Тема 14. Юридична техніка процесуальних актів цивільного судочинства



Основні терміни та поняття: цивільний процесуальний акт-документ, позовна заява, судові рішення у цивільному судочинстві, апеляційна скарга, касаційна скарга.

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ВИВЧЕННЯ ТЕМИ

Вивчення теми потрібно розпочати із засвоєння сутності цивільного процесуального акта-документа, під яким розуміють встановлений законом порядок оформлення процесуальних дій, який регулює вимоги до складу реквізитів, послідовності їх викладення і розташування у документі, вимоги до змісту його тексту, а також наслідки недодержання даного порядку.

Варто зупинитися на з’ясуванні загальних ознак процесуального акта-документа, якими є: а) офіційний характер; б) технічний, машинописний чи письмовий спосіб вираження і закріплення; в) відсутність єдиної письмової процесуальної форми і змісту документа, все залежить від значення конкретного процесуального акта-документа (функціонального призначення); г) письмова форма і зміст процесуального акта-документа знаходяться у цілісній залежності одне від одного; д) письмова процесуальна форма акта-документа суворо зумовлена діями учасників цивільного процесу і закріплена у законі.

Кожний юридичний документ, у тому числі й процесуальний, характеризується певною послідовністю викладення матеріалу, що виявляється у його обов’язковому структуруванні з дотриманням вимог до самого документа та вимог чинного законодавства.

Значення процесуального документа виявляється у функціональному призначенні, за яким процесуальні акти-документи різняться між собою. Призначення кожного процесуального акта-документа для кожної стадії цивільного процесу різноманітне, тому різноманітні і вимоги, які висуваються до них, а отже, і значення (результат діяльності) цих процесуальних актів-документів є різноманітним. Зокрема, значення цих актів-документів виявляється у здійсненні процесуальних дій (функціональному призначенні), для яких вони були створені шляхом перетворення й історичного розвитку і є закріпленими у сучасному Цивільно-процесуальному кодексі України.

Насамперед студентам слід розглянути види цивільних процесуальних актів-документів відповідно до стадій цивільного провадження.

Окремо слід зупинитися на з’ясуванні процесуальної форми та змісту позовної заяви, оскільки їх додержання є однією з обов’язкових вимог цивільно-процесуального законодавства, що забезпечує прийняття суддею заяви та відкриття ним провадження у справі. Належне оформлення позовної заяви як за формою, так і за змістом служить, перш за все, інтересам позивача. Дотримання позивачем вимог, які пред’являються до позовної заяви, дуже важливе для процесуальної діяльності, оскільки форма і зміст позовної заяви є одним з елементів процесуального режиму, дотримання якого необхідне для своєчасного і безперешкодного розгляду заявленого позову. Позовна заява подається до суду у письмовій формі та повинна містити реквізити, закріплені у ч. 2 ст. 119 ЦПК, а саме: 1) найменування суду, до якого подається заява; 2) ім’я (найменування) позивача і відповідача, а також ім’я представника позивача, якщо позовна заява подається представником, їх місце проживання або місцезнаходження, поштовий індекс, номер засобів зв’язку, якщо такий відомий; 3) зміст позовних вимог; 4) ціну позову щодо вимог майнового характеру; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; 6) зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування; 7) перелік документів, що додаються до заяви.

Аналізуючи види звернення до суду у процесі судового розгляду, а саме клопотання, відводи, усні і письмові пояснення, заперечення, письмові зауваження, слід зазначити, що сучасне цивільне законодавство трансформує ці форми звернення до суду у відповідних процесуальних формах заяв, які виникають у ході розгляду цивільної справи, але норми, яка б зазначала перелік цих заяв, законодавство не передбачає, як не зазначає процесуальну форму і зміст цих заяв (заява про відвід; заява про призначення експертизи і т. ін.). Кожна з заяв, яка виникає у ході розгляду цивільної справи, повинна розглядатися судом з додержанням загальних правил, хоча вони мають певні відмінності у своїй меті (змістові). Це дає можливість припускати, що процесуальний зміст цих заяв є різним між собою, а отже, процесуальна форма і зміст цих заяв є різними.

Студентам потрібно розглянути вимоги до процесуальної форми апеляційної скарги, передбачені ст. 295 Цивільно-процесуального кодексу України. Належну увагу слід приділити поданню касаційної скарги, її процесуальній формі і змісту згідно ст. 326 ЦПК України. Додержання процесуальної форми і змісту касаційної скарги є однією з обов’язкових вимог цивільно-процесуального законодавства, що забезпечує прийняття суддею-доповідачем скарги та перегляд судових рішень у касаційному порядку.

Студентам потрібно розглянути і вимоги, що ставляться до судових рішень та їх процесуального оформлення. Залежно від вирішення питання суд першої інстанції приймає рішення у формі рішень та ухвал суду. Рішення і ухвали суду мають певну процесуальну форму і зміст, які є визначеними у законі і від яких залежить значення того чи іншого процесуального акта-документа у цивільному процесі.

Таким чином, процесуальні акти-документи становлять собою систему судових актів, які мають правовий (офіційний) характер, закріплюють процесуальні дії суду й інших суб’єктів процесу на кожній стадії цивільного процесу; за своїм функціональним призначенням з дотриманням процесуальної форми і змісту виступають гарантом законності і правопорядку у суспільстві, стоять на захисті громадських інтересів і прав громадян, а також процесуальної діяльності судів та є проявом волі держави.

 

ПЛАН ЛЕКЦІЙНОГО ЗАНЯТТЯ

· Поняття та сфера застосування цивільно-правових документів. Види процесуальних актів-документів з цивільних справ.

· Поняття, форма і зміст позовної заяви. Види позовних заяв.

· Вимоги до судових рішень та їх процесуального оформлення.

 

ПЛАН ПРАКТИЧНОГО (СЕМІНАРСЬКОГО) ЗАНЯТТЯ

· Поняття та види процесуальних актів-документів з цивільних справ.

· Заяви у цивільному судочинстві та вимоги до їх складання і оформлення.

· Правила складання й оформлення апеляційної скарги.

· Правила складання й оформлення касаційної скарги.

 

САМОСТІЙНА РОБОТА

· Процесуальні документи з правовідносин права власності.

· Процесуальні документи з трудових правовідносин.

· Процесуальні документи з соціально-забезпечувальних правовідносин.

 

ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ ДО САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ


Дата добавления: 2021-01-21; просмотров: 85; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!