ЗМІСТ ГРАФІЧНОГО МАТЕРІАЛУ КУРСОВОГО ПРОЕКТУ.
На першому аркуші графічної частини курсового проекту навести план гірничих робіт у кар’єрі на базі умовного родовища, при розкритих п’яти робочих горизонтах, на якому вказати:
– висотні позначки горизонтів гірничих робіт;
– систему капітальних траншей, згідно з прийнятою в проекті схемою розкриття;
– транспортні комунікації від поверхні до кожного екскаваторного вибою,
– виймальне обладнання у вибоях.
Рекомендований масштаб креслення – 1:2000, 1:5000.
На другому аркуші навести:
– характерний поперечний розріз умовного родовища з наведенням кінцевих контурів кар’єру (згідно з розрахунками, виконаними у 2 та 3 розділах розрахунково-пояснювальної записки) на якому згідно заданого варіанту напрямку пониження гірничих робіт вказати положення робіт в кар’єрі при розкритті принаймні чотирьох добувних горизонтів (чверть аркуша; рекомендований масштаб креслення – 1:1000, 1:2000);
– схему зарядів вибухових свердловин, схему комутації свердловин на блоці (чверть аркуша, рекомендований масштаб креслення – 1:100, 1:200);
– креслення робочої площадки в кар’єрі при роботі екскаватора торцевим та тупиковим вибоєм (план та переріз) – чверть аркуша; рекомендований масштаб креслення – 1:500;
– план та переріз відвалоутворення при транспортуванні розкривних порід автомобільним та залізничним транспортом (на кресленні з обраною схемою відвалоутворення вказати розміри) – чверть аркуша; рекомендований масштаб креслення – 1:500;
|
|
При виконанні креслень користуватись Додатками 2 та 3, в яких для наочності наведено приклади виконання графічної частини.
ПОЯСНЕННЯ ДО ВИКОНАННЯ РОЗДІЛІВ КУРСОВОГО ПРОЕКТУ
Вступ.
Інформацію про сутність, особливості та перспективи розвитку відкритого способу розробки навести згідно літератури рекомендованої у п. 7 методичних вказівок.
Мета та задачі проектування наведені в п. 1 Методичних вказівок.
Коротку геологічну характеристику умовного родовища відобразити наступним чином (замість позначень у скобках підставити вихідні данні за варіантом – Додаток 4):
Родовище має форму покладу з нормальною потужністю (mн, м), падінням (α,°), протяжністю (L, м). Відмітка денної поверхні (± Х м).
Будова товщі гірських порід в межах кар’єрного поля наступна:
– товща покриваючих поклад розкривних порід представлена м’якими та рихлими розкривними породами міцністю (fн) та густиною (ρн, т/м3);
– корисна копалина представлена скельними породами міцністю (fкк) та густиною (ρкк, т/м3);
– вміщуючі розкривні породи міцністю (fрп) та густиною (ρрп, т/м3).
Проектна потужність кар’єру, що проектується дорівнює (Акк, млн.т/рік), при проектних втратах корисної копалини (Кп, %), ширина кар’єру по підошві (Шд, м).
|
|
Розділ 1. Загальна організація відкритих гірничих робіт.
1) Знаходимо кінцеву глибину кар’єру за наближеним розрахунком:
,
де – горизонтальна потужність покладу;
– периметр кар’єра по підошві ( );
– площа кар’єру по підошві.
2) Обсяг запасів корисної копалини у проектних контурах кар’єру знаходимо за формулою (рис. 1):
,
де S1 та S2, відповідно, площа залишеної з висячого та лежачого боків корисної копалини при розташуванні підошви кар’єру всередині покладу:
; ,
де х – відстань від нижнього контуру кар’єра до лежачого боку покладу, яка визначається за формулою:
.
Рис. 1. Схема до розрахунку середнього промислового коефіцієнту розкриву.
3) Величина балансових запасів корисної копалини в контурах кар’єра дорівнює:
т.
4) Промислові запаси корисної копалини:
т.
5) Об’єм гірської маси в контурах кар’єра:
.
6) Об’єм розкриву в кінцевих контурах кар’єру:
7) Середній промисловий коефіцієнт розкриву:
.
8) Визначаємо орієнтовний термін експлуатації кар’єру з потужністю по корисній копалині, що дорівнює проектній:
|
|
.
9) Визначаємо об’єм наносів у контурах кар’єру:
,
де , м2 – площа підошви наносів в контурах кар’єру,
а – ширина підошви наносів в контурах кар’єру,
– периметр наносів по підошві.
10) Визначаємо обсяг розкриву по вміщуючих скельних породах:
.
11) Визначаємо коефіцієнти розкриву кар’єру по наносах та скельних породах:
; .
12) Продуктивність кар’єра по наносах та скельному розкриву відповідно складе:
млн.т/рік; млн.т/рік;
13) Визначаємо місячну, добову та змінну продуктивність роботи кар’єру по корисній копалині, скельному розкриву та наносах. В загальному випадку обсяги корисної копалини та розкривних порід, що необхідно вийняти за визначений період роботи кар’єра визначаються режимом гірничих робіт, який, в свою чергу, визначається шляхом гірничо-геометричного аналізу кар’єрного поля (наприклад, на основі характерного геологічного розрізу покладу в межах кар’єрного поля). В даному курсовому проекті не ставиться мета обґрунтування режиму роботи кар’єру шляхом гірничо-геометричного аналізу, тому пропонується для подальших наближених розрахунків прийняти наступні параметри:
- робота бурової дільниці в ( = 2 або 3) зміни за добу по ( = 8 або 12 годин), виймальна транспортна та відвальна дільниці працюють в (2 або 3) зміни за добу по (8 або 12 годин);
|
|
- кількість робочих діб на рік = 350 (без врахування загальнодержавних свят) або = 280 (при зупиненні роботи кар’єру в зимній період).
