Нарахована    кількість виготовленої      розцінка за



Облік розрахунків з бюджетом.

Для узагальнення інформації про розрахунки підприємства за всіма видами платежів до бюджету, включаючи податки з працівників підприємства та за фінансовими санкціями, що справляються в дохід бюджету призначено рахунок 64 „Розрахунки по податках і платежах”. Цей рахунок балансовий, пасивний, призначений для обліку джерел утворення господарських засобів. По кредиту відображаються нараховані платежі до бюджету, по дебету – належні до відшкодування з бюджету податки, їх сплата або списання.                                                                                                                        

Рахунок 64 має такі субрахунки:

На субрахунку 641 ведеться облік податків, які нараховуються та сплачуються відповідно до чинного законодавства України (податок на прибуток, податок на додану вартість, прибутковий податок, інші податки).

На субрахунку 642 ведеться облік розрахунків за зборами (обов'язковими платежами), які справляються відповідно до чинного законодавства України та облік яких не ведеться на рахунку 65 „Розрахунки за страхуванням”.

На субрахунку 643 ведеться облік суми ПДВ, визначену, виходячи із суми одержаних авансів (попередньої оплати) за готову продукцію, товари, інші матеріальні цінності та нематеріальні активи, роботи, послуги, що підлягають відвантаженню (виконанню).

На субрахунку 644 ведеться облік суми ПДВ, на яку підприємство набуло право зменшити податкове зобов'язання.

Аналітичний облік на рахунку 64 здійснюють за видами платежів до бюджету. Це дає можливість перевірити правильність розрахунків за кожним видом платежу.         Зокрема, до субрахунку 641 треба відкрити такі аналітичні рахунки:

641/1 „Розрахунки з податку на додану вартість”;

641/2 „Розрахунки з податку на прибуток”;

641/3 „Розрахунки з акцизного податку”;

641/4 „Розрахунки з прибуткового податку”.

 

Порядок формування та облік доходів

Методичні засади формування, оцінки та визнання у бухгалтерському обліку інформації про доходи і розкриття у фінансовій звітності визначається П(С)БО 15 „Дохід”.

Доходи – це збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов’язань, які призводять до зростання власного капіталу (крім зростання капіталу за рахунок внесків учасників).

Доходи відображаються в обліку та звітності згідно з принципами нарахування та відповідності доходів і витрат. Тому доходи визначаються, коли вони відбуваються (а не тоді, коли отримуються або сплачуються грошові кошти), і відображаються в бухгалтерському обліку тих періодів, до яких вони відносяться.

З метою визначення доходу та визначення його суми розрізняють дохід від:

реалізації продукції, товарів та ін. активів;

надання послуг;

використання активів підприємства іншими особами, результатом якого є отримання відсотків, дивідендів, роялті.

Визнані доходи від звичайної діяльності класифікуються в бухгалтерському обліку за такими групами:

Доходи (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг.

Для узагальнення інфляції про реалізацію передбачено рахунок 70 „Доходи від реалізації”. Рахунок 70 є тимчасовим, має ознаки пасивного рахунка, має такі субрахунки:

По кредиту рахунка 70 відображається одержання доходу (на підставі довідок бухгалтерії), а по дебету – належна сума непрямих податків та списання у порядку закриття на рахунок 79 „Фінансові результати”.

2. Інші операційні доходи.

У складі інших операційних доходів відображаються всі інші доходи, не пов’язані з реалізацією (товарів, робіт, послуг), до яких, зокрема, належить:

дохід від реалізації іноземної валюти;

дохід від реалізації інших оборотних активів (виробничих запасів, МШП);

дохід від операційної курсової різниці;

штрафи, пені, неустойки одержані;

інші доходи від операційної діяльності.

Для узагальнення інформації про інші доходи від операційної діяльності використовується рахунок 71 „Інший операційний дохід”. Рахунок 71 є пасивним, тимчасовим. Має такі субрахунки:

По кредиту рахунка 71 відображається збільшення (одержання) доходу, по дебету – суми непрямих податків та списання в порядку закриття на рахунок 79„Фінансові результати”.

3. Доходи від фінансової діяльності.

Основними видами доходів, які належать до фінансової діяльності, є:

дивіденди одержані;

відсотки одержані;

інші фінансові доходи;

доходи від інвестицій в асоційовані, спільні підприємства.

Узагальнення інформації про доходи від інвестицій, які здійснюються в асоційовані, дочірні або спільні підприємства, та облік яких ведеться за методом участі в капіталі, відображається на рахунку 72 „Дохід від участі в капіталі”, який є пасивним, тимчасовим. Має такі субрахунки:

По кредиту рахунка 72 відображається збільшення (одержання) доходу, по дебету – списання в порядку закриття на рахунок 79„Фінансові результати”.

