Поняття і загальна характеристика правової культури



 Правова культура суспільства — це різновид загальної культу­ри, який становить систему цінностей, що досягнуті людством у галузі права і стосується правової реальності даного суспільства. Систему цінностей в галузі права, що існують в реальному функціонуванні в суспільстві, назива­ють правовою реальністю.

Правова культура відображає такі зрізи правової реальності (правової системи):

1) Структурно-функціональний зріз уможливлює розкриття ста­тики (структурного аспекту) і динаміки (функціонального аспе­кту) правової культури. Структурний аспект (статика) правової культури характеризує її склад, внутрішню будову; функціональ­ний (динаміка) — виникнення, розвиток і взаємодію елементів правової культури між собою і з іншими соціальними явищами, насамперед моральною, політичною та іншою культурами.

2) Аксеологічний (ціннісний) зріз розкриває систему цінностей, створених у ході розвитку суспільства і накопичених людством в галузі права, тобто все те, що належить до правового прогресу.

Правова культура суспільства — це різновид загальної культу­ри, який становить систему цінностей, що досягнуті людством у галузі права і стосується правової реальності даного суспільства. Систему цінностей в галузі права, що існують в реальному функціонуванні в суспільстві, назива­ють правовою реальністю. Залежно від носія структури правової культури її поділяють на: правову культуру суспільства; правову культуру соціальної групи, правову культуру особи. 

Правова культура особи — це обумовлені правовою культу­рою суспільства ступінь і характер прогресивно-правового роз­витку особи, які забезпечують її правомірну діяльність. Правова культура особи включає: 1) знання законодавства (інтелектуальний зріз). Поінформо­ваність була і залишається важливим каналом формування юри­дичне зрілої особи; 2) переконаність у необхідності і соціальній корисності зако­нів і підзаконних актів (емоційно-психологічний зріз); 3) уміння користуватися правовим інструментарієм — зако­нами та іншими актами — у практичній діяльності (поведінковий зріз).

Структура правової культури суспільства включає:

1) культуру правосвідомості — високий рівень правосвідомос­ті, що містить оцінку закону з позицій справедливості, прав людини;

2) культуру правової поведінки — правову активність грома­дян, яка виражається в правомірній поведінці; 3) культуру юридичної практики — ефективну діяльність зако­нодавчих, судових, правозастосовних, правоохоронних органів.

Функціїправової культури це основні напрямки осягнення правових цінностей — вітчизняних і світових. Основними функціями правової культури є: 1)пізнавальна — засвоєння правової спадщини минулого і сьогодення — вітчизняної та іноземної; 2) регулятивна — забезпечення ефективного функціонування всіх елементів правової системи і створення непохитного право­порядку; 3) нормативно-аксеологічна — оцінка поведінки особи, рівня розвитку законодавства, стану законності і правопорядку відпо­відно до норм права держави і міжнародних стандартів.

Правове регулювання як різновид правового впливу на суспільні відносини.

Правове регулювання — це дія права на суспільні відносини за допомогою певних юридич­них засобів, через систему яких і забезпечується розвиток цих відносин у рамках і напрямах, визначених нормами права. Ознаки правового регулювання: 1) правове регулювання — різновид соціального регулювання; 2) за допомогою правового регулювання відносини між су­б'єктами набувають певної правової форми, яка має споконвічно державно-владний характер, тобто в юридичних нормах дер­жава вказує міру можливої та належної поведінки; 3) правове регулювання має конкретний характер, тому що завжди пов'язане з реальними відносинами; 4) правове регулювання має цілеспрямований характер — спрямоване на задоволення законних інтересів суб'єктів права; 5) правове регулювання здійснюється за допомогою право­вих засобів, які забезпечують його ефективність; 6) правове регулювання гарантує доведення норм права до їх виконання. Предмет правового регулювання – це це сукупність якісно однорідних відносин у певній сфері суспільного життя, що врегульвані за до допомогою правових норм.


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 533; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!