ПРАВИЛА ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ ДЛЯ ЗАКЛАДІВ,



 

УСТАНОВ І ОРГАНІЗАЦІЙ СИСТЕМИ ОСВІТИ УКРАЇНИ

 

Затверджено наказом Міністерства освіти України і ГУДПО МВС України від 30 вересня 1998 р. № 348/70

 

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 грудня 1998 р. за № 800/3240 02.03.1999 р.

 

Галузь застосування

 

Правила пожежної безпеки для закладів, установ і організа-цій системи освіти України (далі — Правила) поширюються на:

1. Заклади освіти:

 

• дошкільні заклади освіти (дитячі садки, дитячі ясла-садки для дітей, які потребують корекції фізичного і психічного розвитку, дитячі садки інтернатного типу тощо);

• загальноосвітні навчальні заклади (всі види середніх загально-освітніх шкіл, спеціалізовані школи, гімназії, ліцеї, різні типи навчально-виховних комплексів, об’єднань, школи-ін-тернати, в тому числі школи-інтернати для дітей, які мають вади у фізичному чи розумовому розвитку, санаторні школи-інтернати, дитячі будинки);

Первинні засоби пожежогасіння

 

5.3.1. Усі будівлі та приміщення закладів, установ і організа-цій повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасін-ня: вогнегасниками, пожежним інвентарем (пожежними щитами та стендами, пожежними відрами, діжками з водою, ящиками з піском тощо), пожежним знаряддям (пожежними ломами, баг-рами, сокирами тощо) та засобами зв’язку. Норми первинних за-собів пожежогасіння наведені в додатку 2.

 

5.3.2. Місця розміщення первинних засобів пожежогасіння мають зазначатися у планах евакуації, які розробляються згідно


 

119


з ГОСТом 12,1.114-82. Зовнішнє оформлення і вказівні знаки для визначення місць первинних засобів пожежогасіння мають від-повідати вимогам ГОСТу 12.4.026-76.

 

5.3.3. Ручні вогнегасники повинні розміщуватися згідно з ви-могами ГОСТу 12.4.009-83:

 

• шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше як 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вог-негасника;

• шляхом установлення до пожежних шаф разом з пожежними кранами, до спеціальних тумб або на пожежні стенди.

На стендах або пожежних щитах рекомендується компактно

 

розміщувати вогнегасники, пісок, лопати, ломи, покривала вог-нетривкі, списки добровільних пожежних дружин, інструкцію з правил пожежної безпеки, написи з телефонами пожежної охо-рони і прізвища посадових осіб, відповідальних за пожежну без-пеку.

6.4. Під час проведення евакуації та гасіння пожежі необхідно:

 

• з урахуванням обстановки, що склалася, визначити найбез-печніші евакуаційні шляхи і виходи до безпечної зони у най-коротший термін;

• ліквідувати умови, які сприяють виникненню паніки. З цією метою вчителям, викладачам, вихователям, майстрам та ін-шим працівникам закладу, установи не можна залишати дітей без нагляду з моменту виявлення пожежі та до її ліквідації;

• евакуацію людей слід починати з приміщення, у якому ви-никла пожежа, і суміжних з ним приміщень, яким загрожує небезпека поширення вогню і продуктів горіння. Дітей молод-шого віку і хворих слід евакуювати в першу чергу;

• у зимовий час, на розсуд осіб, які здійснюють евакуацію, діти старших вікових груп можуть заздалегідь одягтися або взяти теплий одяг з собою, а дітей молодшого віку слід виводити або виносити, загорнувши в ковдри або інші теплі речі;

• ретельно перевірити всі приміщення, щоб унеможливити пе-ребування у небезпечній зоні дітей, які сховалися під ліжка-ми, партами, у шафах або інших місцях;

• виставляти пости безпеки на входах у будівлі, щоб унемож-ливити повернення дітей і працівників до будівлі, де виникла пожежа;

• у разі гасіння слід намагатися у першу чергу забезпечити сприятливі умови для безпечної евакуації людей;

• утримуватися від відчинення вікон і дверей, а також від роз-бивання скла, в протилежному разі вогонь і дим поширяться до суміжних приміщень.


 

120


Залишаючи приміщення або будівлі, що постраждали від по-жежі, потрібно зачинити за собою всі двері і вікна.

 

ПРАВИЛА ПРОВЕДЕННЯ ТУРИСТСЬКИХ ПОДОРОЖЕЙ З УЧНІВСЬКОЮ І СТУДЕНТСЬКОЮ МОЛОДДЮ УКРАЇНИ

 

Затверджено наказом Міністерства освіти України від 6 квітня 1999 р. № 96

 

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 травня 1999 р. за № 320/3613

 

Загальні положення

 

1.1. Правила проведення туристських подорожей з учнівською та студентською молоддю України розроблено з метою забезпе-чення виконання Закону України «Про освіту» та відповідно до Положення про Міністерство освіти України, затвердженого По-становою Кабінету Міністрів України від 08.07.92 № 384.

 

1.2. Правила проведення туристських подорожей з учнівською та студентською молоддю України є обов’язковими для всіх нав-чальних закладів, установ та організацій освіти незалежно від підпорядкування і форм власності, що проводять туристські по-дорожі з учнівською та студентською молоддю.

 

1.3. Дія цих Правил поширюється на учнівські та студентські туристські групи незалежно від місця проведення подорожі, для яких навчальний заклад або інша організація освіти виступає як організація, що проводить подорож.