Для зручності подальших розрахунків переводимо продуктивність кар’єру по корисній копалині, скельному розкриву та наносах в м3:
; ; .
Тоді місячна, добова та змінна продуктивність кар’єра по різновидах гірських порід складе:
; ; .
; ; .
; ; .
Розділ 2. Розкриття та система розробки умовного родовища.
Розкриття родовища полягає в забезпеченні транспортного зв’язку робочих горизонтів кар’єру з поверхнею шляхом проведення спеціальних гірничих виробок, якими на відкритих розробках частіше за все є траншеї. В окремих випадках для розкриття родовища можуть використовувати шахтні стволи або штольні.
При виборі способу розкриття враховується наступні чинники:
– елементи залягання родовища;
– інженерно-геологічні умови залягання родовища;
– гірничотехнічні умови.
Елементи залягання родовища, а саме: глибина, кут падіння та форма покладу суттєво впливають на спосіб розкриття. Горизонтальні та похилі пласти з неглибоким заляганням звичайно розкривають траншеями, які розташовуються за межами контуру кар’єру, тоді як похилі та круті поклади корисних копалин з великою глибиною залягання розкривають траншеями, які розташовуються по можливості у межах кар’єрного поля.
Інженерно-геологічні умови під час вибору способу розкриття родовища впливають головним чином на розташування капітальних траншей. Їх розташовують в найбільш стійких породах з найменшою обводненістю.
До гірничотехнічних умов, які впливають на розкриття кар’єрного поля, відносять: прийняту систему розробки та її параметри, обсяги переміщуваних вантажів та інше. При переміщенні гірських порід з кар’єру стрічковими конвеєрами або похилими канатними підйомниками родовище розкривають крутими траншеями, при використанні залізничного або автомобільного транспорту похил траншей звичайно невеликий (40 - 120‰). Похил крутих траншей може досягати 18 - 45º. Вони призначені для конвеєрних установок або канатних підйомників.
Траншеями називаються відкриті гірничі вироблення трапецієподібного перетину та значної довжини. З боків траншеї обмежені бортами, а знизу – підошвою. За призначенням розрізняють капітальні, розрізні та спеціальні траншеї.
Основними параметрами капітальної траншеї є її продовжній уклін, довжина та ширина знизу, кути укосів бортів та об’єм (Рис. 2).
Рис. 2. Загальний вигляд (а) та план (б) капітальної траншеї.
Капітальні траншеї – відкриті похилі гірничі виробки, призначені для розкриття робочих горизонтів та розміщення в них транспортних комунікацій.
Довжина капітальної траншеї Lт визначається її кінцевою глибиною та величиною поздовжнього похилу:
,
де Н – кінцева глибина траншеї (висота уступу), м; і – величина поздовжнього похилу, ‰.
Ширину траншеї знизу встановлюють згідно з параметрами прохідницького обладнання та способами проходки, а також в залежності від виду транспорту, кількості стрічок руху, схеми обміну транспорту при навантаженні у вибоях тощо.
Проведення траншей механічними лопатами з навантаженням у залізничний транспорт не завжди можна вважати доцільним: при нижньому навантаженні у вагони знижується ефективність роботи екскаватора та його використання у часі робочої зміни. Вказаного недоліку можна уникнути при навантаженні у залізничний транспорт, що розташований на верхній площадці уступу, але в цьому випадку траншею доведеться проходити пошарово, причому товщина кожного шару складатиме всього лише 3-4 метри.
Більш доцільним вважається при проведенні траншей механічними лопатами використовувати автомобільний транспорт з нижнім навантаженням, так як маневреність автосамоскидів забезпечує високу ефективність роботи екскаваторів.
Використання автотранспорту для проведення траншей може бути доцільним навіть тоді, коли він не використовується в процесі експлуатації.
Автосамоскиди під навантаження подають за наступними схемами (рис. 3):
Рис. 3. Рекмендовані для курсового проектування схеми подання автотранспорту під навантаження при проведенні траншей.
Ширина траншеї по підошві у цьому випадку складе:
– при кільцевій схемі розвороту автосамоскидів (рис. 3а);
– при тупиковій схемі подання автосамоскидів під навантаження (рис. 3б),
де та – відповідно довжина та ширина автосамоскида, м;
– радіус його розвороту, м;
С – зазор між автосамоскидом та бортом траншеї (2-3 м).
Кути укосів бортів капітальних траншей приймають в залежності від терміну служби траншей та властивостей гірських порід. Кут укосу траншеї, яка пройдена у м’яких, щільних та напівскельних породах, приймається не більше величини кута природного укосу, а у скельних породах – до 50 - 65º.
Розрізна траншея є продовженням капітальної траншеї (Рис. 4). Її проводять на кожному горизонті для створення початкового фронту робіт на уступі. Після проведення розрізної траншеї один або обидва її борти розробляють і по мірі розвитку гірничих робіт на уступі розрізна траншея як гірнича виробка перестає існувати.
Розрізну траншею проводять горизонтально або з невеликим похилом (3 - 5º)для стікання води. Глибина розрізної траншеї дорівнює висоті уступу який готується до роботи, довжина її залежить від довжини фронту робіт на уступі, а ширина знизу визначається параметрами прохідницького обладнання і способом проходки. Кут укосу розрізної траншеї приймається рівним куту укосу уступу.
Об’єм капітальної (в’їзної) траншеї визначається за формулою:
Об’єм розрізної траншеї визначається як об’єм прямої призми, у підставі якої лежить трапеція:
де – довжина траншеї, м.
Рис. 4. Загальний вигляд (а) та розріз (б) капітальної та розрізної траншеї:
Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 1552; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!