Облік інших доходів, які не обліковуються на рахунку 72 ведеться на пасивному, тимчасовому рахунку 73 „Інші фінансові доходи” (дивіденди, відсотки, інші доходи від фінансових операцій). Має такі субрахунки:

По кредиту рахунка 73 відображається визнана сума доходу, по дебету – списання кредитового обороту на рахунок 79„Фінансові результати”.

4. Доходи від інвестиційної діяльності.

До таких доходів належать доходи від:

реалізації фінансових інвестицій, необоротних активів;

не операційних курсових різниць;

безоплатно отриманих необоротних активів;

інші доходи.

Облік доходів, які виникають в ході звичної діяльності, але не пов’язані з операційною і фінансовою діяльністю підприємства, ведеться на рахунку 74 „Інші доходи”. Має такі субрахунки:

По кредиту рахунка 74 відображається збільшення доходу, по дебету – належна сума непрямих податків та списання в порядку закриття на рахунок 79„Фінансові результати”.

Дані по рахунок 70-74 відображаються у журналі-ордері №6 та в Звіті про фінансові результати у рядках з відповідними назвами.

Зміст господарських операцій Дт Кт
1 Отримано готівку за продану продукцію 30 70
2 Отримано кошти на поточний рахунок 31 70
3 Отримано дохід за одержані товарно-матеріальні цінності 63 70
4 Видано заробітну плату готовою продукцією 66 70
5 Відображено вартість повернених покупцем продукції 70 36
6 Нарахування ПДВ на виручку від реалізації продукції 70 641
7 Визначається фінансовий результат від реалізованої продукції 70 79
8 Безоплатно отримані запаси, МШП 20,22 71
9 Реалізовані виробничі запаси, МШП 31,37 71
10 Відображається сума, що підлягає відшкодуванню винними особами 375 71
11 Відображають суму доходу звітного періоду 69 71
12 Нарахування суми ПДВ 71 64
13 Фінансовий результат 71 79

 

 

3.Облік нерозподіленого прибутку (непокритих збитків). Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) є складовою час­тиною власного капіталу, що залишається у підприємства після виплати доходів власникам та формування резервного капіталу. У Плані рахунків для обліку сум нерозподілених прибутків (збитків) поточного і минулого років, а також використаного в поточному році прибутку передбачено рахунок 44 „Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)".По кредиту рахунку 44 відображається збільшення прибутку від усіх видів діяльності, по дебету — збитки і використання прибутку. Рахунок 44 „Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" має такі субрахунки: На субрахунку 441 відображають наявність та рух нерозподіленого прибутку. На субрахунку 442 відображають непокриті збитки; їх списання здійснюють за рахунок нерозподіленого прибутку, резервного, пайового чи додаткового капі­талу тощо. На субрахунку 443 відображають розподіл прибутку між власниками (нара­хування дивідендів), виплати за облігаціями, відрахування до резервного капіта­лу та інше використання прибутку в поточному періоді.  
№з/п    

 

Зміст господарської операції

 

 

Кореспонденція рахунків

Дебет Кредит
1 Списано суму прибутку, використаного у звітному періоді, за рахунок нерозподіленого прибутку 41 443
2 Списано суму прибутку, використаного у звітному періоді на непокриті збитки 42 43
3 Списано непокриті збитки за рахунок коштів резервного і додаткового капіталу                                                                            3,42 442
  Нараховано дивіденди власникам 443 71
5 Використано прибуток на виплату премії за випущеними облігаціями 43 52
6 Проведено відрахування до резервного капіталу                          43 43
7 Списано фінансовий результат на нерозподілений прибуток        79 441
8 Списано фінансовий результат на непокриті збитки                    442 79

 

4. Облік вилученого та неоплаченого капіталу

 У бухгалтерському обліку фактичне надходження внесків засновників відображається на рахунку 46 „Неоплачений капітал". По дебету рахунку 46 „Неоплачений капітал" відображається заборгованість засновників (уча­сників) товариства по внесках до статутного капіталу підприємства, а по кредиту — погашення заборгованості.

Аналітичний облік неоплаченого капіталу ведеться по кожному засновни­ку (учаснику) і за видами розміщених неоплачених акцій (для акціонерних товариств).

У балансі підприємства сума заборгованості засновників (учасників) по внесках до статутного капіталу наводиться в дужках і вираховується при визначенні підсумку власного капіталу.

Для узагальнення інформації про вилучений капітал товариства Планом рахунків передбачено рахунок 45 „Вилучений капітал".

