Сутність та особливості туристичного попиту.



Туристичний попит - це суспільна потреба в туристичному продукті.Туристичний попит можна визначити як сукупність туристичних благ, послуг і товарів, які туристи схильні придбати за визначеного рівня цін. Туристичний попит залежить від: — економічних чинників, таких, як: рівець доходів споживачів, ціни на туристичний продукт, курси обміну валют. Важливою ознакою туристичного попиту є те, що туристи не завжди хочуть задовольнити потреби якнайдешевше. Раціональне складання калькуляції не відіграє важливої ролі, наприклад, у випадку неповторюваного або особливо атракційного продукту. Окрім того, під час подорожі туристи, не роздумуючи, витрачають гроші на різні розваги, на які у місці постійного проживання не мають зазвичай часу; — демографічних чинників, таких, як: стать, вік, освіта, розмір майнового володіння; — географічних чинників: місця проживання, кліматичних умов, рівня забрудненості та індустріалізації тощо; — суспільно-культурних чинників: поглядів, суспільної позиції, релігії, сімейних традицій тощо; — особистої мотивації та зацікавлень туристів; — регуляторних прикордонних правил, політично-законодавчої ситуації місця призначення; — засобів масової інформації.

Економічні показники туристичного попиту є спільними для всіх ринків. До них належать ціпи на туристичні продукти та рівень доходів споживачів. Туристичний рух надто детермінований численними специфічними причинами неекономічного характеру, як-от: індустріалізація і забруднення довкілля, густота населення, особисті риси характеру, наявність вільного часу, мода, традиції, культура, санітарні умови, політична ситуація, економічна стабільність.

Зміна інтенсивності туристичного руху спостерігається не тільки впродовж року, а й упродовж тижня. На такі коливання впливають службові відрядження, а також виїзди на вихідні чи святкові дні, що пов'язано з графіком вільних від роботи днів. Зростання потоків молодих туристів характерне у період шкільних канікул та студентських практик.

Сезонність створює для підприємців, які обслуговують туристичний ринок, серйозні труднощі. У пікові періоди готелі, ресторани та інші об'єкти переповнені, натомість у "мертвий сезон" туристичні об'єкти не завантажені або використовуються частково. А матеріальну базу потрібно утримувати й обслуговувати впродовж цілого року, тоді як не завантаження об'єкта підвищує рівень витрат і зменшує прибутковість підприємства.

Характеризуючи туристичний попит, необхідно звернути увагу, що закономірності, які стосуються цієї економічної категорії, мають інший характер, ніж закономірності, які стосуються попиту на матеріальні блага. Це засвідчують такі чинники:

— предметом обміну є туристичні послуги;

— оцінка послуг споживачем має часто суб'єктивний характер, тому на обсяг попиту чи його структуру іноді вирішальний вплив мають невимірні чинники;

— туризм не пов'язаний зі задоволенням основних потреб людини і, щоб справа дійшла до туристичного споживання, мають бути виконані певні умови.

 

120.  Мета складання бізнес-плану та сфери його застосування

Бізнес-план — це форма конкретизації підпри­ємницької ідеї або іншими словами: бізнес-план — план створення або розвитку підприємства. Бізнес-план ви­ступає основою для прийняття рішень ініціатором про­екту (інвестором, підприємцем), а також є документом для зовнішньої презентації проекту перед потенційни­ми партнерами, кредиторами або державними органа­ми, відповідальними за створення і реєстрацію підпри­ємства.

Метою складання бізнес-плану є планування госпо­дарської діяльності підприємства на найближчий та від­далений періоди. Бізнес-план відповідає на багато пи­тань щодо майбутнього існування фірми: • Визначення виду діяльності фірми, цільових рин­ків і місця підприємства на цих ринках.  • Формулювання стратегії та тактики підприємства. • Вибір конкретного виду послуг, які будуть надава­тись фірмою. • Оцінка виробничих та невиробничих затрат. • Розробка маркетингових заходів з вивчення рин­ку, реклами, стимулювання попиту тощо. • Оцінка фінансових затрат фірми для передбаченихзавдань. • Підбір кадрів для підприємства. • Передбачення труднощів на шляху до виконання планів.

