23; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!