ІV. Поясніть поняття і терміни. Наведіть приклади застосування кожного поняття чи терміна. Порівняйте їх: визначте спільні та відмінні ознаки. Зробіть висновок.



Пояснення – 1 бал за кожне поняття чи термін. Наведення прикладів застосування – 1 бал для кожного поняття чи терміна. Визначення спільних та відмінних ознак – від 0 до 2 балів за трійку. Наявність висновку – 1 бал. Разом – 9 балів за кожну трійку. Всього – 18 балів.

  • картель – синдикат – трест
  • спартіат – періек – ілот

 

 

V. Прочитайте історичну карту (див. додаток). Опираючись на подані до неї завдання, визначте загальну тему, що їх поєднує. Виконайте завдання карти та розкрийте визначену тему, урахувавши наступні умови:

  • визначення назви загальної теми карти – 1 бал.

П р а к т и ч н и й б л о к

  • виконання поданих до карти завдань, у тому числі нанесення необхідних позначень, розробка легенди – від 0 до 2 балів за кожне завдання. Разом 6 балів.

Т е о р е т и ч н и й б л о к

  • встановлення причин – від 0 до 2 балів, з’ясування суті – від 0 до 2 балів, оцінка наслідків – від 0 до 2 балів, зображених на карті подій чи явищ;
  • подання висновків та узагальнень – від 0 до 2 балів. Всього – 15 балів.

VІ. Підготуйте невелике наукове повідомлення до засідання історичного гуртка на тему: „Проблеми перерозподілу світу після Першої світової війни на прикладі країн азійсько-тихоокеанського регіону”, враховуючи, що оцінюватимуться такі критерії:

  • правильність використання історичної термінології – від 0 до 2 балів;
  • аргументоване застосування історичних фактів – від 0 до 2 балів;
  • використання історичних документів – 1 бал;
  • знання додаткової літератури – 1 бал;
  • дотримання структури та логіки викладу – від 0 до 2 балів;
  • збереження наукового стилю – від 0 до 2 балів;
  • дотримання культури мовлення – від 0 до 2 балів. Всього – 12 балів.

Завдання

Для учасників ІІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з історії

КЛАС

Максимальна кількість балів – 73

Максимальний час виконання завдань – 4 години

І. Дайте короткі відповіді на запитання з історії культури.

Кожна правильна відповідь – 1 бал. Всього – 10 балів.

1. Назвіть подію, що відбулася раніше: написання І.Рєпіним історичного полотна „Запорожці пишуть листа турецькому султану” чи написання Ж.-Л.Давидом картини „Клятва Гораціїв”.

2. Вона родом із Тернопільщини. Виступала на оперних сценах Львова, Варшави, Відня, Мілана, Петербурга, Парижа, Неаполя, Каїра. Концертувала у США та Південній Америці. Її репертуар склали понад 60 оперних ролей. Підтримувала дружні стосунки з В.Стефаником, М.Лисенком, Е.Карузо, Дж.Пуччіні, М.Батістіні, А.Тосканіні, Ф.Шаляпіним, І.Франком. Назвіть ім’я та прізвище цієї славновідомої українки.

3. Випишіть зайве, що не відповідає логіці добірки: піраміди Хеопса, висячі сади Семіраміди, парк „Софіївка” в Умані, статуя Зевса Олімпійського, Артемізіон в Ефесі, Колос Родоський, Мавзолей у Галікарнасі, маяк на острові Фарос.

4. Визначте рік, коли українськими кріпаками-умільцями споруджено перший пароплав „Бджілка”, коли відомо, що через 90 років після цієї події Генрі Форд впровадив перший конвеєр в автомобілебудуванні.

5. Запишіть усі складові квадривіуму – одного із двох циклів навчальних дисциплін, що з ІХ ст. утверджується в середньовічних освітніх закладах.

6. Назвіть сучасне українське місто, де, починаючи з 1748р., за проектом італійського архітектора Б.Ф.Растреллі, збудовано славновідому Андріївську церкву.

7. Вкажіть вид, здебільшого, масового розважального мистецтва, котрого стосується підбірка термінів та постатей: Ф.Астлей, арена, Г.Гудіні, клоун, В.Дуров, акробатика, жонглери, дресирування.

8. Назвіть історико-культурну подію, літопис котрої у 776р. до н. е., 1896 та 2004 роках пов’язується з однією сучасною південнобалканською країною.

9. Польський письменник і журналіст. Лауреат Нобелівської премії з 1905р. Автор історичних творів „Потоп”, „Пан Володийовський”, „Хрестоносці”, роману-епопеї „Камо грядеши”. Назвіть його трилогію, де, виходячи з польської точки зору, змальовано національно-визвольну боротьбу українського народу проти Речі Посполитої упродовж 1648–1654рр.

10. Коротко, одним реченням, розкрийте зміст біблійного вислову „манна небесна”.

ІІ. Визначте хронологічні межі періоду вітчизняної історії від запровадження до ліквідації кріпацтва у Наддніпрянській Україні. Із поданого переліку подій всесвітньої історії випишіть дев’ять, що відбувались у визначений період.

Визначення хронологічних меж – 1 бал. Кожна правильно виписана подія – 1 бал. Всього – 10 балів.

1. Другий поділ Речі Посполитої.

2. Завершення Великої Французької революції.

3. Проведення першої парламентської реформи в Англії.

4. Завершення об’єднання Італії.

5. Прийняття закону про гомстеди у США.

6. Проголошення „доктрини Монро”.

7. Прийняття Конституції Японії.

8. Створення Індійського національного конгресу.

9. Початок повстання сипаїв в Індії.

10. Вторгнення військ Наполеона в Росію.

11. Проголошення незалежності Мексики.

12. Закінчення турецько-іранської війни.

13. Проголошення незалежності Угорщини.

14. Утворення І Інтернаціоналу.

15. Утворення Священного союзу монархів і народів.


ІІІ. Впізнайте історичні постаті та запишіть їх імена і прізвища (прізвиська). Із утвореного переліку виберіть особу, діяльність якої пов’язана з подіями Карпатського рейду 1943 року. Дайте їй невелику, у межах 5-ти речень, характеристику.

Упізнання кожної постаті – 1 бал. Правильний вибір особи – 1 бал. Подання характеристики – від 0 до 2 балів. Всього – 8 балів.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 504; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!