За дебетом рахунку 45 відображається фактична собівартість акцій власної емісії або часток, викуплених господарським товариством у його учасників, за кредитом — вартість анульованих або перепроданих акцій (часток).

Аналітичний облік вилученого капіталу ведуть за видами акцій (внесків, паїв), іншого вилученого капіталу.                                              

У балансі акціонерного товариства дебетове сальдо по рахунку 45 „Вилуче­ний капітал" наводиться у дужках і підлягає вирахуванню при визначенні підсум­ку власного капіталу.

 

 

5.Облік забезпечення майбутніх витрат і платежів.

Особливим видом зобов’язань є забезпечення, які не мають чітко визначеного строку та суми погашення на дату балансу.

Забезпечення можуть створюватись для відшкодування (майбутніх) витрат на:

виплату відпусток працівників;

додаткове пенсійне забезпечення;

виконання гарантійних зобов'язань;

реструктуризацію;

виконання зобов'язань щодо обтяжливих контрактів та ін.

Суми утворених забезпечень визнаються витратами підприємства.

Класифікація забезпечень майбутніх витрат і платежів:

Для узагальнення інформації про рух коштів, які за рішенням підприємства резервують для забезпечення майбутніх витрат і платежів призначено рахунок 47 „Забезпечення майбутніх витрат і пла­тежів".

За кредитом рахунку відображають нарахування забезпечення, за дебетом — їх використання.

Рахунок 47 „Забезпечення майбутніх витрат і платежів" має такі субрахунки:

На субрахунку 471 „Забезпечення виплат відпусток" ведуть облік руху та залишків коштів на оплату чергових відпусток працівникам. Також на цьому субрахунку узагальнюється інформація про забезпечення обов'язкових відрахувань (зборів) від забезпечення виплат відпусток на збори на обов'язкове державне пенсійне страхування, на обов'язкове соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності,

На субрахунку 472 „Додаткове пенсійне забезпечення" ведеться об­лік коштів для реалізації програми пенсійного забезпечення.

Підприємства, що здійснюють продаж товарів з наданням гаран­тій, проводять нарахування забезпечень гарантійних зобов'язань, облік яких ведеться на субрахунку 473 „Забезпечення гарантійних зобов'язань".

У балансі підприємства залишок суми гарантійних зобов'язань, тобто кре­дитове сальдо по рахунку 473 відображається в статті „Інші забезпечення".На субрахунку 474 „Забезпечення інших витрат та платежів" ведеться облік забезпечення інших витрат, що не знайшли відображення на інших субрахунках рахунку 47 „Забезпечення майбутніх витрат та платежів".

Аналітичний облік забезпечення наступних витрат та платежів ведуть за їх видами, напрямками формування й використання.

Створення забезпечень з виплати відпусток 23, 91, 92, 93, 94 471
Нарахування сум, пов'язаних з оплатою відпусток і відрахувань від них на соціальні заходи 71 66, 65
Створення забезпечення, пов'язаного з гарантійними зобов'язаннями 93 473
Здійснення витрат на гарантійний ремонт 473 68

 

 

Облік векселів виданих.

Вексель (нім. – заміна, обмін, розмін) – це письмово оформлене боргове зобов’язання встановленого зразка, яке засвідчує безумовне грошове зобов’язання векселедавця сплатити після настання строку певну суму грошей власнику векселя (векселедержателю).

Залежно від умов випуску та платності векселі можуть бути прості і переказні.

Акцепт – це згода оплатити вексель. Запис про це робить трасат на лицьовій стороні векселя: «зобов’язуюсь оплатити» або «вексель акцептований», а також зазначає дату акцепту, ставить підпис і печатку.

Крім того, вексель має і матеріальне втілення – бланк векселя є документом суворого обліку (рахунки 209, 08). Витрати на купівлю бланків складаються з вартості вексельного бланка, ПДВ та державного мита.

При обліку довгострокових векселів слід звернути увагу, що згідно з П(С)БО 11 вони будуть відноситись до розряду «Інших довгострокових зобов’язань».

Векселі видані — це векселі, що забезпечують заборгованість перед постачальниками, підрядниками та іншими кредиторами.

Облік розрахунків з постачальниками, підрядчиками та іншими кредиторами за матеріальні цінності, виконані роботи, отримані послуги та за іншими операціями, заборгованість за якими забезпечена виданими векселями та не є поточним зобов'язанням, відображається на рахунку 51 «Довгострокові векселі видані».

Рахунок 51 має такі субрахунки:

511 «Довгострокові векселі, видані в національній валюті»;

512 «Довгострокові векселі, видані в іноземній валюті».