Основним змістом бізнес-плану є організація підпри­ємницької діяльності та її планування. Бізнес-план — це офіційний документ, який виконує ряд функцій.

Перша функція служить підприємцю, для якого біз­нес-план є можливою оцінкою фактичних результатів за визначений період.

При умові виходу плану на міжнародну арену необхід­но дотримуватись міжнародних вимог для створення біз­нес-плану. В загальних рисах бізнес-план складається з:

Резюме, де висвітлені основні положення проекту (назва і головна ціль проекту; хто виступає ініціатором проекту та іншими учасниками; ціна проекту; термін та етапи реалізації проекту; джере­ла фінансування; критерії ефективності та фінансові по­казники проекту; можливості для бізнесу; привабливість для бізнесу; важливість для підприємства і регіону).

Загальні відомості про підприємство:профіль діяльності підприємства, його положен­ня на ринку сьогодні і бажане в майбутньому; головні події, що мали вплив на появу ідеї бізнесу; структура управління підприємством; основні техніко-економічні показники підприємства; аудиторський аналіз.

Ринок збуту підприємства:аналіз ринку певного товару чи послуги: становище справ у галузі, потенційні клієнти та місткість ринку, конкуренція, ефективність певного бізнесу; опис харак­терних рис певного продукту чи послуги, що забезпе­чить їм конкурентоздатність на цьому ринку; перспек­тиви розвитку.

Маркетинговий план: визначення об'єму продажів та каналів їхнього збуту; вироблення стратегії ціни, що базується на методах затрат (повних, середніх, граничних, стандартних, прямих); підбір рек­ламних зусиль; визначення методів контролю ситуації на ринку; передбачення факторів ризику, що врахову­ють виробничі порушення, пов'язані з постачанням си­ровини чи комплектуючих; комерційні ризики, зумов­лені реалізацією продукції на ринку; фінансові ризики, що викликані інфляцією та коливанням курсів валют; ризики, що пов'язані з нещасними випадками.

Оперативний план: при створенні абсолютно нового підприємства необхідно охарактери­зувати правове забезпечення проекту (відомості про ре­єстрацію, документи для заснування; форму власності, законодавчі обмеження, захист патентів та ін.). Якщо підприємство розширюється, то оперативний план по­чинається відразу а виробничого розділу, де відобража­ється цілий виробничий процес від купівлі нового об­ладнання чи приміщення до встановлення нового тех­нологічного циклу,

Оперативний план можуть розбивати на два підпунк­ти: перший — організаційний план, в якому міститься інформація про персонал та керівництво і розглядається правове забезпечення проекту, а другий — план вироб­ництва, що відображає виробничий процес та інвести­ційне забезпечення, якщо таке потрібне.

План за трудовими ресурсами передбачає підбір Професійних кадрів. Цей план пови­нен вивести організаційну структуру підприємства, де будуть чітко вказані посадові обов'язки працівників та їхні посадові оклади.

Фінансовий план визначає ефектив­ність пропонованого бізнесу. В цьому розділі необхідно відобразити: загальну потребу в інвестиціях, джерела фінансування, плац прибутків та видатків; баланс гро­шових надходжень; термін окупності проекту; з яких коштів буде фінансуватися проект.

 


Особливе місце в фінансовому плані потрібно приді­лити розрахунку беззбитковості, який визначають за формулою:

 

де Пжт — умовно-постійні витрати; Км — умовна частка умовно-постійних витрат в об'ємі продажу.

 

Запас фінансової надійності — це різниця об'єму продажів аналізованого року та об'єму точки беззбит­ковості.

 

 


Дата добавления: 2020-04-25; просмотров: 285; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!