Екстремальні ситуації криміногенного характеру та способи їх уникнення



Глобальна злочинність – ще одна гостра соціальна проблема сучасності. Число зареєстрованих у світі злочинів у середньому збільшується на 5 % щороку. Але останнім часом особливо швидко росте частка тих, що належать до категорії тяжких (убивства, насильства тощо).

Як свідчить статистика, злочинність в Україні набула неабиякого поширення. В умовах економічної кризи, нерівномірності суспі-льного розвитку, різкого спаду рівня життя, значних прогалин у законодавстві та інших негативних чинників збільшується кількість осіб, схильних до скоєння злочинів.

Враховуючи складну криміногенну ситуацію в Україні, кожна людина повинна вміти захистити себе в ситуаціях, пов’язаних з насильством.

Способи самозахисту

Аерозольний балончик – це, як правило, алюмінієвий контейнер ємністю від 20 до 100 мл, заповнений отруйними речовинами. Отруйні речовини, які використовують у газовій зброї, викликаю-ть тимчасове і зворотне ураження людини. Радіус дії зазвичай складає – 1,5–3 м.

Правила користування газовим балончиком:• у небезпечній зоні тримати балончик напоготові;• при необхідності направити струм газу в обличчя нападаючому;• прямий удар діє ефективніше, ніж коли злочинець опиниться в хмарі отруйної речовини;• не використовувати балончик проти вітру і в замкненому просторі;• дуже важко в момент захисту контролювати час викиду, тому використовувати газовий балончик можна тільки один раз;• газовий балончик дійовий також проти декількох нападаючих;• при низькій температурі настає розгерметизація балончика і зменшується радіус дії газу.

Більш серйозним засобом самооборони є пістолет. Тому для придбання, збереження і носіння газових пістолетів і револьверів, а також патронів до них необхідно мати спеціальний дозвіл органів внутрішніх справ. Він видається громадянам, які досягли 18-річного віку і мають довідку медичного закладу встановленої форми про те, що власник цього документа є психічно нормальним і за станом здоров’я може володіти указаним засобом самооборони. Дозвіл оформляється за місцем проживання строком на три роки. Після закінчення цього терміну зброю необхідно перереєструвати. Запам’ятайте, забороняється передавати пістолет і патрони до нього іншим особам без відповідного дозволу. При втраті або викраденні газової зброї необхідно терміново сповістити про це в міліцію.

 


Соціальні небезпеки: алкоголізм, тютюнокуріння

Алкоголь – висококалорійний продукт, швидко забезпечує енергетичні потреби організму. А в пиві і сухих виноградних винах до того ж є цілий набір вітамінів та ароматичних речовин.

Алкоголь ніколи не може бути корисним засобом і лише тимчасово призводить до вдаваного покращання стану, алкогольні напої паралізують діяльність абсолютно всіх органів людини. Як і нікотин, алкоголь – наркотик, до якого швидко звикають і не задовольняються малими дозами.

Стадії розвитку алкоголізму мають певну закономірність.

Перший прийом викликає захисну реакцію – адже організм прийняв отруту. Це можуть бути нудота, блювання, головний біль, запаморочення і таке інше.

При повторних прийомах алкоголю починається ейфорія, а захисна реакція поступово слабшає. З часом стан ейфорії стає для людини потребою і вона вже не може обходитись без алкогольних напоїв. Унаслідок неодноразових прийомів алкоголю залежність від нього постійно зростає, при відсутності алкоголю людина починає відчувати хворобливий стан, який дуже важко переноситься. Різко знижується працездатність, виникає головний біль, тремтять кінцівки, людину морозить – це характерні симптоми абстинентного синдрому (алкогольне похмілля). У такому стані найкраще знімає головний біль повторний прийом алкоголю, а це тільки закріплює залежність людини від нього. Поступово ця залежність перетворюється на нестримний потяг негайно, якомога швидше знайти і прийняти наркотик. У потязі добути алкогольний напій хворий іде на будь-які дії, зокрема злочинні, готові зняти з себе останній одяг, все винести з дому.

У стані сп’яніння часто здійснюються антисуспільні вчинки – злочини. 60 % злочинів підлітки здійснюють у стані сп’яніння.

