Методика роботи редактора над листівками різних видів



Діапазон роботи редактора над листівкою достатньо широкий і відповідальний: розробити концепцію, узгодити графічне «обличчя»/концепцію листівки, знайти художника чи фотографа, перевірити фактичний матеріал (власні назви, дати).

Редактору необхідно знати і розуміти визначальні особливості листівок для того, щоб осягнути методику редакторської підготовки продукту.

Кожне видання мусить створюватися не для безликого і хаотичного «репертуару» чи «асортименту», а для певного маркетингово обґрунтованого сегмента споживачів. Листівки – видання, що претендують на заповнення особливої видавничої ніші (філокартистської, мистецької) та на задоволення утилітарних (комунікаційних), естетичних, культурних, духовних потреб сегмента споживачів регіонального, національного та світового рівнів. Орієнтація у цьому видавничому сегменті є однією із вимог до фахової компетентності редактора і видавця філокартистської продукції зокрема.

Зображення є домінантним елементом видання. Зображення у листівці – це своєрідний текст, інформаційний «меседж», який інтерпретується візуальними художніми засобами. Тому зображення мають бути максимально якісними, візуально виразними і виграшними в плані зображальних можливостей (стилізація, монтаж, обдуманий ракурс, вигідний період пори року і доби зйомки і. т. д.). Якісне художньо-технічне оформлення та високоякісне поліграфічне виконання є запорукою успіху листівки на видавничому ринку. Наголосимо, що у листівці зображальні елементи виступають самостійним елементом з власним змістом, тому редактору слід бути уважним до якості зображального матеріалу, зображальних оригніалів, відповідності запланованому поліграфічного відтворенню.

Особливої уваги редактора потребує розробка дизайну листівки, її композиція, ритміка – внутрішня енергетика видання (нагадаймо, що філософія листівки – «приносити радість і задоволення»); розгорнутість концепції видання через якісне і естетично виразне зображення, яке у площині видання стає особливим художнім еквівалентом дійсності. До реалізації серйозних проектів листівок залучаються професійні кадри – дизайнери, художники, фотографи, кі розробляють і створюють автохтонні (оригінальні) зображення для конкретного видання. Як зазначає директор видавництва «Арт і Дизайн» Тетяна Щелкова, технологія виготовлення листівки – це «складний синтез виробничого і маркетингового планування і, зрозуміло, творчості…»[7].

Важливо враховувати цільове призначення листівки. Зазвичай, створюють комплект листівок, серію, тому варто подбати про своєрідну художньо виразну уніфікацію в оформленні, вираженні ідеї проекту, що забезпечить впізнаваність видання та його інформаційний і комерційний успіх.

Редактор повинен оволодіти технікою ранжування змістового наповнення листівки/листівок (якщо мова йде про комплектне видання): поділ тексту на основний і додатковий. Основний текст у листівці залежить від цільового призначення і конкретного типу листівки: наприклад, привітальний текст у привітальних листівках (поетичний або прозовий) покликаний.

Додатковий текст як експлікація до репродукцій картин, скульптурних витворів та архітектури у репродукційних листівках є обов’язковим елементом. Тому що важливим є максимально увиразнити художню цінність зображуваного (зображення є головним елементом і водночас «текстом»). Проінформувати про важливі факти, пов’язані із цим витвором мистецтва.

У фотолистівці допоміжний текст складатиме інформація про фотографа, техніку зйомки, фактичні відомості про зйомку (фактична назва зображуваного, рік, місяць, день, час – все залежатиме від ідейного задуму), поетична назва листівки (віршований або прозовий афористичний вислів), головний атракт уваги – фотографія, текст – інформація, яка доповнюватиме споглядання і процес осмислення фотографії.

Якщо листівки вкладаються у футляр, то редактор пропрацювує його художньо-технічне оформлення в єдиному концептуально-стильовому ключі, що й листівки; готує апарат видання (вихідні відомості, анотацію чи передмову – її автором може бути філокартист чи історик, дизайнер або науковець, письменник; детальну номенклатуру вміщених у комплект листівок).

