Перегляд судових рішень та ухвал у зв’язку із ново виявленими обставинами.



Цивільним процесуальним законодавством України передбачена інстанційна система перевірки судових рішень, тобто правосудність рішення, ухваленого одним судом, перевіряє інший суд, вищої судової інстанції стосовно до того суду, який це рішення ухвалив. Проте закон установлює і можливість позаінстанційного контролю або самоконтролю за судовими рішеннями, тобто здійснення контролю за рішенням самим судом, який його ухвалив. При цьому термін «судове рішення» необхідно розуміти в широкому сенсі цього поняття, яке включає в себе рішення суду, ухвалу суду та судовий наказ.

Одним із видів такого позаінстанційного контролю й є перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами, що є окремою стадією судового процесу в рамках цивільного судочинства і має на меті перевірку законності та обґрунтованості судових рішень, що набрали законної сили, у зв’язку з відкриттям нововияв-лених обставин. Відмінністю такого виду перегляду судових рішень від інших є те, що в результаті такого перегляду виправляється судова помилка (неврахування при ухваленні рішення обставин, які мають суттєве значення для правильного вирішення справи), яка виникла з причин, що не залежать від суду та осіб, що брали участь у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 361 ЦПК України переглянуті у зв’язку з нововиявленими обставинами можуть бути рішення або ухвала суду, якими закінчено розгляд справи, що набрали законної сили, а також судовий наказ.

Перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами може здійснюватися незалежно від того, чи було воно предметом розгляду в апеляційному чи касаційному провадженні і лише після набрання судовим рішенням законної сили. Тому наслідком такого розгляду може бути подолання законної сили судового рішення.

Виходячи зі змісту закону, об’єктом перегляду у зв’язку з ново-виявленими обставинами можуть бути:

1) такі, що набрали законної сили, рішення суду першої, апеляційної або касаційної інстанції, якими закінчено розгляд справи;

2) такі, що набрали законної сили ухвали суду першої інстанції, якими закінчено розгляд справи, тобто так звані заключні ухвали (наприклад ухвали про закриття провадження у справі, про залишення заяви без розгляду);

3) ухвали суду апеляційної або касаційної інстанції про зміну судових рішень або скасування судових рішень із закриттям провадження у справі чи залишенням заяви без розгляду;

4)окремі ухвали;

5)судові накази.

Не підлягають перегляду у зв’язку з нововиявленими обставинами ухвали судів апеляційної та касаційної інстанції про відхилення апеляційної (касаційної) скарги і залишення судових рішень без змін. У такому випадку, за наявності відповідних підстав, переглядається рішення (ухвала) суду першої інстанції, а ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції, якою було відхилено скаргу на рішення суду першої чи апеляційної інстанції, в разі перегляду рішення чи ухвали у зв’язку з нововиявленими обставинами втрачає законну силу. Також не підлягають перегляду у зв’язку з нововиявленими обставинами ухвали судів апеляційної та касаційної інстанції, якими справа направляється на новий розгляд, оскільки в такому випадку розгляд справи починається спочатку.

Особливість перегляду судового рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами визначається юридичною природою цих обставин. Необхідно зазначити, що в законі прямо не закріплено нормативне визначення поняття «нововиявлених обставин». Однак це питання має велике теоретичне і практичне значення.

На думку Л.С. Морозової, нововиявлені обставини — це юридичні факти, що мають істотне для справи значення, що існували на момент ухвалення рішення, але не були і не могли бути відомі ні заявнику, ні суду, який виконав усі вимоги закону зі збирання доказів і встановлення об’єктивної істини

В. Назаренкова виділяє такі ознаки нововиявлених обставин: вони існували до ухвалення судового рішення, але не були і не могли бути відомі суду і заявнику; входять до предмета доказування; відкрилися після набрання рішенням законної сили

І.М. Зайцев визначав нововиявлені обставини як юридичні факти, які мають істотне значення для справи й існували на момент розгляду справи, але не були і не могли бути відомі заявникові, а відповідно, і суду

Т. Алієв та С. Афанасьєв уважають, що «нововиявлені обставини — це юридичні факти об’єктивної дійсності, які є органічною частиною об’єкта доказування у цивільній справі, мають істотне значення для його правильного вирішення, які не були відомі суду і заявнику при розгляді справи, надані сторонами чи встановлені суддею до перегляду за нововиявленими обставинами рішень, ухвал суду, постанов президіуму суду наглядової інстанції, що набрали законної сили, шляхом здійснення процесуальних дій після подання йому заяви або подання про перегляд перерахованих судових актів за нововиявленими обставинами

Кожне з наведених визначень має право на існування, хоча останнє з них, на нашу думку, є занадто широким і не зовсім відповідає нормам українського процесуального законодавства. Взагалі визначення поняття «нововиявлених обставин» можна визначити, проаналізувавши зміст норм глави 4 ЦПК України. Так, під нововиявленими обставинами необхідно розуміти істотні для справи обставини, що об’єктивно існували на момент розгляду справи судом, але не були і не могли бути відомі заявнику, а також суду, на час розгляду такої справи. Подібне визначення міститься і в п.4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 27 лютого 1981 року №1 «Про деякі питання практики перегляду рішень, ухвал, постанов за нововиявленими обставинами».