Ступені сп’яніння

Стан сп’яніння триває декілька годин, після чого настрій поступово змінюється. Відчуття бадьорості та веселості, як правило, змінюється млявістю, пригніченістю, сонливістю. Координація рухів порушена, мова стає надзвичайно голосною, нечленороздільною, що пов’язано зі зниженням у цей період слуху. П’яний відчуває труднощі при підборі слів, окремі слова і фрази повторює декілька разів. Це і є початкова стадія, тільки “для настрою”.

При середньому ступені сп’яніння часто відчуваються запаморочення, дзвін у вухах. Можуть з’являтися ілюзорні сприйняття оточуючого, грубі помилки в оцінці величини предметів, відстані між ними. Далі різко знижується цікавість до навколишнього світу, переважає почуття втоми, яке переходить у сонливість, а потім і в сон. У стані сп’яніння середнього ступеня лю-дина не здатна робити будь-що нормально. Він може зламати, зіпсувати щось, стати винуватцем нещасного випадку, аварії, пожежі.

Важкий ступінь сп’яніння характеризується появою симптомів сильного отруєння алкоголем. Часто наступає безсвідомий стан, якому передує запаморочення, нудота, блювання, дзвін у вухах, почуття оніміння різних частин тіла, глибоке порушення координації руху, зниження тонусу м’язів.

Тютюнопаління

Нікотин – одна з найсильнішихрослинних отрут, основнаскладовачастинатютюновогодиму. Отруйністьнікотинувідчувкожний, хто взяв у рот першу в житті цигарку або сигарету. Ніхто не можедокуритипершоїсигарети до кінця, цьомузаважаютьзапаморочення і нудота. У деякихкурціввиникаютьінші, часом щенеприємнішівідчуття: інтенсивнеслиновиділення, шум у голові, головнийбіль, серцебиття, загальнаслабкість, тремтіння рук, блювання, пронос. У тяжких випадкахлюдинанепритомніє. Тому, хтопочинаєкурити, зазвичайдужегидко, він не дістаєніякогозадоволення, але бажання “не спасувати” змушуєйогокуритизнову. Поступовоорганізмпристосовується до нікотину і куріння не викликає таких неприємнихвідчуттів, хочаотруєнняорганізмутриває.

Шкідливадія тютюну не обмежуєтьсянікотином. Доскладутютюновогодиму входить близько 30 отруйнихречовин: аміак, синильна кислота, сірководень, чадний газ, радіоактивніречовини, тютюновийдьоготьтощо.

Близько 8 % тютюновогодиму становить чадний газ. Під час куріннячастиначервонокрівцівблокуєтьсяцим газом і втрачаєздатністьпостачати тканинам кисень. Кисневеголодування особливо небезпечне для молодогоорганізму, що росте, в якомуінтенсивновідбуваютьсявсіобмінніпроцеси. Особливо чутливий до кисневогоголодуванняголовниймозок. Внаслідокнестачікиснювиникаютьголовнийбіль, запаморочення. Хронічнекисневеголодуванняпризводить до ослабленняпам’яті, зниженняпрацездатності. Сліддодати, щочадний газ підвищуєвміст холестерину у крові і сприяєрозвитку атеросклерозу.

Якщочистуносовухусточкущільнопритулити до губів, а потімвидихнутидимвідсигарети, то на нійзалишитьсябрунатнапляма. Цетютюновийдьоготь – віндуженебезпечний для курців. Вченівстановили, що до складу тютюновогодьогтювходятьрізніароматичніречовини і смоли, яківикликаютьзлоякісніпухлини (бензпирен). Значнанебезпекакуріння тютюну полягає в радіо-ак-тивностітютюновогодиму. У тютюновомудимі є радіоактивнийелементполоній–210. Радіоактивніречовинитютюновогодимунакопичуються в легенях, кістковомумозку, лімфатичнихвузлах, ендокриннихзалозах, затримуючисьтам на довгі роки. Зараз вста-новлено, щотютюновірадіоізотопи, особливо полоній–210 – ос-новна причина розвиткузлоякіснихпухлин.

 


 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 302; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!