ТЕМА 15 НАДІЙНІСТЬ ЕЛЕКТРОПРИВОДІВ
Лекція 34 Загальні поняття. Показники надійності
Інтенсифікація технологічних процесів, підвищення продуктивності та точності роботи промислового устаткування нерозривно зв'язані з ускладненням загальної схеми автоматизації виробництва в цілому і електроприводу зокрема. В цих умовах на перший план висувається дуже важлива проблема забезпечення надійної роботи автоматизованого електроустаткування, вихід з ладу якого може призвести до випуску бракованої продукції, зниженню продуктивності праці, втратам сировини та енергії, зупинці, а іноді й до аварій робочих машин і механізмів, тобто до великих економічних втрат. Задача підвищення надійності ЕП є складною та комплексною проблемою, яка повинна розв’язуватися як на стадії проектування та виготовлення його елементів, так і при його монтажі й експлуатації.
Надійність – це властивість електроприводу виконувати необхідні функції, зберігаючи свої експлуатаційні показники та характеристики протягом заданого періоду часу. Надійність являє собою комплексну властивість, яка поєднує у собі поняття працездатності, безвідмовності, довговічності, ремонтопридатності та збереженості.
Працездатність являє собою стан електроприводу, при якому він здатний виконувати свої функції.
Безвідмовність – властивість електроприводу зберігати свою працездатність протягом визначеного часу. Подія, яка порушує працездатність ЕП, називається відмовленням. Відмовлення, яке самоусувається, називається збоєм.
|
|
Довговічність – властивість ЕП зберігати свою працездатність до граничного стану, коли його експлуатація стає неможливою за технічними або економічними причинами, умовами техніки безпеки або через необхідність капітального ремонту. Період часу від початку експлуатації до граничного стану називають терміном служби або наробітком ЕП.
Ремонтопридатність визначає пристосованість ЕП до попередження та виявлення несправностей і відмовлень та усуненню їх шляхом проведення ремонтів і технічного обслуговування.
Збереженість — властивість ЕП безперервно підтримувати свою працездатність протягом і після збереження та транспортування.
Основними кількісними показниками надійності є ймовірність безвідмовної роботи, інтенсивність відмовлень і середній наробіток до відмовлення.
Ймовірність безвідмовної роботи ρ (Τз) являє собою ймовірність того, що в межах зазначеного періоду часу Тз, відмовлення ЕП не виникне. Цей показник визначається відношенням числа ЕП, які безвідмовно пропрацювали до моменту часу Тз, до загального числа ЕП, працездатних у початковий момент.
|
|
Інтенсивність відмовлень λ(t) – це число відмовлень n(t) електроприводу в одиницю часу, віднесене до середнього числа Nt, електроприводів, працездатних до моменту часу
(15.1)
де — заданий відрізок часу.
ЕП являє собою сукупність (систему) взаємозалежних електричних і механічних пристроїв – двигуна, перетворювача, редуктора, схеми керування, кожний з яких має свій показник надійності. Надійність ЕП як системи характеризується потоком відмовлень , чисельно рівним сумі інтенсивності відмовлень його окремих пристроїв
(15.2)
За формулою (15.2) розраховується потік відмовлень і окремих пристроїв ЕП, які складаються, у свою чергу, з різних вузлів і елементів, що характеризуються своєю інтенсивністю відмовлень.
Відзначимо, що формула (15.2) справедлива для розрахунку потоку відмовлень системи з n елементів у випадку, коли відмовлення будь-якого з них призводить до відмовлення всієї системи в цілому. Таке з'єднання елементів одержало назву логічно послідовного або основного. Крім того, існує логічно паралельне з'єднання елементів (вузлів, блоків, пристроїв), коли вихід з ладу одного з них не призводить до відмовлення системи в цілому.
|
|
Зв'язок імовірності безвідмовної роботи ρ (Тз,) і потоку відмовлень визначається
(15.3)
Середній наробіток до відмовлення Т0 – це математичне очікування наробітку ЕП до першого відмовлення (може бути визначена за потоком відмовлень)
(15.4)
Формули (15.2) — (15.4) дозволяють виконати розрахунок надійності ЕП, якщо відомі початкові дані – склад ЕП, режим і умови його роботи та інтенсивності відмовлень його компонент. Однак при практичних розрахунках надійності виникають труднощі через відсутність достовірних даних про λі для великої номенклатури елементів, вузлів і пристроїв ЕП. Вихід з цього положення дає застосування, так називаного, коефіцієнтного методу, який широко використовується при розрахунку надійності ЕП.
Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 1648; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!