Де С - добові прирости маси, у кг / га на добу.



Ф. К еф.

З = - ---------

Л

Х1000, де Ф - кількість асимільованого СО 2, К еф. - Коефіцієнт фотосинтезу (добовий приріст врожаю / добове засвоєння вуглекислого газу), Л - листкова поверхня, 1000 - грами (для перерахунку в кг). В середньому за доброї агротехніки сільськогосподарські культури накопичують 15-20 т / гасухої біомаси.

Господарський урожай складає ту частку біологічного, яка використовується людиною:

У госп. = У біол. До госп.

Коефіцієнт господарського використання у різних культур може сильно різнитися (зернові культури та цукрові буряки).

Продуктивність фотосинтезу сільськогосподарських культур доцільно оцінювати величиною виходу корисної енергії з гектара.

Демонстрація таблиць з даними по інтенсивності фотосинтезу для різних культур.

Для визначення площі листкової поверхні використовують три основні методи:

Фотопланіметрірованіе - коли за допомогою спеціального приладу визначають зменшення інтенсивності світлового потоку, пропорційне площі листа,

Розрахунок за висікання - коли, зваживши кілька вирубування відомої площі, ділять загальна вага листа на вагу вирубування і дізнаються загальну площу аркуша,

. b . k , где а и b - ширина и длина листа, а k - коэффициент для данной сельскохозяйственной культуры.розрахунок за лінійними розмірами листа за формулою S = а. b. k, де а і b - ширина і довжина листа, а k - коефіцієнт для даної сільськогосподарської культури. Для всіх сільськогосподарських культур він визначений і приведений у довідниках: для кукурудзи - 0,68; для ячменю - 0,65; для цукрових буряків - 0,76; для яблуні - 0,62-0,74.

Добовий хід фотосинтезу у світлолюбних і тіньовитривалих рослин.

У зв'язку з тим, що основою життєдіяльності рослин є фотосинтез, всі рослини люблять світло. Однак, є рослини, витривалі до нестачі світла, які називають тіньовитривалими. Світлолюбні або тіньовитривалість рослин визначається сформованими в процесі еволюції механізмами пристосування до оточуючих факторів середовища.

Світлолюбна проявляється у значному зменшенні вмісту зелених пігментів і відповідному підвищенні кількості каротиноїдів. У світлолюбних рослин часто спостерігається посилений розвиток асиміляційної тканини палісадна паренхіми, що складається з декількох шарів клітин меншої величини,ніж у тіньовитривалих; у них число продихів більше і тому вуглекислий газ швидше проникає всередину листа. Зовні у світлолюбних рослин листя завжди більш дрібні і мають більш бліду зелене забарвлення, ніж тіньовитривалі.

Інтенсивність фотосинтезу у світлолюбних рослин підвищується до полудня і зменшується вранці і ввечері, у тіньовитривалих максимум фотосинтезу припадає на ранок і вечір, і мінімальна інтенсивність фотосинтезу опівдні.

Роль зелених рослин в природі.

Зелені рослини, будучи основними автотрофами на нашій планеті, визначають декілька найістотніших параметрів життя:

Накопичення кисню в атмосфері,

Накопичення біомаси,

Основна ланка синтезу органіки в харчових ланцюгах,

Перетворення фізичної енергії Сонця в хімічну енергію органічних речовин.

В.І. Вернадський писав про значення рослин так: "На нашій планеті вільний кисень, що знаходиться на ній у вигляді газу або у формі розчину в природних водах, без остачі створюється життям. Ми не знаємо поки жодного випадку, коли б він виділявся в значній кількості в результаті якого б то не було хімічного процесу, незалежно від життя. Але нам відомі тисячі земних хімічних процесів, в яких вільний кисень поглинається, переводиться в нові сполуки, зникає як такий. А між тим, кількість його у біосфері не змінюється, залишається все тим же. Це досягається безперервною роботою зелених рослин, і це одне дає міру їх значення на нашій планеті, дає уявлення про розмах їх геохімічної енергії ".

У ранні геологічні періоди теплий і вологий клімат і високий вміст вуглекислого газу в атмосфері Землі сприяли пишного розквіту фотосинтезуючих рослин. При цьому все більша кількість вуглецю переходило до складу органічних речовин, які потім перетворювалися на поклади корисних копалин (вугілля, нафта, торф) і гумус. Ці запаси нині сягають 6 .1 0 15 тонн.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 580; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!