За кредитом рахунка 51 відображається видача векселя в забезпечення за одержані матеріальні цінності, надані послуги, виконані роботи та за іншими операціями, за дебетом - погашення заборгованості, забезпеченої виданим векселем.

Записи по рахунку здійснюються на підставі первинних документів, якими окрім самих простих і переказних векселів, є акт приймання-передачі векселя, акт про протест векселя в неакцепті, акт про протест векселя про несплату, реєстр пред’явлених векселів та ін.

Аналітичний облік ведеться за кожним виданим векселем.

з/п

 

 

 

Зміст господарської операції

 

 

Кореспонденція рахунків

Дебет Кредит
1 Видано довгостроковий вексель в погашення заборгованості перед постачальниками 63 51
2 Відображено негативну курсову різницю по довгострокових векселях, виданих в іноземній валюті 945 51
3 Відображено заборгованість по векселю за теперішньою вартістю 952 51
4 Проведено погашення виданого векселя після закінчення терміну 51 30, 31
5 Погашено учасником заборгованість по довгострокових векселях в рахунок внесків до статутного капіталу 51 46
6 Переведено заборгованість по довгострокових векселях виданих до складу поточних зобов’язань (коли до погашення залишилось менше 12 місяців) 51 61
7 Відображено позитивну курсову різницю по довгострокових векселях, виданих в іноземній валюті 51 714
8 Нараховано відсотки по векселю за місяць               952 684
9 Нараховано ПДВ, що відносяться до суми нарахованих відсотків 641 684

Обліковим реєстром по рахунку 51 є журнал №3.

Синтетичний облік короткострокових векселів виданих ведеться на пасивному рахунку 62 «Короткострокові векселі видані».

Рахунок 62 має такі субрахунки:

621 «Короткострокові векселі, видані в національній валюті»;

622 «Короткострокові векселі, видані в іноземній валюті».

За кредитом рахунка відображається видавання векселів в забезпечення поставок (робіт, послуг) постачальників та інших кредиторів та в забезпечення інших операцій, за дебетом - погашення заборгованості за видами векселями.

Кредитове сальдо за цим рахунком свідчить про суму виданих, але ще не оплачених підприємством векселів.

Аналітичний облік виданих векселів організується за кожним векселем зокрема.

Нарахування витрат на відсотки здійснюється у момент погашення векселя. У тому випадку, коли дата виписки векселя і дата його погашення відносяться до різних облікових періодів, на дату балансу здійснюється нарахування витрат на відсотки за векселем, що стосуються звітного періоду.

 

         1.Формування та облік статутного капіталу.

         2.Облік додаткового та резервного капіталів.

         3.Облік нерозподіленого прибутку (непокритих збитків).

          4.Облік вилученого та неоплаченого капіталу.

         5.Облік забезпечення майбутніх витрат і платежів.

        6.Облік цільового фінансування та цільових надходжень.

           7.Поняття та види зобов’язань.

        8.Поняття та облік довгострокових зобов’язань.

9.Поняття та облік поточних зобов’язань.

10. Облік та документальне оформлення розрахунків з постачальниками і підрядниками.

11. Облік векселів виданих.

12.Облік кредитів банку.

13.Облік доходів і витрат майбутніх періодів.

14.Поняття, види та форми заробітної плати.

15.Порядок нарахування заробітної плати та здійснення відрахування з неї.

16.Облік оплати праці та документальне оформлення господарських операцій.

17.Облік розрахунків з бюджетом.

18.Порядок формування та облік доходів.

19.Організація обліку витрат та їх класифікація.

20.Загальна характеристика виробничих витрат та їх облік.

21.Облік витрат операційної діяльності.

22.Облік витрат фінансової та інвестиційної (іншої) діяльності.

23.Порядок формування та облік фінансових результатів.

24.Облік податку на прибуток.

25.Облік використання прибутку підприємства.

26.Загальна характеристика фінансової звітності в Україні.

 

 

15.Порядок нарахування заробітної платита здійснення відрахування з неї

Нарахування заробітної плати працівникам являє собою розрахунок заробітку за місяць з урахуванням посадового окладу, різних доплат, премій допомоги, оплати відпусток за мінусом відрахувань.

Нарахування заробітної плати здійснюється один раз на місяць по кожному працівнику окремо за такими формулами:

а) при погодинній оплаті праці:

нарахована   оклад_

заробітна = к-ть роб. * к-ть факт. відпрацьованих днів

плата             днів у міс.

б) при відрядній оплаті праці:

нарахована    кількість виготовленої      розцінка за

заробітна  = продукції (виконаних * одиницю продукції


Дата добавления: 2020-04-25; просмотров: 93; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!