Така специфіка висуває до редактора, крім загальних (фахові вимоги до редактора вичерпно представлені у посібнику М.Тимошика «Книга для автора, редактора, видавця», с. 204-208), ще й особливі вимоги:

наявність естетичного і художнього смаку;

знання основ дизайну та комп’ютерної графіки;

вільна орієнтація в мистецтві – теорії, історії, напрямах і стилях;

володіння основами образотворчого мистецтва;

загальна ерудиція у видавничих тенденціях, зокрема у сегменті ізовидань;

вміння концептуально мислити (листівка – видавничий продукт, який є предметом матеріальної і духовної культури, потенційно створений для вічності).

Редакційно-видавничий процесс – це сукупність обумовлених видавничою практикою послідовних дій фахівців, спрямованих на підготовку і випуск у світ того чи іншого виду видавничої продукції. Редакційно-видавничий процес складається з кількох етапів: підготовчий (пошук потрібного автора та оригіналу), редакційний (рецензування, перше читання, літературне редагування, технічне редагування, верстка, читання верстки, виведення верстки на папір, звірка, виведення оригінал-макета на плівки, художнє оформлення), виробничий (поліграфія), маркетинговий (реалізація).

            Підготовчий етап.Підготовчий етап у процесі створення листівки є одним із визначальних, тому що народжується концепція інформаційного продукту, розвивається задум оформлення – дизайну, обговорююється доцільність випуску видання з огляду на комерційні, інформаційні, естетичні, утилітарні функції, які буде спроможний виконувати розроблюваний продукт. Народження і формування задуму; перетворення задуму в проект оформлення; перетворення проекту в модель оформлення – макет – традиційна покрокова стратегія створення листівки, яка включає такі компоненти:

порядок роботи редактора з автором/художником/фотографом/дизайнером;

документи, необхідні для початку роботи з рукописом (це може бути вже розроблений макет видання, набір зображального ряду – фотографії, репродукції, ескізи малюнків, рукотворних листівок, і, звичайно, текстове наповнення, яке планується заздалегідь як обов’язковий елемент художньо-естетичного ансамблю);

авторська заявка, план-проспект, анотація (проект видання);

з’ясування «комплектності оригіналу»;

загальні вимоги до авторського оригіналу – текстового і зображального;

технічні вимоги до ілюстративних матеріалів оригіналу (узгоджуються з метою організації швидкого і якісного виробничого етапу створення листівки, залежно від поліграфічних вимог до відторення підшуковується відповідне видавничо-поліграфічне підприємство, яке і пропонує ці технічні вимоги).

        На початку підготовки до друку кожного видання редакторові важливо уявити коло потенційних читачів (покупців, споживачів) нового видавничого продукту. Концепція філокартистського продукту потребує оригінальних і свіжих ідей, системного вивчення потреб споживачів (як засвідчують дослідження маркетологів в психологів, попит на привітальні листівки завжди є стабільним, незалежним від пори року, привітальні листівки тематичного спрямування – новорічні, великодні, до 8 березня – є актуальними в конкретний період року) і уважного вивчення продукції, яка вже існує на видавничому ринку. Йдеться про розв’язання цілого комплексу організаційних і творчих питань: крім чіткого з’ясування потенційної цільової аудиторії, передбачуваного попиту на філокартистському ринку, важливим аспектом є оцінка економічних можливостей видавництва щодо забезпечення якості майбутнього видання, створення спеціального творчого колективу (художник, дизайнер, редактор). Серед творчих  питань найважливішими є формування графічної концепції видання. Художня виразність, естетична довершеність і абсолютність позитивного впливу на споживача – вимоги до зображення у листівці.

        До споживчих властивостей листівки, які має врахувати розробник концепції і максимально їх актуалізувати під час видавничого втілення продукту, належать: практична корисність видання (рівень задоволення потреб покупця і адресата), естетична й художня довершеність, універсальність текстового наповнення (відповідність привітального тексту характеру людину, для якої купується листівка), єдність змісту і форми листівки, оптимальність параметрів «ціна-якість», зручність в експлуатації (сучасні видавництва пропонують листівки нетрадиційних форматів, іноді громіздкі привітальні листівки, окрім великого розміру, інших оригінальних виявів не мають), раціональність матеріальної конструкції, досконалість поліграфічного виконання, можливість експонувати листівку чи зберігати її у естетично привабливому футлярі чи іншому пакованні.

