Системи, що використовуються для лікування пацієнтів із стабільним перебігом ХОЗЛ



Більшість хворих незалежно від віку здатні оволодіти та дотримуватись правильної техніки інгаляції, якщо їм надано правильні інструкції, за винятком тих, в кого є значні когнітивні порушення (порушення здатності до навчання) (в кого рахунок за скороченою шкалою розумового рахунку за Ходкінсом (Hodkinson Abbreviated Mental Test Score) ≤4) і, хто взагалі не здатний використовувати будь-які форми доставкових пристроїв. Однак, для більшості пацієнтів рекомендується індивідуальний практичний підхід щодо вибору доставкового пристрою.   

Системи, що доставляють лікарські препарати в легені, у багатьох відношеннях такі ж важливі як і безпосередньо самі препарати. Якщо пристрій неефективно доставляє препарат до легенів або є складним у використанні для пацієнтів (таким, що вимагає спеціального навчання), тоді ефективність терапії буде зниженою.

Ця проблема складна для проведення сліпих рандомізованих досліджень, оскільки пристрій не може бути прихований від пацієнтів і немає ніяких затверджених стандартизованих методів, тому можна оцінювати тільки зручність використання або переваги пацієнта.

Таблиця 9. Інгаляційні пристрої

Вид системи Препарат Опис
Дозований інгалятор (ДАІ) Qvar* (беклометазон 50 і 100мкг), Flixotide* (флютиказон 50, 125 і 250мкг), Atrovent* (20мкг.) Atrovent Forte* (40мкг.) – (іпратропію бромід). Ventolin*, Asmol*, Airomir*, Epaq* -(сальбутамол 100мкг). Serevent*(сальметерол 25мкг), Seretide* (флютиказон 50, 125 і 250мкг в комбінації з сальметеролом 25мкг). Інгалятори, що найбільш часто використовуються. Деякі пацієнти мають труднощі в процесі синхронізації вдихання з вивільненням лікарської речовини. У таких випадках рекомендується застосовувати дозований інгалятор, що забезпечений спейсером.
Спейсери   Aerochamber*, Breath-A-Tech*, Fisonair*, Nebuhaler*, Volumatic*.   Спейсер невеликого об'єму застосовується при життєвій ємкості легенів менше ніж 1,5 літра. Спейсер є резервуаром для аерозолю, що виділяється дозованим інгалятором. Пацієнт звільняється від необхідності проводити вдихання лікарської речовини безпосередньо після виділення дози. Використання спейсера для інгаляцій ГКС зводить нанівець можливість розвитку такого ускладнення, як кандидоз. Дозований інгалятор із спейсером так само ефективний, як і небулайзер при використанні еквівалентних доз.
Autohaler Airomir*(сальбутамол 100 мкг), Qvar* (беклометазон 50 і 100мкг), Atrovent*(іпратропію бромід 20мкг). Дозований інгалятор, що містить 200 доз лікарської речовини. Дозволяє здійснювати інгаляційну терапію у пацієнтів з незадовільною технікою застосування дозованих інгаляторів. Коли пацієнт починає повільно і глибоко дихати, клапан відкривається і автоматично виділяється доза.

Порошкові інгалятори (СПІ)

Accuhaler Serevent* (сальметерол 25мкг) Flixotide* (флютиказон 100, 250 і 500мкг) Seretide* (сальметерол 50 мкг в комбінації з флютиказоном 100, 250, 500 мкг). Сухий порошковий, багатодозовий інгалятор, містить 60 окремо розфасованих доз. Забезпечений індикатором, який показує кількість доз лікарської речовини, що залишилися. Він дозується точно і видає кількість лікарської речовини, пропорційну потоку, що вдихається (30-120 л/хв.). Лактоза, додана до лікарської речовини, дозволяє пацієнтові переконатися в тому, що він прийняв дозу ліків.
Aerolizer Foradile*(формотерол 12 мкг) Інгалятор роздільно-дозовий, заряджається стрічкою з капсулами, що містять лікарську речовину у вигляді порошку, які покриті захисною фольгою. При кожній інгаляції одна капсула поміщається в пристрій і там проколюється, після чого проводиться інгаляція. Aerolizer видає дозу лікарської речовини пропорційну величині вдихуваного потоку.
Turbuhaler Bricanyl* (тербуталін 500мкг), Pulmicort* (будесонід 100, 200 і 400мкг), Oxis* (еформотерол 12 мкг). Багатодозові інгалятори, що містять 60 (Oxis) і 200 (Pulmicort, Bricanyl) доз, не потребують заправки лікарських речовин. Доза виділяється наполовину, якщо пацієнт не створює потік вище 30 л/хв. При цьому виділяється дрібнодисперсний порошок і пацієнти, часто його не відчувають. Індикатор показує, коли залишається 20 доз і коли пристрій повністю порожній. Інгалятор містить осушувач, який можна визначити його струшуванням. Ексикант, що пересипається всередині інгалятора, може бути помилково прийнятий пацієнтом за залишок ліків.
Handihaler Spiriva* (тіотропію бромід) антихолінергетик, який має тривалість дії більше 24 годин і приймається один раз на добу. Діюча речовина інгалюється у вигляді сухого порошку. Капсула, що містить тіотропію бромід, розміщується в Handihaler і проколюється натисненням кнопки на пристрої. Для ефективнішого використання ліків інгаляція здійснюється через мундштук. Пацієнти з тяжким ступенем захворювання за допомогою Handihaler можуть створити необхідний для евакуації порошку з капсули потік (до 20л/хв).
Breezhaler Onbrez* (індакатерол)  
Небулайзери Більшість небулайзерів (аерозолів) потребують живлення від електромережі, але є і ультразвукові аерозольні апарати з живленням від батарей. Ультразвукові небулайзери прості у використанні та ідеально підходять для поїздок. Вони мають штекер для під'єднання до гнізда прикурювача автомобіля. При використанні для введення аерозолів ГКС великим струменем необхідна щоденна заправка апарату. Аерозоль не повинен потрапляти в очі у разі застосування глюкокортикосероїдів та Атровента*, тому що це може привести до розвитку глаукоми. Після аерозольної терапії, для повного видалення препарату з шкіри, пацієнти повинні витирати насухо обличчя. Атровент* може комбінуватися з b2-агоністами, але неможлива його комбінація з глюкокортикостероїдами.

Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD). Australian and New Zealand Management Guidelines and the COPD Handbook. Version 1, November 2002. The Thoracic Society of Australia and New Zealand. The Australian Lung Foundation. copd@lungnet.com.au

Коментар робочої групи:

* Торгові назви лікарських препаратів, в дужках вказані їх міжнародні непатентовані назви.

Станом на 01.11.2012 р. в Україні лікарський засіб тербуталін міститься тільки у складі комбінованих лікарських засобів.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 523; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!