 

Учасники та організатори туристських подорожей з уч-нівською та студентською молоддю під час підготовки та про-ведення туристських подорожей керуються Законом України «Про освіту», Законом України «Про туризм», іншими зако-нодавчими та підзаконними актами України, а також цими Правилами.

 

1.4. До туристських подорожей з учнівською та студентською молоддю належать спортивні туристські походи, експедиції, екс-курсії (далі — туристські подорожі), що проводяться за заздале-гідь розробленими маршрутами у конкретні терміни.


 

121


1.5. Спортивні туристські походи (групове або командне проход-ження туристського спортивного маршруту визначеної протяж-ності з подоланням природних перешкод (перевалів, порогів, печер тощо) різної категорії або ступеня складності за нормативний час, далі — походи) можуть бути організовані з таких видів туризму: пішохідного, лижного, гірського, водного, велосипедного, спелео, автомобільного, мотоциклетного тощо. Можливе проведення ком-бінованих походів з елементами різних видів туризму.

 

1.6. Залежно від технічної складності, кількості природних перешкод, протяжності, тривалості походи поділяються на кате-горійні — з І до VI категорії складності та некатегорійні. До нека-тегорійних походів належать походи, що мають складність, про-тяжність або тривалість, меншу від установленої для маршрутів

 

І категорії складності, — 1—3-денні походи та походи 1, 2, 3 ступе-ня складності.

 

Категорія складності походу визначається відповідно до кла-сифікації маршрутів (переліку класифікованих туристських спортивних маршрутів), перевалів, печер тощо.

 

1.7. Експедиції з учнівською та студентською молоддю (подо-рожі пошукового, дослідницького характеру) проводяться з ме-тою вивчення, дослідження певного маршруту, території, одного чи декількох об’єктів з використанням будь-яких технічних за-собів пересування або ж без них. Залежно від мети та напрямку роботи можуть проводитись туристсько-спортивні, краєзнавчі, наукові експедиції тощо.

 

Ділянки маршрутів експедицій, що відповідають вимогам до походів з певного виду туризму або ж під час проходження яких долаються локальні перешкоди, характерні для походів, роз-глядаються як маршрути з активними способами пересування. Категорія складності для таких маршрутів установлюється як і для походів. Туристський досвід та вік керівників, заступників керівників та учасників таких експедицій повинні відповідати вимогам, що висуваються до відповідних категорій учасників по-ходів. Оформлення документів і випуск групи на маршрут відбу-ваються за тих самих умов, що й у похід відповідної складності.

 

1.8. Тривалість активної частини походів може бути збільше-на проти вказаної в додатку 1 при збільшенні протяжності мар-шруту, кількості і складності локальних перешкод, проведенні краєзнавчої роботи, а також за рахунок днів, потрібних для про-ведення розвідки маршруту та резервного часу на випадок непо-годи. У будь-якому разі проходження маршрутів повинне бути компактним за часом. Розриви між окремими частинами походу більше 3 днів не допускаються.


 

122


Збільшення тривалості походів за рахунок краєзнавчої роботи на маршруті допускається лише для походів, складність яких не перевищує II категорії.

 

1.9. Походи та експедиції в залежності від території проведен-ня поділяються на місцеві та дальні.

 

До місцевих належать походи та експедиції, що проводять-ся в межах області (автономної республіки), в якій проживають (навчаються) учні та студенти. При цьому допускається вихід

 

у сусідні території, якщо це обумовлено адміністративно-тери-торіальним розташуванням навчального закладу або іншої ор-ганізації освіти, що проводить подорож, фізико-географічними особливостями місцевості та логічністю побудови маршруту.

 

Усі інші походи та експедиції вважаються дальніми.

 

1.10. Для проведення категорійних, дальніх ступеневих походів, а також місцевих ступеневих походів тривалістю більше 4 днів турист-ські групи учнівської та студентської молоді повинні обов’язково от-римати позитивний висновок щодо можливості здійснення подорожі від туристської маршрутно-кваліфікаційної комісії (далі — МКК), що має відповідні повноваження. Для туристських груп учнівської та студентської молоді первинний розгляд маршрутних документів проводиться в своїх територіальних маршрутно-кваліфікаційних ко-місіях навчальних закладів (далі — МКК освіти).

 

Для місцевих походів тривалістю до 4 днів включно, а також екскурсій (подорожей тривалістю до 24 годин, що забезпечують задоволення пізнавальних, інформаційних, духовних та оздоров-чих потреб учнівської та студентської молоді) отримання пози-тивного висновку МКК не потрібне.

 

1.11. Туристські групи учнівської та студентської молоді, що використовують для руху автомобільні дороги та вулиці, судно-плавні водні шляхи, території заповідників, заказників, націо-нальних парків, прикордонну зону тощо, зобов’язані діяти від-повідно до вимог, що визначають порядок користування цими шляхами та пересування на зазначених територіях.

 

1.12. Під час проведення туристських подорожей з учнівською та студентською молоддю забороняється безпідставний поділ груп на підгрупи. Підставами для мотивованого поділу можуть бути: потреба проведення розвідки окремих ділянок маршруту; організація базового табору, проміжних пунктів зберігання про-дуктів харчування та спорядження; проведення радіальних ви-ходів на маршруті з поверненням до початкового пункту виходу; запобігання, виникнення та ліквідація наслідків аварійної ситу-ації, потреба надання допомоги іншим туристським групам або окремим громадянам.


 

123


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 833; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!