Типологічна парадигма листівок. Типологічна парадигма листівок надзвичайно строката, що зумовлено властивістю листівок синтезувати різні



 

Типологічна парадигма листівок надзвичайно строката, що зумовлено властивістю листівок синтезувати різні, часом віддалені один від одного об’єкти дійсності та засоби їх візуально-художнього моделювання, а також спроможністю відгукуватися на різноманітні грані людського буття. В основі класифікації цього виду видань лежить діалектико-логічний принцип об’єднання і виокремлення тематичних груп листівок. Підкреслимо, що для листівок є притаманною інтеграція декількох видів: наприклад, музична листівка, привітальна із зображенням флори.

Специфіку типологічної парадигми листівок редактору важливо з’ясувати для того, щоб на якісному фаховому рівні створити інформаційний продукт, який відповідатиме потребам найвимогливішого покупця або поціновувача філокартистської продукції.

1. За цільовим призначенням:

вітальні:день народження, день ангела, одруження, народження дитини, початок або завершення школи, професійне свято, релігійне або язичницьке свято, національне свято

сувенірні:як згадка про місто, країну, подію, подрож.

інформаційні: запрошення.

рекламні:суто рекламні, політичні, соціальні.

корпоративні:інформаційні, рекламні, благодійні.

театральні:зображення декорацій до вистави або ескізи театральних костюмів, портрети акторів, листівка з функцією театральної програмки.

виставкові:

Художні

поштові:поштівка, поштова картка, відкритий лист.

2. За технологією виготовлення:

3. За тематикою зображуваного:

Видові або типажно-побутові, етнографічні, краєзнавчі; спорт, дозвілля, автотранспорт, урбаністичні, пасторальні,

політичні і військово-патріотичні;

флора і фауна;

дитяча тематика: жанрове розмаїття дитячих листівок зумовлене особливістю предметного і внутрішнього світу дитини. Виокремлюються такі тематичні види: пізнавальні листівки (листівки-ребуси, листівки-загадки, листівки-пісенники, листівки-панорами, листівка-абетка), листівки із зображенням дітей, казкових героїв, письменників, флори і фауни, іграшок, видові (професії, хобі, природа, культура).

мистецтво (його види): живопис, архітектура і т.п.

порнографія

діаграмно-схематичні – стилізовані і художньо презентабельні зображення карт міст, країн.

За жанром зображуваного: репродукційні, оригінальні, пейзаж, портрет

Сатиричні та гумористичні.

Ігрові – листівки-ребуси, листівки-загадки, листівки-пісенники, листівки-панорами, листівка-абетка.

Архітектоніка листівок: художньо-естетичний та функціональний аспекти

Архітектоніка друкованого видання – візуально виражена в художньому оздобленні система елементів видання, логічно-осмислена структура тексту, композиція тексту і зображення.

Архітектоніка властива будь-якому художньому твору і виданню в цілому. Вона виражається у логічному структуруванні компонентів видання.

У листівці архітектоніка проявляється передусім у синтезі ілюстративних, текстових та інших елементів (декоративних, службових), які присутні на продукті. Специфіка їх розміщення полягає в існуванні закріплених за деякими елементами частин видання.

Логотип – це обов’язкове представлення компанії, видавництва, компактний візуальний образ, бренд, найважливіший елемент її фірмового стилю. Розташовується на звороті листівки.

Вихідні відомості видання – сукупність даних, які характеризують видання і призначені для його оформлення, інформування споживача, бібліографічного опрацювання і статистичного обліку. Кожен примірник видання повинен містити вихідні відомості (назва листівки або серії, рік, тираж, прізвища та імена фотографа, художника, призвіще та ім’я автора проекту, замовника, присвята). За стандартом вимоги до оформлення вихідних відомостей листівок такі:

Декоративні елементи в оформленні листівки виконують функцію оздоблення видання. Вони виділяють або відокремлюють одні структурні частини видання від інших, групують окремі матеріали, художньо увиразнюють продукт, створюють ефект візуального обрамлення. Їх присутність на листівці передбачається під час розробки проекту видання, узгоджується техніка виконання, виставляються акценти на стильовій виражальності і т.п.

