Психологічні особливості судового процесу



Лекційне заняття №9

Тема 13/1 ПСИХОЛОГІЯ СУДОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

   План:

1. Психологічна характеристика судової діяльності.

2. Психологічні особливості судового процесу.

3. Психологія діяльності судді, прокурора, адвоката

 

Основні поняття: суд, судова справа, психологічна структура судової діяльності, передача справи суду, судовий розгляд, переконання, винесення вироку, виконання вироку

 

Навчальна мета: розкрити психологічні особливості судового процесу через психологічні особливості роботи їх учасників -- судді, прокурора, адвоката

 

Психологічна характеристика судової діяльності

Актуальність дослідження. Психологія відіграє важливу роль в організації усіх видів людської діяльності. Закономірності психіки індивіда багато в чому визначають не лише його здатність брати участь у суспільній праці, виконуючи при цьому найрізноманітніші функції залежно від посадових чи особистих устремлінь, але й можливість виконувати свою роботу відповідно до обраної професії. Сучасні дослідження професійних якостей і характеристик тієї чи іншої галузі діяльності людини дали змогу знайти комплекс психологічних показників, що дає можливість вивчати й виділяти у самостійні галузі знання такі на­уки, як інженерна, військова, космічна, медична психо­логія, психологія праці, мистецтва, спорту тощо.

Досліджуючи закономірності психічної діяльності людини у зв'язку з її професійною належністю (за не­обхідності або за покликанням), ми виявляємо її особли­вості, що сприяють, з одного боку, пізнанню організаційних основ виконуваних індивідом професійних функцій, а з іншого — удосконаленню організації цієї діяльності.У цьому аспекті значний інтерес становить така га­лузь суспільної діяльності людини, як судова діяльність.

Однією з основних психологічних характеристик судової діяльності є наявність владних повноважень.Наділення владою і можливість розпоряджатися нею відрізняють службові функції судді від функцій осіб, які здійснюють свою діяльність в інших галузях. Владне повноваження означає обов'язковість розпоряджень судді для окремих осіб і організацій.

Психологічний стан особи, яка наділена владою, обу­мовлюється насамперед високим ступенем відповідаль­ності, пов'язаної з її повноваженнями та їхнім застосу­ванням у кожному конкретному випадку. Самий факт застосування владного повноваження передбачає роз­в'язання ряду розумових завдань, які дають змогу визна­чити необхідність і розумність цього повноваження, його законну основу. Часто вирішення подібних завдань може мати кілька варіантів, і тому цей етап діяльності з психо­логічного погляду характеризується особливою напруженістю.

Психологічне ставлення особи до свого владного пов­новаження може бути різним. Розумне використання повноваження передбачає винесення обґрунтованого й обдуманого рішення щодо кожного факту його застосування. На практиці іноді спостерігаються дві негативні, протилежні за змістом тенденції. Одна з них полягає в надмірному розпорядженні своїми владними повнова­женнями, що спричиняє зловживання службовим стано­вищем чи знаходиться на межі останнього.

До наступної психологічної характеристики судової діяльності відносять дефіцит часу, який виражається в суворому часовому ре­жимі не лише загальних строків розслідування і судового розгляду, але і строків, пов'язаних із процесуальними ета­пами руху кримінальної справи. До психологічних харак­теристик він може належати тому, що саме час, який регу­лює ту чи іншу діяльність і визначає для неї суворий ре­жим, що психологічно впливає на людину, роблячи її працю більш напруженою. У цьому аспекті праця судді з урахуванням її інтелектуального характеру є одним із видів діяльності, що чітко обмежується часовими межами. .

Дефіцит часу у своїх вихідних передумовах охоплює три чинники, які мають різну соціальну, правову й особистісну структуру.

Перший з них — це кількість і ха­рактер злочинів, які мало піддаються заздалегідь вста­новлюваному обліку. Прогнозування у цій галузі поки що не дає змоги координувати плани судової ді­яльності з урахуванням його даних. Тому неоднакова кількість кримінальних справ, що знаходяться у прова­дженні у судді, створює певні і важкі для регу­лювання підстави для дефіциту часу.

 Другим чинником є правова регламентація термінів слідчої і судової діяльності. Вона обмежує дії слідчого і судді, створюючи тим самим умови для економії процесуальних засобів, раціо­нального планування розслідування і судового розгляду. Однак позитивні властивості дефіциту, визначені термінами, позначеними в кримінально-процесуальному законодавстві, нерідко зводяться нанівець значними переванта­женнями в роботі правоохоронних органів.

 І нарешті, третім чинником виступають особистісні якості судді, що належать до самоорганізації їхньої діяльно­сті, обумовленої багатьма моментами, наприклад, досві­дом роботи, професійною підготовкою, станом здоров'я тощо.

Розглянуті чинники, що створюють дефіцит часу, мо­жуть бути нівельовані чи цілком утратити негативні вла­стивості, якщо слідчий і суддя в організації своєї роботи враховують їх і, крім того, планують свою діяльність та­ким чином, щоб можна було уникнути негативних на­слідків дефіциту часу.

До числа психологічних якостей, що характеризують судову діяльность належить комунікабельність— це здатність особи до спілкування із широким за діапазоном соціальним середо­вищем. Комуніка­бельність учасників судової діяльності відрізняється від комунікабельності інших осіб, які виконують свої функції в найрізноманітніших галузях людської діяльності, насамперед своєю багатосторонністю, винятковим характером.