Виходячи з цього визначення, можна виділити такі ознаки нововиявлених обставин:

Це завжди обставини об’єктивної дійсності, що вже існували на момент розгляду справи судом.

Л Таким чином, нововиявлені обставини необхідно відрізняти від ових обставин та нових доказів. Головною відмінністю нововиявлених обставин від нових обставин є момент їх виникнення. Отже, нові обставини — це обставини, які виникли вже після ухвалення рішення суду. Вони можуть бути підставою для пред’явлення нового позову (наприклад, відповідно до ч. 1 ст. 192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них), пристосування рішення до обставин, що змінилися (наприклад, відповідно до ч. 2 ст. 184 СК України розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону, сюди також можна віднести передбачене ст. 373 ЦПК України право суду надати відстрочку або розстрочку виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання судового рішення), або скасування рішення суду за наявності відповідної вказівки закону (наприклад, скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану, або скасування рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою в разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи). Проте такі обставини в жодному разі не можуть бути підставою для перегляду судового рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами.

Відмінність нововиявлених обставин від нових доказів полягає в тому, що нові докази — це відомості про обставини справи, які досліджувалися судом, проте ці докази з тих чи інших причин не були надані суду під час розгляду справи. Такі докази, за наявності встановлених у законі підстав, можуть бути представлені до суду апеляційної інстанції під час апеляційного розгляду справи (ч. 2 ст. 303 ЦПК України), а не прийматися судом як нововиявлені обставини.

Ці обставини мають істотне значення для правильного вирішення справи і, таким чином, є органічною частиною предмета доказування у справі.

Суд обов’язково має перевірити, чи впливає ця обставина на суть рішення. Тобто встановлення такої обставини є підставою для скасування рішення, ухвали або судового наказу лише тоді, коли від їх наявності чи відсутності залежали наслідки розгляду судом справи.

До нововиявлених обставин можуть бути віднесені матеріально-правові факти, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші факти, які мають значення для правильного вирішення справи. Ці обставини в установленому порядку спростовують факти, які було покладено в основу судового рішення. Суд вправі скасувати судове рішення за нововиявленими обставинами лише за умови, що ці обставини впливають на юридичну оцінку обставин, здійснену судом у судовому рішенні, що переглядається (тобто якщо обізнаність суду відносно цих обставин при розгляді справи забезпечила б прийняття цим судом іншого рішення).

Зазначені обставини не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою про перегляд справи за нововиявленими обставинами, а також і суду.

Невідомість таких обставин заявнику і суду призводить до неможливості їх урахування під час розгляду справи й ухвалення судового рішення. Не можуть бути визнані нововиявленими обставини, відносно яких суду зрозуміло, що вони були відомі (або мали бути відомі) заявнику на час розгляду справи (прикладом можуть бути обставини, на які посилалася особа, яка брала участь у справі, у своїх поясненнях, апеляційній чи касаційній скарзі або які могли бути встановлені судом при здійсненні певних процесуальних дій, дослідженні матеріалів справи тощо).

У науковій літературі висловлена думка про те, що нововиявлені обставини — це обставини, які не були відомі не лише заявнику й суду, а й іншим особам, що брали участь у справі Однак із такою думкою не можна погодитися. Інколи в судовій практиці трапляються випадки, коли певні обставини навмисно приховуються від суду тими чи іншими учасниками процесу, якщо це їм вигідно. Тому навіть якщо суду стане відомо, що обставина, на яку посилається заявник, була відома іншим особам, що беруть участь у справі, але прихована ними від суду, така обставина може визнаватися судом нововиявленою і бути підставою для перегляду судового рішення.

Отже, виходячи із зазначеного, можна погодитися з наведеним у науковій літературі формулюванням сутності стадії перевірки судових рішень у зв’язку з нововиявленими обставинами як перевірки відповідним судом рішення, що набрало законної сили внаслідок відкриття нових обставин, що не були відомі заявнику і суду з причин, які від них не залежать, і мають істотне значення для правильного вирішення справи. Ці обставини є складовою частиною предмета доказування в цивільній справі і створюють можливість виявити неповноту встановленої судом і втіленої в рішенні істини у справі. Вони встановлені в передбаченому законом порядку і вказують на необхідність скасування рішення або іншого судового акта у зв’язку з невідповідністю його фактам об’єктивної дійсності

Значення процесуальної стадії перегляду судових рішень у зв’язку з нововиявленими обставинами полягає у тому, що суд має змогу виправити припущену судову помилку, встановити дійсні взаємовідносини сторін у справі і на підставі цього ухвалити законне й обґрунтоване рішення, наслідком чого є виконання головного завдання цивільного судочинства — захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 715; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!