        Потенційні споживачі листівок – надзвичайно строката аудиторія з найрізноманітнішими потребами і часом парадоксальними вимогами до продукції. Слід пам’ятати, що у виборі листівки потенційний споживач актуалізує двовимірну систему вимог до якості продукту: 1) особисті вимоги; 2) вимоги людини, якій адресується листівка.

        Рецептивна стратегія листівки, яку розробляють дизайнер, художник і редактор, повинна враховувати цей нюанс для того, щоб максимально задовольнити споживачів і створити до того ж комерційно вигідний проект.

        Класифікація споживачів листівок: традиціоналісти (прихильники аскетичних листівок, традиційних за форматом, із класичною флоральною тематикою, які виконують усі необхідні утилітарні функції), елітаристи (у виборі керуються неповторністю і свіжістю художнього задуму листівки, звертають увагу на оригінальністю її матеріальної конструкції та поліграфічного відтворення), флегматики (байдужі до дизайну, обирають перше-ліпше).

            Редакційний етап. Етапи редагування листівкивідповідають традиційним, протемають свої особливості.

Перше, наскрізне, «читання» – дає змогу редакторові визначити міру свого майбутнього втручання в текст (основний, допоміжний чи текст апарату видання), концепцію видання, зокрема у генеральну зображальну лінію, види і кількість правок (особливу увагу слід звернути на фактаж листівок і потребу в його перевірці).

Доведення (спільно з автором/художником/фотографом) оригіналу до комплектності (листівка – цілісний художній ансамбль; якщо мова йде про комплектне видання, то редактору необхідно врахувати цей нюанс і витримати цілісність вираження задуму видавничого продукту); комплектність листівки – наявність певної кількості одиниць продукту (10, 12, 16 листівок в комплекті і відповідно – редакторський аналіз кожної листівки та аналіз футляра, в якому зберігатимуться листівки).

Робота над структурою (архітектонікою) листівки передбачає визначення всіх структурних елементів видання, їх композиційного розташування, синтезування зображення/зображень і тексту, співдію домінуючого зображення із декоративними компонентами, оптимальність розміщення функціональних компонентів видання – місця для створення повідомлення, адресні елементи (місце для координат отримувача і відправника), місце для марки/марок (якщо це поштова листівка); визначення шрифтової політики видання та її відповідності загальній концепції проекту.

Робота над заголовками – у листівці важко знайти заголовки у традиційному розумінні; заголовок у листівці – це, зазвичай, її назва, ім’я (метафора, квінтесенція змісту і форми, вираження сакрального через слово у тісній проекції на зображення); підписи до зображень за своєю конденсованістю і інформаційною важливістю потребують уважної редакторської роботи, адже вони виконують додаткові, концептуально важливі функції – створють кумунікаційне обрамлення видання. Важливе значення має визначення місця розташування заголовку. Розробка шрифтового оформлення заголовків зумовлюється типологічними особливостіми листівок: у привітальних листівках шрифтове акцентування заголовків є доцільним і обов’язковим: надписи виступають головним інформатором про свято, з яким вітають людину. Зазвичай у привітальних листівках використовують акцидентні шрифти[8], шрифти із виразним оригінальним художнім накресленням; для набору тексту привітання підбирають шрифт і накреслення, яке відповідає загальному художньому оформленню листівки та яке доповнює головний напис.

Робота над фактажем листівки: перевірка власних назв – імен, назв міст, країн, населених пунктів, музеїв, де зберігаються оригінали, вітворені в репродукціях, прізвища та імена авторів – художників, скульпторів, фотографів, колекціонерів, назви видавництва (відповідність правопису національної мови та адекватний переклад іноземними мовами, якщо це входить у концепцію видання), дат (рік створення твору мистецтва, рік перевидання комплекту, перевірка присвят – наприклад, листівка із надписом «До 80-річчя факультету філології та журналістики» і т.п.), тираж, серія.

