Шляхи підвищення продуктивності фотосинтезу.
Грунтуючись на механізмах впливу внутрішніх і зовнішніх факторів, що діють на показники фотосинтетичної активності рослин, у практиці сільського господарства використовують ряд прийомів, що дозволяють збільшити інтенсивність фотосинтезу і підвищити врожайність сільськогосподарських культур.
Перш за все це точне дотримання оптимальної технології:
Дотримання режиму зрошення,
Дотримання режиму мінерального живлення,
Використання необхідних позакореневих підживлень мікроелементами,
Підвищення в захищеному грунті концентрації вуглекислого газу за рахунок застосування органічних добрив (внесення гною), використання сухого льоду, поддимленіе парникових рам. При цьому у огірків не тільки підвищується інтенсивність фотосинтезу, а й збільшується кількість жіночих квіток.
Співвідношення між кількістю засвоєного в процесі фотосинтезу вуглекислого газу і накопиченого сухої органічної речовини називається коефіцієнтом ефективності фотосинтезу.
Необхідно враховувати, що на підсумкове накопичення органічної речовини впливають два процеси: фотосинтез і дихання. Кількість накопичуваних органічних речовин залежить від інтенсивності фотосинтезу і дихання рослин, тобто від положення компенсаційної точки. Компенсаційна точка характеризує такий стан рослини, коли в ньому фотосинтез і подих повністю врівноважуються, тобто затаких умов органічна речовина не накопичується.
|
|
Накопичення органічної речовини рослиною за певний період або за всю його життя слід розглядати як різницю між кількістю створеного на світлі органічної речовини та витраченого на дихання.
Крім того, в процесі перетворення речовин також може відбуватися зменшення маси (наприклад, маса клітковини на 10% менше маси глюкози, з якої вона утворюється), на накопичення органічної речовини впливає також опадання або загибель частин рослини (квіток, кореневих волосків) в період вегетації .
За оптимальних умов вологості і температурного режиму важливо також дотримуватися оптимальне розміщення рослин. Для кращого освітлення рослин рядки мають зі сходу на захід або з північного сходу на південний захід. Величина врожаю в значній мірі залежить від оптимальної структури посівів.
Структурою посівів називається створювана архітектоніка співтовариства рослин, яке характеризується певними морфологічними ознаками та фізіологічними функціями, а оптимальна структура - це такий посів, який має високий ККД фотосинтезу і забезпечує максимальний урожай.Зазвичай втрати енергії на дихання становлять 15-25%, але при загущених посіві нижні, а частиною і середні листя стають не стільки синтезують, скільки потреблояющімі.
|
|
Однією з найважливіших завдань селекції є створення сортів, здатних розвивати велику фотосинтезуючу поверхню, що мають високу продуктивність фотосинтезу і дають великий біологічних і господарський урожай.
У сільському господарстві найбільший інтерес представляє одержання кінцевого продукту - корисної накопиченої біомаси рослин, тобто чистої продуктивності фотосинтезу.
Чисту продуктивність фотосинтезу визначають, користуючись легко визначаються величинами: площею листкової поверхні і фактично накопиченої біомасою:
У 2-В 1
Ф ч. пр. = - ---------------
(Л 1 + Л 2) .1/2п,
де В 1 і В 2 - маса сухої речовини проби врожаю на початку і наприкінці облікового періоду, тобто
У 2 - В 1 - приріст сухої маси за обліковий період (п днів), Л 1 і Л 2 - площа листя проби на початку і наприкінці періоду, тобто (Л 1 + Л 2) .1/2п - середня площа листя за вказаний відрізок часу, п - число днів в обліковому періоді.
Крім загальної чистої продуктивності фотосинтезу визначають і інтенсивність роботи листя, спрямовану на створення господарської частини врожаю. У цьому випадку замість В 2 - В 1 підставляють величини Х 2 - Х 1, тобто приріст сухої маси господарської частини врожаю.
|
|
Фотосинтетичний потенціал рослин - це сума щоденних показників площі листя посіву за весь вегетаційний період (чи за його частину), виражена в
м 2. дні / га.
Біологічний урожай - це сума добових приростів за весь вегетаційний період:
У біол. = Å З 1,2 ... п,
Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 2132; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!