В основі комунікабельності судді, яка вияв­ляється зовні, у спілкуванні з особами, які потрапляють у сферу судочинства, лежить уміння встановлювати з ни­ми психологічний контакт. Психологічний контакт як почуття взаємної прихильності, яка викликається різни­ми обставинами (природними і штучно створюваними), звичайно є основою діяльної комунікабельності. Рівні контакту, як і його глибина і тривалість, різні і залежать від особи, з якою такий контакт необхідний, і від мети його встановлення. Так, контакт з обвинуваченим істот­но відрізняється від контакту зі свідком, контакт із підо­зрюваним — від контакту з потерпілим тощо.

Комунікабельність — риса, необхідна для органі­зації провадження окремих процесуальних дій. Особливість комунікабельності судді, прокурора, адвоката поля­гає в тому, що ця психологічна характеристика вимагає перевтілення. Необхідність перевтілення пояснюється важливістю встановлення психологічного контакту з усіма особами, які беруть участь у судочинстві.

Перевтілення певною мірою залежить від того емоційного фону, на якому відбувається спілкування. Сльози, відчай, каяття як вираження емоційного стану, або, навпаки, нахабство, впевненість у своїй правоті є тим фоном, на якому слідчий або суддя звичайно починає обирати роль, необхідну длявстановлення контакту з особою, яка бере участь у судочинстві.

Установлення психологічного контакту переслідує двояку мету: з одного боку, одержання інформації і створення для цього необхідних умов; з іншого — можливість і необхідність виконання виховних функцій стосовно осіб, з якими встановлюється контакт. Тому діяльність, пов'язана з установленням контакту, є над­звичайно складною в психологічному аспекті, оскільки передбачає одночасне виконання багатьох функцій (діагностику психологічного статусу, обрання власної ролі і поведінки, здійснення виховного впливу, вико­нання процесуальних обов'язків, оцінювання резуль­татів своїх дій).

Винятковий характер комунікабельності полягає в тому, що її метою є не тільки спілкування з людьми в процесі діяльності, а одержання інформації від зацікав­лених осіб і організація їхньої діяльності відповідно до цієї інформації. Якщо в інших галузях людської діяль­ності комунікабельність використовують для найкращої організації виробничих процесів і відносин людей, то в судово-слідчій практиці комунікабельність потрібна на­самперед для того, щоб одержати інформацію від осіб, тобто з метою здійснення ефективного пізнання. Таким чином, комунікабельність як психологічна характеристика сприяє перетворенню пізнавальної функції психо­логії в процесі розслідування і судового розгляду.

У діяльності, пов'язаній з розслідуванням злочинів і судовим розглядом, виникає безліч розумових завдань, що належать до різних напрямів роботи судді (виявлення доказів, формування висновків, які ґрунтуються на внутрішньому переконанні, організація окремих процесуальних дій та ін.), щоб ці завдання були вирішені ефективно й за найкоротший час.

Незважаючи на численність і різноманітність розу­мових завдань, є можливість виділити з них найбільш типові, властиві практично всім сторонам судової діяльності.

1. Завдання, пов'язані з виявленням доказової інфор­мації,їхня сутність — прогнозування можливих джерел інформації, виявлення шляхів їхнього одержання. При вирішенні таких завдань важливо встановити причинне відношення виявленого до події, розгляд якої становить сутність розслідування чи судового розгляду.

2. Завдання з висування слідчих і судових версійяк припущень, що визначають напрям розслідування і шля­хи пошуку істини в судовому розгляді. Такі завдання при розслідуванні злочину є складними, що обумовлено незначною кількістю доказів і необхідністю обґрунтову­вати висунуті припущення.

3. Завдання з оцінювання доказової інформації.Різ­номаніття розумових завдань передбачає оцінку доказо­вої інформації. Різні за своїм характером докази потребу­ють складної аналітичної роботи щодо розуміння їхньої сутності, відношення до справи, вірогідності. Особливо складною є оцінка тих до­казів, які отримані внаслідок вирішення так званих про­блемних завдань, розглянути які неможливо звичайни­ми формалізованими шляхами і які вимагають творчого мислення. При цьому важливо переборювати різного ро­ду «бар'єри» щодо існуючих залежностей і тенденцій у формуванні того чи іншого доказу.

4. Завдання з прийняття найважливіших рішень. Деякі завдання, розв'язувані в процесі судочинства, є найбільш значущими за своїм характером і обумовлені існуванням окремих етапів судочинства. Це насамперед завдання, пов'язані з порушенням кримінальної справи, притягненням особи як обвинуваченого, винесенням ви­року чи рішення, внесенням подань та ін.

До ще однієї психологічної характеристики судової діяльності є наявність негативних емоцій. Негативні емоціїв судовій діяльності обумовлені її об'єктом, а саме тим, що робота судді переважно пов'яза­на з розслідуванням і попередженням злочинів, судовим розглядом кримінальних і цивільних справ.

Висновок. Злочинні прояви викликають різко негативну оцінку суспільства. Насамперед аморальні, огидні дії осіб, які вчинили злочини, сам характер злочинного діяння, спосіб його вчинення не можуть не породжувати негатив­них емоцій і у слідчого та судді. Тому їхня діяльність, що здійснюється на фоні негативного емоційного впливу, з психологічного боку є надзвичайно складною. Негативні емоції створюють психологічну напруженість у роботі слідчих органів, котра може нівелюватися чинниками, що усувають чи притупляють цю напруженість.

Психологічні особливості судового процесу

При детальному підході розгляду психологічних особливостей судового процесу слід звернути увагу на психологічну структуру судової діяльності яка складається з пізнавальної, конструктивної та виховної діяльності суду. Проте, якщо на попередньому слідстві основною є пізнавальна діяльність, то в суді основною і визначальною стає конструктивна діяльність.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 22; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!