Визначення єдиного стилю подання тексту і зображення; дотримання уніфікації у дизайні і стильових рішеннях комплектного видання, що забезпечить його цілісність, внутрішню викінченість і впізнаваність.

Робота із вступною та службовою частинами видання (якщо це комплектне видання).

Редакційна правка (із застосуванням різних видів редагування): сутність правки полягає в тому, що в тексті (окремих словах, реченнях, а то й фрагментах тексту) редактор може здійснювати: заміни; вставляння; видалення; переставлення; скорочення; перероблення. Редактор займається редагуванням забраження/зображень, що передбачає корекцію розмірів, кольорів, можливе масштабування зображення чи зображень (у разі використання технології ізомонтажу), заміну одних зображень іншими, зміну стилізації чи техніки виконання. Художньо-технічне редагування – головний вид редагування листівок. Процес художнього редагування передбачає: замовлення художнього оформлення видання (у відповідності до концепції видання з’ясовується характер зображуваного, вид зображення, техніка виконання, особливості стилізації, ритміки, композиції); оцінку ескізів і пробних відбитків та елементів художнього оформлення елементів видання (домінуюче зображення, декоративні елементи – орнаментальні та фонові), а також змістову відповідність видання художньому та поліграфічному оформленню. Технічне редагування передбачає детальне втілення в матеріалі художнього і графічного задуму видання. Воно включає: технічні параметри складання й верстки (тексту і зображення); шрифтову палітру складання; величину та гарнітуру шрифтів основного і додаткового тексту; відступи; спуски.

Виробничий етап

варіанти підготовки майбутнього видання до набору і верстки;

рукописний (паперовий) і екранний (комп’ютерний) способи редагування: полюси і мінуси;

сучасний процес обробки оригіналу (4 функції);

шляхи введення тексту в комп’ютер;

процес форматування і верстки;

порядок проходження версток;

порядок роботи з плівками.

Маркетинговий етап

логістика картографічного ринку – національного та світового;

розробка актуальної, оригінальної концепції;

виразна естетична складова та досконале матеріально-поліграфічне втілення;

прив’язаність до конкретного свята, події;

підсилення універсальності листівки.

Найтиповіші помилки у роботі над листівками:

фактичні помилки;

стилістичні помилки у тексті;

невідповідність дизайну листівки характеру об’єкту зображення та загальній концепції видання;

невиразна графічна концепція видання (шрифтове оформлення, невиразність або несумісність з основним зображенням декоративних елементів чи фонових орнаментів/зображень, порушення правил симетрії, гармонії та естечного);

пропущені елементи вихідних відомостей або оформлення не за стандартом,

неякісні зображення (деформовані, нечіткі, з порушенням                 горизонту, ритму, законів композиції – цілісності, контрастів, відсутність або невиразність сюжетно-композиційного центру і. т. д.);

невідповідність гами кольорів;

неуніфікованість в оформленні листівок у комплекті.

Отже, щоб отримати якісне друковане видання, потрібно, щоб всі попередні етапи були сумлінно реалізованими.

 

                                               Висновок

Потенційні споживачі листівок – надзвичайно строката аудиторія з найрізноманітнішими потребами і часом парадоксальними вимогами до продукції. Слід пам’ятати, що у виборі листівки потенційний споживач актуалізує двовимірну систему вимог до якості продукту: 1) особисті вимоги; 2) вимоги людини, якій адресується листівка.
Важливо враховувати цільове призначення листівки. Зазвичай, створюють комплект листівок, серію, тому варто подбати про своєрідну художньо виразну уніфікацію в оформленні, вираженні ідеї проекту, що забезпечить впізнаваність видання та його інформаційний і комерційний успіх.
В даному випадку листівка буде вітальною, розрахована на масову аудиторію. На обкладинці буде зображене повно форматне яскраве зображення, яке буде відповідати змісту основного тексту листівки, також буде міститись привітальний текст, фото адресата, тобто тієї людини, яку поздоровляють, а також вихідні відомості, такі як автор, художник чи фотограф, видавництво, назва серії, тираж та додаткові відмітки.

 


.

.

.

.

.

.

 

.

 


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 834; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!