Гідросферні стихійні лиха і заходи безпеки при них



Цунаміхвилі, довжиною більше 500 м, які утворюються в морі чи в океані зазвичай внаслідок землетрусів (або падіння астероїду тощо) й охоплюють усю товщу води[1]. На глибокій воді цунамі поширюється зі швидкістю кількасот кілометрів на годину й зазнає незначних втрат енергії.

Повені — це значне затоплення місцевості внаслідок підйому рівня води в річці, озері, водосховищі, спричинене зливами, весняним таненням снігу, вітровим нагоном води, руйнуванням дамб і гребель. Повені періодично спостерігаються на більшості великих річок України. Майже кожен рік затоплюються низинні поліські території між річками Західний Буг, Стохід і Прип'ять, що стримує розвиток регіону.

Правила безпеки під час повені:

- отримавши попередження про затоплення, слід негайно перейти на височину, попередньо вимкнувши газ, воду, електроенергію;

- при повільній повені слід перенести майно в безпечне місце - на горища, дахи будівель;

- при стрімкій повені слід залишити місце затоплення, скориставшись човном, катером, колодою, бочкою, автомобільною камерою;

- опинившись у воді, скинути важкий одяг, скористатись плавзасобами і чекати допомоги.

Снігові лавини - це зміщення снігових мас під дією гравітації на схилах гір, коли сили зчеплення шарів снігу переходять певну межу. Виникають від перевантаження схилу через значні опади снігу (особливо під час відлиги).В Україні снігові лавини поширені в гірських районах Карпат та Криму

Льодові затори явище льодового режиму річки в період замерзання, що позначається нагромадженням крижин під час льодоходу в вузьких місцях. Буває найчастіше під час весняного льодоходу, але відмічається і восени. Часто буває причиною льодоставу. При заторі, як і при зажорі, вище по течії, від місця його утворення спостерігається підйом, а нижче — зниження рівня води.

Ожеледиця -тонкий шар льоду на земній поверхні, що утворюється після дощу або відлиги при зниженні температури; також прозорий шар льоду, що утворюється внаслідок замерзання крапель мряки чи дощу на поверхні землі або предметів при температурі від 0 до -6 °C.


 

Літосферні стихійні лиха і заходи безпеки при них

Землетрусице підземні коливання або поштовхи, які виникають у результаті зсуву земної кори або верхньої частини мантії.

Вулкани геологічні утворення, що виникають над каналами і щілинами в земній корі, через які викидаються на земну поверхню із глибини надр лава, попіл, пари води, гарячі гази і уламки гірських порід. Щорічновулканипланетивикидають на поверхнюземлі 5-6 км3 вулканічногоматеріалу. Вулканиділяться на діючі, потенційно-діючі і згаслі.Лавові потоки. Лава– це розтоп гірських порід, розігрітих до температури 900-1100° С. Тефра. Гігантська сила вулканічноговибухурозриває лаву і гірські породи на дрібнічастки, що у сукупностіназивають тефрою.

Гірські обвали

зсуви це ковзневе зміщення маси гірських порід вниз по схилу гори, яке виникає внаслідок порушення рівноваги і може зумовлюватися різними причинами: підмив порід водою, ослаблення їх міцності. Зсуви виникають також внаслідок господарської діяльності, яка ведеться без урахування геологічних умов місцевості. Ознакою початку зміщень можуть бути тріщини на поверхні землі, розриви доріг та інше.

Викиди гірських порід


Антропогенний вплив на навколишнє середовище

види забруднень:— інгредіентне забруднення — пов'язане з надходженням у природне середовище речовин, ворожих природним біогеоценозам;— параметричнезабруд — пов'язане зі зміною якісних параметрів навколишнього середовища (підвищення рівнів шуму, радіації тощо);— біоценотичне забруднення — пов'язане із зміною структурних параметрів популяцій;— стаційно-деструкційне забруднення — полягає у деструктивному впливові на ареали існування популяцій у результаті використання природних ресурсів.

До основних антропогенних забруднювачів довкілля, крім шкідливих речовин, що викидаються промисловими підприємствами, пестицидів і мінеральних добрив, що застосовуються в сільському господарстві, забруднень усіх видів транспорту, належать також транспортні та виробничі шуми, іонізуюче випромінювання, вібрації, світлові та теплові впливи

Пестициди (включаючи гербіциди, інсектициди та фунгіциди) — хімічні речовини, що використовуються для знищення бур'янів, грибків, бактерій, різноманітних комах та тварин. Більшість пестицидів є синтетичними хіміка тами, що мають токсичні властивості. Головна їхня властивість і роль — знищувати різні форми життя. Всі пестициди є небезпечними.

Радіоактивне забруднення. результатами експериментів на тваринах та вивчення наслідків опромінення людей під час атомних вибухів у Хіросімі та Нагасакі, а пізніше в Чорнобилі, було доведено, що гостра біологічна дія радіації проявляється у вигляді променевої хвороби і здатна призвести до смерті, до локальних уражень шкіри, кришталика ока, кісткового мозку. Нині захист організму людини та складової біосфери від радіоактивного опромінення у зв’язку зі зростаючим радіоактивним забрудненням планети став однією з найактуальніших проблем екологічної науки.

Радіоактивні продукти – гамма – випромінювачі – створили високий радіаційний фон і сприяли зовнішньому опроміненню людей. Багато з них потрапили в організм через орган дихання, травлення, шкіру. Після аварії основним радіоактивний йод, що нагромаджується у щитовидній залозі, а потім здійснює кругообіг в організмі, відщеплюється в печінці й частково виводить через нирки.ШумовезабрШум – одна з форм фізичного (хвильового) забрудненнянавколишньогосередовища. Під шумом розуміютьусінеприємні та небажані звуки чиїхнюсукупність, якізаважають нормально працювати, сприйматиінформаційнізвуковісигнали, відпочивати. Вінвиникає в наслідокстиснення і розрідженняповітрянихмас, тобтоколивнихзмінтискуповітря. Розрізняють шум постійний, непостійний, коливний, переривчастий, імпульсний.

Електромагнітне забр.Інтенсивний розвиток електроніки та радіотехніки викликав забр природного середовища електромагн випромінюваннями. Головним їхнім джерелом є радіотелевізійні і радіолокаційні станції, високовольтні лінії електропередач, електротранспорт.

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 971; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!