Терапія ХОЗЛ із стабільним перебігом



ХОЗЛ – гетерогенна хвороба, яка проявляється у різних пацієнтів різними симптомами. Деякі пацієнти можуть бути стурбовані задишкою, інші частими госпіталізаціями. Тактика лікування хвороби пацієнта повинна залежати від вираженості симптомів і непрацездатності, до якої вони призводять.

Цей розділ представляє твердження і рекомендації щодо ефективності і ролі методів лікування стабільного ХОЗЛ на основі доказової бази.

При оцінці об’єктивного стану пацієнта необхідно враховувати брати до уваги наявність симптомів, перерахованих в розділі 1.1.1, клінічних ознаках, перерахованих в розділі 1.1.2, результатів спірометрії, частоти загострень та класифікації, що ґрунтується на поєднанні цих даних.

 

Припинення куріння

Припинення куріння пацієнтами з ХОЗЛ є одним з найважливіших втручань. Припинення куріння уповільнює рівень зниження ОФВ1,  що приводить до уповільнення прогресування симптомів та підвищення виживаності.

Коментар робочої групи:

В Україні надання допомоги у припиненні куріння здійснюється відповідно до Стандартів первинної медичної допомоги при припиненні вживання тютюнових виробів, затверджених наказом МОЗ 03 серпня 2012 року № 601

В Копенгагському дослідженні захворювань серця (Copenhagen City Heart Study) розраховано, що ОФВ1 додатково знижується на 7,4 мл на кожний пачко/рік у жінок, які курять, та на 6,3 мл – у чоловіків, які курять .

Були розглянуті докази припинення куріння з використанням фармакологічних і не фармакологічних методів, оскільки вони мали пряме відношення до ХОЗЛ200.

Висновки досліджень Рівень доказовості
Дослідження показали, що учасники двох груп, які відмовилися від куріння, мали значно менше зниження показника ОФВ1 ніж представники контрольної групи. Середнє число зменшення від базового до 5 років склало 267 мл для контрольної групи, 209 мл для групи, яка не курила без бронходилатаційного дослідження і 184 мл з бронходилатаційним дослідженням (p <0.002)118,113. I b
Оцінювався вплив припинення куріння на симптоми хронічного кашлю, хронічного виділення харкотиння, хрипи і задишку. Поширеність кожної з цих чотирьох ознак в двох групах, які не курили, були значно меншою, ніж в контрольній групі (p <0.0001). Курці з раннім ХОЗЛ, яким було призначено припинення куріння, мали менше респіраторних симптомів через 5 років119 I b

 

 

Дослідження вивчало ефект бупропіону уповільненого вивільнення в порівнянні з плацебо у заохоченні до утримання від куріння пацієнтів з ХОЗЛ середнього ступеня . Показники безперервного утримання від куріння протягом 4 – 7 тижнів були значно вищі у тих, хто приймав бупропіон ніж у тих, які отримували плацебо (28 % проти 16 %, p=0.003); 4 - 12 тижнів(18 % проти 10 %) і 4 до 26 тижнів(16 % проти 9 %); припинення куріння було також вище в учасників, які отримували бупропіон, ніж у тих, які отримували плацебо (p < 0.05)117. I b
Настанова Національного інституту здоров'я і клінічного вдосконалення рекомендує фармакологічний підхід (нікотинзамісна терапія і бупропіон) для припинення куріння120,53. NICE

Фармакологічна терапія тютюнової залежності.

Фармакотерапія є важливим компонентом лікування тютюнової залежності. Рекомендується використовувати в якості терапії першої лінії нікотинзамісну терапію (НЗТ) чи/або бупропіон з уповільненим вивільненням в сукупності з психологічними методами.

З урахуванням протипоказань ці препарати повинні призначатися майже всім хворим, які намагаються припинити куріння.

Нікотинзамісна терапія (НЗТ) 206

Нікотинова залежність – важливий елемент тютюнової залежності, тому стандартний підхід до фармакологічного лікування заснований на використанні НЗТ. Таке лікування направлене на отримання дози нікотину, яка приймалася раніше при викурюванні сигарет, що дозволяє зменшити синдром «відміни» після припинення куріння.

Різні форми НЗТ (жувальна гумка, трансдермальні пластирі, інгалятори, назальні спреї, сублінгвальні таблетки та ін. ) ефективні та добре переносяться.

Таблиця 8 Існуючі лікувальні форми нікотинзамісних препаратів

Лікарська форма Продукт, що продається*
Трансдермальний пластир з нікотином 5мг, 10мг, 15мг / 16год (Нікоретте, Pfizer) 7мг, 14мг, 21мг /24 год (Nicotnell TTS 10, TTS 20, TTS 30, Novartis) 7мг, 14мг, 21мг /24 год (NiQuitin CQ, GlaxoSmithKline)
Жувальна гумка з нікотином 2 мг, 4 мг(Нікоретте, Pfizer; Nicotnell, Novartis)
Таблетки з нікотином** Сублінгвальні таблетки 2мг (Нікоретте мікротаб, Pfizer) Пастилки 1 мг (Nicotnell, Novartis) Пастилки 2 мг та 4 мг (NiQuitin CQ, GlaxoSmithKline)
Інгалятор з нікотином** Катридж для інгаляцій 10 мг та мундштук (інгалятор Нікоретте, Pfizer)
Назальний спрей з нікотином** 0,5 мг в 1 дозі в кожну ніздрю (назальний спрей Нікоретте, Pfizer)

Коментар робочої групи:

*В дужках вказані торгові назви лікарських препаратів та їх виробники

** Лікарські форми станом на 01.11.2012 р. в Україні не зареєстровані

В даний час недостатньо доказів, щоб прийти до висновку, що одна форма НЗТ ефективніша, ніж інша. 206

Бупропіон

Бупропіон є антидепресантом (амінокетон), що ефективно допомагає відмовитися від куріння при інтенсивності > 10 сигарет/днів і настрої пацієнта на припинення куріння. Бупропіон блокує зворотний нейрональный за­хват норадреналіну і допаміну при мінімальному впливі на зворотне захоплення серотоніну і відсутньої дії на моноамінооксидазу.

Згідно з мета-аналізом десяти РКД СШ при утриманні від паління при застосування бупропіона в порівнянні з плацебо протягом 6 - 12 місяців був 2,16 (1,51 - 3,10). 9 % пацієнтів, які отримували плацебо, не палили протягом 12 місяців, в групі бупропіона не палили 19 %. У зв’язку з цим бупропіон повинен використовуватися в комплексі з відповідною підтримкою.

Бупропіон проти НЗТ

У дослідженні порівнювалась ефективність використання бупропіону і жувальної гумки НЗТ, і не було виявлено ніякої значущої різниці між групами за порівнюваними показниками.

Комбінація бупропіону з НЗТ

У єдиному дослідженні, яке триває і зараз, результат виступав "за" комбінацію НЗТ і бупропіону проти одного тільки бупропіону, але відмінність не була статистично значущою.

Нові препарати

Варениклін рекомендується в межах його показань у курців, які хочуть покинути паління. Варениклін зазвичай призначається в складі програми поведінкової підтримки.

Рекомендації:


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 469; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!