Можливі режесурні композиції листівки:

    Ілюстративна частина                                                            Адресна частина                                         

Рис.1. Архітектоніка класичної листівки (поштова листівка)

1. Місце для повідомлення

2. Вихідні відомості

3. Адресна сторона

4. Марка

Листівка містить обов’язкові та факультативні (необов’язкові) елементи. Архітектоніка та режисура листівки залежить від призначення листівки, її видо-типологічних особливостей, художнього задуму автора проекту, матеріальної конструкції та дизайну.

Поштовий формуляр листівки:

§ дві сторони (адресна та ілюстративна);

§ «рамка» для марки і спеціальних відміток;

§ розділові смуги;

§ видавничий знак, логотип;

§ вихідні відомості (автор, художник чи фотограф, видавництво, назва серії, тираж та додаткові відмітки).

Архітектоніка художньої листівки матиме свої типологічні особливості: вона може не мати адресної сторони, тому що призначена для пересилання в конверті. Місце для марки графічно не вказується. При проектуванні видання передбачається наявність простору, в межах якого можна здійснювати ті чи інші записи (привітання, запрошення, спогади і т.п.).

Листівка як аркушеве дидактичне видання (наприклад, предметні картки різної тематики, які використовуються з навчально-виховною метою) зазвичай виходить в комплекті і визначатиметься такими структурно-композиційними особливостями: зображення, на звороті картки – назва зображення, номенклатура зображень фіксується на футлярі/папці, апарат видання упорядковується згідно чинних стандартів.

Отже, архітектоніка поєднує змістовий, зображальний, структурний аспекти видання, зв’язки текстового та зображального матеріалу, які відображаються у макеті видання. Завдання дизайнера, художнього редактора. Які працюють над архітектонікою листівки полягає у створенні елементів і організації графічно-змістової моделі видання на основі візуально-смислової єдності. Головний редактор – відповідальний фахівець, який попередньо оцінює за комплексними показниками якості ізовидання розроблений макет майбутньої листівки, вносить обґрунтовані корективи, пропонує шляхи покращення розробленого дизайну.

Символіка зображень листівки.На титульній стороні листівкисемантика символів вмотивована особливістю зображення чи зображального ряду. Зазвичай це іконічний знак-копія, репродукція відомого твору мистецтва. Символізація оригінального зображення, представленого на листівці, яке не репродукує вже існуючий об’єкт мистецтва, відбувається за безпосередньої участі адресата, через його аксіологічну систему, в яку потрапляє продукт.Додаткові символи листівки – це декоративно-орнаментальні елементи, які використовують з метою художнього оздоблення продукту та увиразнення його задуму.

Символіка видавничої марки на звороті листівки маркує видання як таке, що охороняється законом про авторські права на концепцію, зображення.

       Матеріальна конструкція листівки.За особливостями матеріального втіленнялистівки виокремлюються у такі види.

     Листівка як окреме видання (оригінальна видавнича одиниця, тиражована відповідним накладом).

     Листівки в комплекті (об’єднані спільним тематичним ракурсом, концептуально виражають єдину художню цінність, виражені у певній кількості і тиражовані відповідним накладом).

     Листівка як карткове видання – несфальцьоване аркушеве видання певного формату.

     Листівка як аркушеве видання сфальцьованого типу (кількість фальців залежить від авторського задуму та може варюватися від одного до декількох).

     Листівка із вкладкою.

     Листівка-панорама.

     Листівки з ефектом 3-D (об’ємні).

     Листівка-іграшка.

     Листівки ручного виконання дозволяють реалізовувати ексклюзивні можливості естетично привабливих і самобутніх конструкцій за рахунок таких матеріалів, як тканина різних типів, натуральних природних матеріалів, фольги і т.п. (наголошуємо саме на зумовленість матеріальної конструкції, а не оздоблення).

До конструктивних особливостей належить також висікання, що представлене сьогодні в найширшому спектрі технічних можливостей: від найпростішого заокруглення кутиків до «лазерної витинанки». Особливе місце в конструюванні листівок посідають листівки-іграшки.

З погляду поліграфічного оздоблення художніх карток їх об’єднують за такими ознаками: кольоровість; лакування – вибіркове або суцільне; термографія, тиснення; перфорування; будь-які поєднання вищевказаних способів оздоблення, залежно від художнього задуму дизайнера.

Листівки можна поділити на паперові/картонні та листівки змішаного типу – папір у поєднанні з наліпками та аплікаціями у вигляді тканини, ниток, застібок, ланцюжків, сухих рослин, музичних дисків, прозорих плівок, фольги, бісеру, стрічки-ляссе тощо.

 


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 886; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!